Jesteś tutaj:

Mycie ścian przed malowaniem

Gruntowanie ścian przed malowaniem
Malowanie ścian - dobór koloru
Malowanie ścian - przybliżony cennik
Malowanie ścian wapnem
Pędzle i wałki malarskie - jak je dobierać?
Przygotowanie ścian do malowania
Sposoby malowania ścian

Mycie ścian przed malowaniem

Pozornie prosta czynność jaką jest pomalowanie ściany nie ogranicza się wyłącznie do nałożenia na ścianę warstwy farby. Podobnie jak w większości prac remontowych tak i tutaj pojawiają się czynności przygotowawcze. Jedną z nich jest mycie ścian przed malowaniem.


Czyste podłoże


Jednym z niezbędnych kroków mających na celu odświeżenie ściany lub przywrócenie jej świetności jest oczywiście jej oczyszczenie. Pozbawione zanieczyszczeń podłoże jest konieczne przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac.

Bezpośrednie malowanie ściany bez jej wcześniejszego przygotowania z pewnością nie przyniesie trwałego efektu, który będzie utrzymywał się na ścianie. Stąd rola prac przygotowawczych nie ogranicza się wyłącznie do wizualnego postrzegania ściany. W dużej mierze czynności przygotowawcze wywierają wpływ na bezpośrednie nakładanie farby na podłoże. Dzięki pracom przygotowawczym z pewnością można ograniczyć chłonność podłoża, a równocześnie zwiększyć parametry krycia farby. W związku z tym czyste podłoże w pewnym stopniu się do tego przyczynia. Stanowi początek prac, których cel jest nam oczywiście znany. Jednak dla wielu czyszczenie podłoża nie jest do końca jasne. Dlatego też zdecydowaliśmy się na szczegółowe omówienie mycia ścian przed malowaniem.


Czy zawsze konieczne?


Przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań należy przeanalizować, czy mycie ścian przed malowaniem będzie konieczne? Zależy to niewątpliwie od wielu czynników.

Przede wszystkim mycie ścian przed malowaniem jest wskazane, gdy w pomieszczeniu przebywają osoby palące. Na ścianach takich pomieszczeń pojawiają się tytoniowe plamy. Bez wątpienia przed malowaniem ścian należy je usunąć, gdyż mogą one niekorzystnie wpłynąć na proces malowania.

Poza dymem tytoniowym brak korzystnego wpływu zauważa się także w przypadku sadzy czy olejów. Stąd naniesienie farby na taka ścianę, niepozbawioną zanieczyszczeń, tłustych plam jest oczywiście błędem. Z tego też względu pomalowanie kotłowni czy kuchni może okazać w praktyce nieco bardziej pracochłonne niż w salonie czy sypialni.


Oprócz wymienionych defektów na ścianie mogą widnieć również inne. Któż z nas nie zna ścian pomalowanych przez dzieci? Na ścianach pomalowanych przez milusińskich pojawiają się ślady farb plakatowych, kredek woskowych czy markerów. Najbardziej dotkliwy w zmywaniu może okazać się oczywiście marker. Taka ściana również będzie kwalifikowała się do dokładnego umycia przed jej ponownym pomalowaniem.

Należy jednak zaznaczyć, że nie każdą ścianę trzeba przed malowaniem umyć. Jak widać na podstawie powyższych przykładów mycie ścian przed malowaniem odnosi się do ścian, które odświeżamy. Zatem chodzi tutaj oczywiście o widniejące na ścianie stare warstwy powłok. Trzeba także zauważyć, że w dużym stopniu na przebieg mycia wywiera wpływ także typ farby oraz jej grubość.

Najbardziej sprzyjającym myciu typem farb są oczywiście farby emulsyjne. Jednak w praktyce mamy do czynienia także z innymi farbami na ścianach, które będziemy musieli umyć.

Usuwanie rysunku namalowanego przez dziecko ze ściany


Mydło malarskie


Zdarza się oczywiście, że wystarczy sama woda. Jednak w większości przypadków niezbędne okazuje się skorzystanie z mydła malarskiego.

Mydło malarskie, które zostanie rozcieńczone w wodzie usunie nie tylko kurz, ale także inne zabrudzenia. Ograniczenia nie będą stanowiły tutaj nawet tłuste plamy. Dlatego też w praktyce zaleca się wykorzystać do mycia ścian przed malowaniem tego rodzaju mydło.

Mydło malarskie zawiera w swoim składzie roztwór mieszaniny, którą stanowią dwa rodzaje mydeł – potasowe i sodowe. Charakteryzuje się one gęsta konsystencją i beżowym kolorem.

 

Zobacz także: Przygotowanie ścian do malowania

 

Mydło malarskie jest dostępne w większości sklepów z chemią budowlaną czy gospodarczą. Warto zaznaczyć, że nie jest ono produktem drogim. Sprzedawane jest w różnych opakowaniach – zazwyczaj od 0,5 kg do 20 kg.

Sposób użycia mydła malarskiego przedstawiony jest na opakowaniu. W praktyce sprowadza się do rozpuszczenia mydła w niewielkiej ilości wody. Woda powinna być ciepła. 0,5 kg mydła malarskiego rozpuszcza się w około 12 l wody. Szczegółowe informacje należy jednak sprawdzić ze wskazówkami producenta. Mydło malarskie nie jest rozwiązaniem drogim, gdyż ceny zaczynają się już od około 4zł (cena uzależniona jest oczywiście od pojemności opakowania oraz producenta).


Płyny myjące


Oprócz typowego środka jakim jest mydło malarskie na rynku dostępne są także płyny myjące, przeznaczone do zastosowań zewnętrznych jak i wewnętrznych.

Podobnie jak mydło malarskie tak i płyny malarskie rozcieńcza się. Woda może być zimna lub letnia. Trzeba jednak zaznaczyć, że ceny takich płynów są zazwyczaj wyższe niż ceny mydeł malarskich.

UWAGA: Po zastosowaniu mydła malarskiego bądź płynu myjącego należy ścianę spłukać wodą!


Domowe sposoby na dziecięce fantazje


Warto pamiętać także o domowych sposobach na usunięcie niewielkich zabrudzeń. Niezwykle przydatna w praktyce okazuje się soda oczyszczona, która przy współpracy wilgotnej szmatki usunie chociażby zabrudzenia, które powstały przy użyciu kredek…
 

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz