Sposoby malowania ścian

Jesteś tutaj:

Sposoby malowania ścian

3,4/5 (27 ocen)

Nie zawsze przy dużym nakładzie finansowym można odmienić wnętrze. Wielu z nas już odkryło jakże drogocenne okazuje się zmiana koloru ścian. Warto jednak przypomnieć, że to nie tylko kolor wpływa na efekt końcowy podjętej metamorfozy. Coraz częściej uwagę przykuwa również sam sposób malowania ścian.


Szybkie podejście do sprawy


Zacznijmy zatem od samego początku. Decydując się przede wszystkim na szybką metamorfozę nie należy zastanawiać się zbyt długo. Działanie jest mało skomplikowane. Polega ono bowiem na bezpośrednim nałożeniu tynku na ściany, a następnie tradycyjnym pomalowaniu otynkowanych powierzchni.

Takie podejście doskonale sprawdza się w małych wnętrzach, gdzie ściany nie tyle co są wyeksponowane, ale przede wszystkim wkomponowane we wnętrze. Równocześnie nie oznacza to, że pomalowane w ten sposób ściany nie sprawdzają się w pomieszczeniach o większej powierzchni.

Jednak dążenie do oryginalności w dużym stopniu przyczynia się do rezygnacji z powyższego rozwiązania. Zastępuje się je malowaniem dekoracyjnym. Co kryje się pod tą nazwą?


Techniki


Malowanie dekoracyjne nie jest z pewnością jedynym sposobem malowania ścian. To właśnie w zakresie malowania dekoracyjnego wyróżnia się kilka technik, dzięki którym ściany  stają się wyjątkowe. Poniżej przedstawiamy główne techniki malowania dekoracyjnego.Malowanie warstwowe


Jednym z najprostszych rozwiązań dekoracyjnego malowania ścian jest malowanie warstwowe. Jak sama nazwa wskazuje można uzyskać dekoracyjny efekt dzięki warstwowemu nakładaniu farby. Jednak nie tyle w warstwowości, co w tworzeniu ozdobnego wzoru tkwi cały sekret.

Zatem w praktyce bardzo często wykorzystuje się tzw. japonkę, czyli plastikową szpachelkę, dzięki której ściana nabiera odmiennego charakteru. Plastikowa szpachelka pozwala na wymodelowanie wzoru. Plastikowe szpachelki mogą mieć różne rozmiary, zatem należy wcześniej zastanowić się nad wielkością wzoru. Trzeba pamiętać, że w tego rodzaju malowaniu nie czeka się do momentu wyschnięcia farby. Ciekawą propozycją wydaje się być wykorzystanie nie jednego, ale więcej kolorów.

Zamiast plastikowej szpachelki wykorzystać można gąbkę. Jednak w tym przypadku malowanie ściany przebiega nieco inaczej. Nałożony podkład (już wtedy używa się gąbki) musi wyschnąć, dopiero potem wykonuje się bezpośrednie rozcieranie farby.

Bardzo często to nie wszystkie ściany w pomieszczeniu maluje się w ten właśnie sposób. Nawet jedna ściana może atrakcyjnie kształtować wnętrze Twojego salonu, jadalni czy gabinetu.


Bejcowanie ścian


Jak zapewniają producenci tynków i farb ciekawy efekt osiąga się także dzięki bejcowaniu ścian. Nie jest ono pracochłonne, a znakomicie nadaje kolorowi ściany ożywienia. Intensywność ożywienia koloru jest ściśle związana z rozbieżnością kolorów bejcy i podkładu.

Bejca jest wodorozcieńczalna i nakłada się ją metodą lekkiego przecierania. W tym celu wykorzystuje się wspomnianą wcześniej gąbkę lub po prostu pędzel. Aby nakładać następną warstwę nałożona wcześniej bejca musi być sucha.

W ostatnim czasie bardzo chętnie stosuje się bejce o srebrzystym połysku. Chęć posiadania eleganckiego wnętrza nie jest przecież żadną tajemnicą.

Akcesoria malarskie


Imitacje na ścianie


Pomysłowość ludzka nie zna granic. Nie ma się zatem co dziwić, gdy na ścianie pojawi się kamień, ziemia czy powłoka. Doskonale zatem widać powiązanie pomiędzy szykiem, elegancją i naturalnością. Ściana imitująca chociażby marmur po prostu zachwyca. W jaki sposób osiągnąć taki efekt? czytaj dalej...

Koniecznie zobacz