Jesteś tutaj:

Miechunka rozdęta i peruwiańska - uprawa i zastosowanie

1Dalie (Georginie) - kwiaty tysiąca odmian

2Goździki - popularne kwiaty ogrodowe

3Hortensje ogrodowe - uprawa, pielęgnacja i odmiany

4Mak polny - uprawa, właściwości i zdjęcia

5Malwa ogrodowa - uprawa

6Paciorecznik (Kanna) w ogrodzie - uprawa i pielęgnacja

7Powojnik (Clematis, Klematis) - uprawa i pielęgnacja

8Surfinia (Petunia) - ozdobą przydomowego ogrodu i balkonu

Miechunka (Physalis), nazywana także peruwiańską wiśnią, należy do rodziny psiankowatych. Pochodzi z terenów Ameryki Południowej, skąd sprowadzono ją do Afryki, Azji i Europy. Jest dziko rosnącą byliną, którą w Polsce można spotkać u podnóża Tatr, z ich południowej strony. Miechunka jest dość popularną rośliną i często uprawianą, ze względu na dekoracyjność jej owoców, które kształtem przypominają lampiony. Wewnątrz lampionów schowane są jagody o słodko-gorzkim smaku, wykorzystywane kulinarnie i leczniczo. Miechunka stanowi znakomitą ozdobę przydomowych rabat, a jej pędy po ususzeniu mogą być użyte do stworzenia bukietowej kompozycji. Uprawiana bywa zazwyczaj w wiejskich ogródkach.


Gatunki


Wśród rodzaju wyróżnia się całkowicie i częściowo zimotrwałe rośliny jednoroczne oraz zielne byliny. Ze względu na inwazyjność (obfite rozprzestrzenianie się rośliny, które stanowi dla fauny i flory danego ekosystemu) niektórych roślin, uprawia się tylko jej dwa zimotrwałe gatunki – Physalis alkekengi oraz Physalis peruviana.

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Miechunka rozdęta jest śródziemnomorską rośliną wieloletnią, która dorasta do wysokości 1 m. W naturalnym środowisku rośnie w wilgotnych lasach i zaroślach, a także w niższych partiach górskich. Ten gatunek cechuje się niepozornymi kwiatami w kolorze kremowobiałym, które pojawiają się latem. Łodygi rośliny są wiotkie i nierozgałęzione oraz formują się w kłącza. Z łodyg wyrastają ostro zakończone, lancetowate i zielone liście o długości do 12 cm. Po przekwitnięciu na roślinie pojawiają się czerwonopomarańczowe lampiony o szerokości około 5 cm. Wewnątrz takiego owocu znajdują się jadalne jagody, również w kolorze czerwonopomarańczowym. Ozdobne owoce wykorzystywane są do tworzenia suchych bukietów. W tym celu łodygi należy ściąć w początkowym etapie zabarwiania się kielicha, a następnie zawiesić w przewiewnym miejscu. W niektórych krajach spożywa się owoce rośliny, jednak ich smak nie jest tak apetyczny jak owoców miechunki peruwiańskiej. Dojrzała miechunka rozdęta osiąga wysokość 60 cm oraz rozrasta się na szerokość 60 cm.


Miechunka peruwiańska (Physalis peruviana)

Miechunka peruwiańska, inaczej miechunka jadalna lub rodzynek brazylijski, to jednoroczna roślina, która dorasta do 1 m wysokości. Jest byliną w formie rozłożystej, o sztywnych pędach. Zakwita w okresie letnim niepozornymi, gwiaździstymi kwiatami w kolorze żółtym, z purpurowymi plamami. W drugiej połowie lata wytwarza bladokremowe kielichy, w których ukryte są żółte owoce. Jej owoce i nasiona są jadalne, a zawarte w nich witaminy i substancje mają dobroczynny wpływ na organizm człowieka. Physalis peruviana nadaje się również do uprawy doniczkowej.

Miechunka - ozdobne lampiony

Miechunka - ozdobne lampiony

Uprawa


Miechunka jest rośliną mało wymagającą pod względem uprawy – rośnie praktycznie wszędzie, nawet na glebach ubogich w składniki odżywcze. Jedynym jej wymogiem jest słoneczne stanowisko. Należy zapewnić też roślinie dużą przestrzeń, jeżeli chcemy aby się bujnie rozrosła. Niestety, zbyt rozrośnięta miechunka może stwarzać trudności w jej pozbyciu się. Dlatego warto wysadzać roślinę do gruntu w dużym pojemniku, co zapobiegnie nadmiernemu rozrostowi korzeni. Dobrym sposobem na szybko rozprzestrzeniającą się miechunkę jest również jesienne przycinanie jej korzeni za pomocą łopaty. Tak pozyskane części korzeni mogą posłużyć do sadzenia rośliny w innych miejscach. W trakcie kwitnienia oraz tworzenia się, a następnie dojrzewania owoców, miechunkę należy obficie podlewać.

Miechunka

MiechunkaRozmnażanie


W zasadzie miechunki nie trzeba rozmnażać, ponieważ sama bardzo dobrze się rozrasta, dlatego często nawet trzeba ją ograniczać. Jeżeli jednak potrzebujemy nowych okazów, rozmnażanie rośliny można przeprowadzić na dwa sposoby: z nasion i kłączy. Nasiona należy wysiać do skrzynek lub doniczek pod koniec marca. Do wzejścia rośliny niezbędna jest temperatura od 16 do 22°C oraz codzienne zraszanie. Pojemniki z nasionami warto przykryć folią, aby miały lepsze warunki do wzrostu. Kiełkowanie trwa 2−3 tygodnie. Do gruntu siewki wysadzamy w drugiej połowie maja, zachowując rozstaw 40×40 cm. Młode rośliny uzyskujemy także poprzez podział kłączy, który wykonujemy w okresie spoczynku, zimą lub wczesną wiosną.

Owoce miechunki

Owoce miechunki

Zastosowanie


Owoce miechunki peruwiańskiej, oprócz swojej niezaprzeczalnej dekoracyjności, są bogate w witaminy i substancje o właściwościach leczniczych oraz wykorzystywane w kuchni. Jagoda, która znajduje się w lampionie, zawiera około 10% cukrów oraz potas (300 mg/100 g), witaminę E oraz witaminę C. Ze względu na to jest idealnym środkiem wspomagającym w leczeniu przeziębienia. Zawarte w owocu saponiny i flawonoidy wykazują właściwości przeciwzapalne i są pomocne w leczeniu przewlekłych chorób stawów, problemów skórnych, w otyłości i jako składnik kuracji odtruwających. Ponadto korzystnie wpływają na proces przemiany materii. Ze względu na swój słodko-kwaskowaty smak dojrzałe owoce miechunki można spożywać na surowo, a także wykorzystywać jako składnik deserów i sałatek lub przetwarzać na aromatyczną konfiturę, syrop czy nalewkę. Specyficzny smak owocu pozwala na używanie go zarówno do potraw słodkich, jaki i mięsnych.

Pnącza miechunki rozdętej są nie tylko oryginalną dekoracją przydomowego ogrodu czy balkonu, ale także będą idealnym elementem suchej kompozycji bukietowej. Są jadalne, ale nie dorównują w smaku owocom miechunki peruwiańskiej, dlatego rzadko są spożywane.

Miechunka - ozdobne lampiony

Miechunka - ozdobne lampiony

Edyta Fijołek
 


Koniecznie zobacz