Jesteś tutaj:

Magnolia - krzew cudownie kwitnący wiosną

1Choroby i szkodniki magnolii - przegląd, objawy i zwalczanie

2Forsycja - wiosennie kwitnący krzew ogrodowy

3Hortensje ogrodowe - uprawa, pielęgnacja i odmiany

4Jaśminowiec - krzewy z pachnącymi kwiatami

5Milin amerykański - pnącze o wyjątkowych kwiatach

6Miskant - niezwykle ozdobna trawa

7Oleander (Nerium) - uprawa, zimowanie i rozmnażanie

8Tawuła - rodzaje, uprawa i pielęgnacja

0/5 (0 ocen)

Magnolia (Magnolia) pochodzi z Ameryki Północnej i Azji Wschodniej. Jest bogata gatunkowo, ponieważ w naturalnym środowisku rośnie około 250 jej gatunków. Magnolie tworzą wysoki krzew lub małe drzewo, które zakwitają głównie w maju. Są bardzo wdzięczne, ponieważ rozkwitają obficie i niespodziewanie. Niestety, szybko też przekwitają, nawet po kilku dniach. Mimo tego warto zagospodarować dla magnolii miejsce w ogrodzie, bo jej wizualność po otwarciu się kwiatów rekompensuje krótki czas kwitnienia.


Charakterystyka


Magnolia jest dużym krzewem lub drzewem, które osiąga nawet 8 m wysokości. Zakwita wiosną jako jedno z pierwszych drzew. Jej liczne, duże i wonne kwiaty w kolorze białym, różowym lub purpurowym są niebywale dekoracyjne. Magnolia posiada kwiaty wzniesione i kielichowate lub szeroko otwarte i gwiazdkowate, na które składają się płatkopodobne listki okwiatu. Liście krzewu mają długość od 7 do 28 cm i kształt owalny lub jajowaty. Kwiaty gatunków popularnie uprawianych w Polsce rozwijają się zanim wyrosną liście. Na niektórych gatunkach magnolii pojawiają się różowobrązowe, o kształcie szyszkowatym owoce.


Gatunki


Wśród bogatej ilości gatunków magnolii, różniących się pomiędzy sobą kolorem i formą kwiatów, a także osiąganą wysokością i szerokością, do najczęściej uprawianych w Polsce należy magnolia: pośrednia, gwiaździsta, wielokwiatowa i japońska.

Kwiaty magnolii

Kwiaty magnolii


Magnolia pośrednia (Magnolia × soulanga)

Magnolia pośrednia jest gatunkiem najczęściej uprawianym w ogródkach, który po 10 latach osiąga wysokość 4,5 m, a ostatecznie 10 m oraz szerokość 3 m. Charakteryzuje się kielichowatymi kwiatami o długości do 10 cm, które pojawiają się wiosną, zanim rozwiną się jasnozielone, eliptyczne liście. Barwa kwiatów jest różnorodna, od białej do intensywnie różowej na zewnątrz i od białej do białej z różowym nalotem wewnątrz kielicha. Krzew zakwita po 5 latach od posadzenia, a pora kwitnienia uzależniona jest od odmiany magnolii. Wśród odmian magnolii pośredniej wyróżnia się:

  • Brozzonii – magnolia o dużych, białych i podbarwionych u nasady na różowo kwiatach o średnicy do 25 cm. Rozkwita późną wiosną.
  • Lennei – ta odmiana ma różowopurpurowe na zewnątrz i białe w środku kielicha kwiaty, które pojawiają się w drugiej połowie wiosny.
  • Picture – kwiaty w kolorze czerwonofioletowym, które kwitną w drugiej połowie wiosny.
  • Rustica Rubra – rozkwita w drugiej połowie wiosny kwiatami fioletowoczerwonymi o średnicy do 20 cm.
  • San Jose – kwiaty tej odmiany są na zewnątrz ciemnoróżowe i kremowobiałe wewnątrz kielicha, o długości 10−15 cm.

Kwitnąca magnolia

Kwitnąca magnolia

Magnolia gwiaździsta (Magnolia stellata)

Magnolia gwiaździsta jest niższym gatunkiem, który ostatecznie dorasta do 3−4 m wysokości i ma 1,5 m szerokości. Posiada białe kwiaty o kształcie gwiazdkowatym, które rozkwitają w pierwszej połowie wiosny. Kwiaty złożone są z licznych płatków, a po otwarciu ich średnica wynosi 8−10 cm. Drzewko zakwita w 4.−5. roku od posadzenia. Ze względu na osiąganą wysokość idealnie nadaje się do małego ogrodu lub do uprawy w pojemnikach. Poszczególne odmiany magnolii gwiaździstej to:

  • George Henry Kern – krzew o różowych z zewnątrz i białych wewnątrz kielichowatych kwiatach o średnicy 7,5 cm, które rozkwitają w pierwszej połowie wiosny. Pierwsze kwiaty pojawiają się w 2.−3. roku życia magnolii. Ta odmiana cechuje się wolnym rośnięciem, ale i długim kwitnieniem. Wysokość dorosłego drzewa nie przekracza 2−3 m.
  • Royal Star – odmiana o różowych pąkach, z których rozwijają się białe kwiaty o wąskich listkach okwiatu.

Kwitnące magnolie

Kwitnące magnolie

Magnolia wielokwiatowa (Magnolia grandiflora)

Magnolia wielokwiatowa jest wiecznie zielonym drzewem, formującym się w kształt kuli lub piramidy. Kwiaty są w kolorze białym lub kremowobiałym i wydzielają silny zapach. Drzewo kwitnie przez całe lato, tworząc kwiaty o średnicy do 25 cm. Liście magnolii wielokwiatowej są lśniące i zielone. Drzewo jest częściowo zimotrwałe (do -5°C). W polskich warunkach klimatycznych uprawa magnolii w gruncie jest ryzykowna. Warto posadzić krzew w odpowiedniej wielkości pojemnik i w okresie zimowym przechowywać w szklarni. Wysokość jaką osiąga drzewo po 10 latach to 3 m, ostateczna wysokość zaś dochodzi do 10 m.

Magnolia gwiaździsta

Magnolia

Magnolia japońska (Magnolia kobus)

Magnolia japońska, w porównaniu do innych gatunków magnolii, jest średnich rozmiarów drzewem. Dorasta do wysokości 2,4 m i rozrasta się na szerokość 1,8 m. Jej białe kwiaty są lekko zaróżowione u nasady płatków i pojawiają się na krzewie przed rozwojem liści. Początkowo mają kształt kielichowaty, a po całkowitym rozwinięciu i otwarciu ich średnica dochodzi do 14 cm. Magnolia japońska jest najbardziej odpornym na mróz drzewem ze wszystkich gatunków uprawianych w Polsce. Rozmnażana z nasion zakwita po minimum 10 latach, a egzemplarze rozmnażane wegetatywnie po 5.

Magnolie

Magnolie

Uprawa


Magnolie są dość wymagające pod względem warunków uprawy. Należy sadzić je jesienią lub wiosną w wilgotnej, przepuszczalnej i bezwapiennej glebie o odczynie lekko kwaśnym (pH 5−6). Magnolie nie lubią przesadzania, więc musimy na samym początku wybrać dla nich odpowiednie miejsce. Stanowisko, na którym drzewo będzie dobrze rosło, to miejsce ciepłe i osłonięte przed mroźnym wiatrem. Szczególnie młode krzewy magnolii są narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne. Dlatego w okresie zimowym musimy zabezpieczyć magnolię przez przemarznięciem, obkładając ją gałązkami iglaków lub słomą, a dolną część pnia okrywamy kopcem z trocin lub kory o wysokości około 30 cm. Pod magnoliami nie należy sadzić innych roślin, ponieważ mogłyby one uszkodzić korzenie krzewu bądź drzewa. Ze względu na to, że magnolia zakwita bardzo wcześnie, nawożenie drzewka rozpoczynamy już w marcu, a kończymy w czerwcu, aby zapewnić mu obfite kwitnienie. W okresie letnim, kiedy jest upalnie i sucho, magnolię trzeba obficie i regularnie podlewać. Magnolia nie wymaga przycinania, jedynie regularnie należy usuwać połamane i suche gałęzie.

Kwiaty magnolii

Kwiaty magnolii

Rozmnażanie


Magnolia rozmnaża się poprzez wysiew nasion (pod szkłem) bezpośrednio po ich zbiorze. Możemy je też wysiewać wiosną, ale wtedy muszą zostać poddane stratyfikacji. Nasiona wykiełkują po 4−6 tygodniach. Stosując ten sposób otrzymania nowych roślin, zakwitną one dopiero po około 10 latach. Nowe krzewy uzyskujemy także dzięki odkładom pobieranym pod koniec lata, po zakończeniu wzrostu magnolii. Z gatunków, które zrzucają liście na zimę otrzymujemy młode rośliny dzięki sadzonkom zielnym, a w przypadku gatunków wiecznie zielonych – za pomocą półzdrewniałych. Tak pozyskane sadzonki należy wspomóc ukorzeniaczem.

Kwitnąca magnolia

Kwitnąca magnolia

Problemy w uprawie


Krzew lub drzewo magnolii może zostać zaatakowane przez szkodniki. Zazwyczaj magnolię atakują pędziorki, które mogą na niej żerować od maja do września. Wtedy na górnej stronie liści pojawiają się przebarwienia o strukturze mozaikowatej, w konsekwencji tego liście zasychają i opadają. Chore liście należy zebrać i najlepiej spalić, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się szkodników. Magnolie atakują też mszyce (ciemnozielone i bezskrzydłe owady), które widoczne są na wierzchołkach pędów i dolnej stronie liści. Roślina zostaje osłabiona, gorzej rośnie, ma zniekształcone i pokryte lepką wydzieliną liście. Pędy, na których żeruje duża ilość mszyc, warto usunąć. Całe drzewo wymaga spryskania preparatem mszycobójczym. Dość rzadko magnolie dotykają choroby o podłożu bakteryjny lub grzybowym. Na liściach takiego egzemplarza powstają plamy i przebarwienia, a następnie liście ulegają deformacji. Gdy objawy są widoczne, wykonujemy oprysk środkiem grzybobójczym. Aby zapobiec rozwojowi tych infekcji, podczas podlewania magnolii należy zwilżać jedynie jej podłoże, a nie cały krzew czy drzewo.
 

Magnolia

Magnolia

Magnolia

Magnolia

Magnolia

Magnolia

Magnolia - drzewo

Magnolia - drzewo

Magnolia

Magnolia

Magnolie

Magnolie

Kwiat magnolii

Kwiat magnolii

Kwiaty magnolii

Kwiaty magnolii

Edyta Fijołek


Koniecznie zobacz