Jesteś tutaj:

Liliowce - uprawa, odmiany i pielęgnacja

1Dalie (Georginie) - kwiaty tysiąca odmian

2Dyptam jesionolistny (Krzew Mojżesza)

3Lewkonia letnia - barwna i pachnąca

4Lilie ogrodowe - odmiany, uprawa i pielęgnacja

5Malwa ogrodowa - uprawa

6Nasturcja większa

7Szałwia błyszcząca

8Trawa pampasowa (kortaderia pampasowa, okolcz srebrzysty)

9Werbeny (Witułki) - kwiaty na balkon i do ogrodu

10Zimowity - kwiaty jesieni

Ogród w okresie letnim tonie w potoku barw. W tym bogactwie pamiętajmy także o liliowcach, które doczekały się wielu odmian i zachwycają wszechstronnością i zróżnicowaniem. Wyjątkowe piękno liliowców, połączone ze szczególną wytrzymałością i odpornością na niekorzystne warunki sprawia że miłośników tych roślin wciąż przybywa, a ogrody zyskują coraz piękniejsze oblicze.

Liliowce to byliny wyrastające z kłączy, zaliczane są do rodziny liliowatych (Liliaceae). Mimo, że obejmują one liczne gatunki, w ogrodach uprawia się najczęściej wielokrotne mieszańce, określane jako liliowce ogrodowe – Hemerocallis x hybrida.

Czy wiesz że …

Nazwa łacińska liliowców, Hemerocallis, odnosi się do cechy charakterystycznej tych roślin, którą jest krótkowieczność kwiatów. Każdy pojedynczy kwiat żyje zaledwie jeden dzień. Dzięki temu, że liliowce wytwarzają dużo kwiatów, kwitnieniem możemy  cieszyć się o wiele dłużej niż jeden dzień.

Z gatunków liliowców na uwagę zasługuje m.in.:

Liliowiec rdzawy - Hemerocallis fulva;
Liliowiec mniejszy - Hemerocallis minor;
Liliowiec Middendorffa - Hemerocallis middendorffii;
Liliowiec żółty - Hemerocallis flava.

Wspomniane gatunki liliowców, były bardzo popularne w ogrodach, obecnie są coraz rzadsze, ale nie można odebrać im dekoracyjności, dlatego obok zróżnicowanych mieszańców pamiętajmy także o wspomnianych gatunkach.

Pozostałe gatunki:

Liliowiec pomarańczowy - Hemerocallis aurantiaca
Liliowiec Thunberga - Hemerocallis thunbergii
Liliowiec cytrynowy - Hemerocallis citrina

Naturalne siedliska liliowców występują na kontynencie europejskim i azjatyckim.

Liliowce

Liliowce

Kilka uwag o budowie


Liliowce mogą sięgać nawet powyżej metra wysokości. Część podziemna byliny, to kłącze z mięsistymi korzeniami, natomiast część nadziemna to równowąskie liście oraz sztywne pędy kwiatostanowe, zakończone barwnymi kwiatostanami. Ilość kwiatów na jednym pędzie może sięgać nawet kilkudziesięciu, zależnie od odmiany.


Dekoracyjność liliowców


Dekoracyjność liliowców wynika z ich długowieczności, łatwej uprawy oraz dużej zmienności gatunkowej i odmianowej. Należy podkreślić, że największe zróżnicowanie tyczy się mieszańców. To właśnie do liliowców ogrodowych zaliczymy kilkadziesiąt tysięcy odmian, choć warto wybierać sprawdzone odmiany, zwłaszcza, że obecnie w sprzedaży znajdują się odmiany bardziej kapryśne. Liliowce można nabyć o kwiatach w odcieniach m.in. bieli, czerwieni, brązu, różu, purpury, a także wielobarwne. Poza tym odmiany różnią się wysokością, okresem kwitnienia (wczesne, średniowczesne oraz późne), kształtem kwiatów (pojedyncze, pełne, trójkątne, duże, drobne, pajęcze, a także o falowanych płatkach).

Liliowce

Liliowce

Charakterystyka wybranych gatunków


Liliowiec rdzawy -  dawniej gatunek królował w ogrodach, obecnie wyparty przez zróżnicowane mieszańce. Jego wysokość podczas kwitnienia może sięgać  nawet 120 cm.  Latem na pędach ukazują się dekoracyjne, rdzawe kwiaty. Liliowiec niewybredny, bardzo łatwy w uprawie, poradzi sobie na większości stanowisk. Możemy go nabyć w wielu odmianach.

Liliowiec żółty - gatunek coraz bardziej zapomniany, a przy tym bardzo dekoracyjny. Jego wielką zaletą są żółte i pachnące kwiaty, które ukazują się już w maju, a więc dużo wcześniej niż odmiany mieszańców. Odmiana doskonała do naturalistycznych założeń, dodatkowo daje samosiew.

Liliowiec mniejszy - gatunek będący przykładem niskiego liliowca, którego wysokość sięga do około 30 - 40 cm. Jego dekoracyjność wynika z żółtych kwiatostanów, pojawiających się już w maju.

Liliowiec Middendorfa – gatunek, którego naturalne siedliska występują na kontynencie azjatyckim. Jego żółtopomarańczowe kwiaty ukazują się już w maju, warto go uprawiać choćby dla wcześniejszego kwitnienia.

Liliowiec ogrodowy - skupia liczne mieszańce, uzyskane w wyniku krzyżowania różnych gatunków liliowców. Szacuje się, że obecnie wyhodowano już ponad 50 tysięcy odmian tych roślin. Prym na tej płaszczyźnie wiodą Stany Zjednoczone. Liliowce ogrodowe zdominowały ogrodowe nasadzenia i wyparły gatunki liliowców. Przewagą tej grupy liliowców jest olbrzymie zróżnicowanie i wyjątkowa dekoracyjność kwiatów,  zmienne barwy oraz odmienne kształty. Poza tym różnią się terminem kwitnienia oraz wysokością. Zmienność odmianowa pozwala na dobranie odmiany do warunków i estetyki danego ogrodu.

Liliowiec - kwiat

Liliowiec - kwiat

Wybrane odmiany

 

Nazwa odmiany

Uwagi

‘Always Afternoon’

Odmiana o fryzowanych płatkach.

‘Absolute Treasure’

Odmiana o różowawych kwiatach z zielonożółtą gardzielą. Kwiaty są duże do kilkunastu centymetrów średnicy, a wysokość rośliny sięga około 80 cm.

‘Barbara Mitchel’

Piękna odmiana o jasnoróżowych kwiatach średnicy do około 15 cm. Obrzeże płatków falowane, a ich nasada żółtozielona. Wysokości odmiany około pół metra.

‘Camphor Flame’

Odmiana osiągająca do około 70 cm wysokości. Barwa kwiatów to odcienie koloru pomarańczowego, czerwonego oraz różowego.

‘Daring Deception’

Niska odmiana, osiągająca około 30 cm wysokości. Jej różowe kwiaty z fioletowym obrzeżem i tzw. okiem, przepięknie prezentują się stanowiąc piękną dekorację rabaty.

‘Acapulco Daze’

Odmiana osiągająca około 60 cm wysokości. Kwiaty z pofalowanym obrzeżem w odcieniach koloru pomarańczowego.

‘Wolf Eyes’

Odmiana o dużych kwiatach w barwie kremoworóżowej z ciemnopurpurowym i falowanym obrzeżem, a także okiem.

‘Tarantula’

Odmiana o pajęczych kwiatach, których średnica może przekroczyć 20 cm. Barwa kwiatów w odcieniach brązu i pomarańczy. Wysokość odmiany sięga nawet jednego metra.

‘Torch Song Trilogy’

Odmiana o pełnych, ciemnoróżowych, a zarazem białoobrzeżonych i falowanych płatkach. Bardzo dekoracyjna, dochodząca do 50 cm wysokości.

‘Triple Cherries’

Bardzo dekoracyjna odmiana o brzoskwinioworóżowych  kwiatach z wiśniowym okiem. Płatki z charakterystyczną falbanką. Wysokość odmiany sięga 60 cm.

‘Sabina Bauer’

Odmiana dochodząca do 60 cm wysokości. Jej duże kwiaty sięgające 15 cm średnicy, zachwycają kontrastem barw. Kwiaty w odcieniach koloru kremowego i purpury z charakterystyczną falbanką.

‘Kindly Light’

Odmiana o złocistych, pajęczych kwiatach, których średnica przekracza 20 cm.

‘Omomuki’

Odmiana w słonecznej barwie, osiągająca ponad 60 cm wysokości. Dodatkową dekoracją kwiatu jest charakterystyczna falbanka.

‘Lucky Pierre’

Odmiana o mniejszych, ale bardzo dekoracyjnych kwiatach. Półpełne, kremowe z purpurowym okiem. Osiąga do około 60 cm wysokości.

‘Her Majestys Wizards’

Odmiana o purpurowych kwiatach z białą smugą pośrodku pojedynczego płata oraz zielonkawą gardzielą. Jej wysokość sięga 60 cm.

‘Jean Swann’

Odmiana o kremowożółtych,a  zarazem pełnych kwiatach. Osiąga do około 80 cm wysokości.

‘Obsidian’

Wyrazista odmiana o ciemnoczerwonych kwiatach z żółtozieloną gardzielą.

‘Melanie May’

Odmiana o różowawych kwiatach z czerwonym okiem i żółtawą falbanką.

‘Malaysian Monarch’

Odmiana o purpurowych kwiatach z zielonożółtą gardzielą. Jej wysokość wynosi około 60 cm.

‘Jaws’

Odmiana o cytrynowożółtych kwiatach z zieloną gardzielą. Osiąga do około pół metra wysokości.

‘Lion Dance’

Odmiana o żółtych kwiatach i zielonej gardzieli.

‘Corky’

Odmiana drobnokwiatowa o cytrynowych kwiatach.

‘Gold Dust’

Odmiana sięgająca 50 cm wysokości o złotożółtych kwiatach.

‘Stella de Oro’

Odmiana niska o pomarańczowożółtych i pachnących kwiatach.

’Hyperion’

Odmiana o cytrynowożółtych kwiatach, osiągająca do około 80 cm wysokości .

‘Variegata’

Odmiana liliowca rdzawego o białopaskowanych liściach.

‘Black Prince’

Odmiana o kwiatach w odcieniach brązu i czerwieni.

‘Mikado’

Odmiana o żółtych kwiatach z brązowawymi smugami.

‘Rajah’

Odmiana o pomarańczowych kwiatach

‘Sammy Russel’

Odmiana o kwiatach w odcieniach brązu i czerwieni z żółtym środkiem. Kwiaty drobne.

‘Cosmopolitan’

Niska odmiana sięgająca 40 cm wysokości o łososiowej barwie kwiatów.

‘Magnificent Grape’

Bardzo dekoracyjna odmiana o bordowych kwiatach z seledynową, karbowaną obwódką.

‘Big Time Happy’

Odmiana osiąga do pół metra wysokości. Kwiaty jasnożółte z zielonkawą gardzielą, pachnące.

‘Jerzy Zygalski’

Odmiana o różowawych kwiatach z purpurowym oczkiem i żółtozieloną gardzielą.

‘Fulva Kwanzo’

Odmiana o pełnych i pomarańczowych kwiatach.

‘Peggy Jeffcoat’

Odmiana o pełnych i kremowych kwiatach.

‘Kate’s White’

Odmiana liliowca o białych kwiatach.

 

Stanowisko i wymagania


Liliowce należą do bardzo tolerancyjnych roślin, dlatego też radzą sobie na większości stanowisk. Uprawa udaje się na stanowisku słonecznym oraz półcienistym. Warto zaznaczyć, że na stanowisku półcienistym liliowce słabiej kwitną, ale ogólnie lepiej się prezentują. Najlepsze efekty uzyskamy uprawiając je na żyznych i lekko wilgotnych glebach. Nie oznacza to, że nie poradzą sobie na mniej żyznym i bardziej suchym podłożu. Starsze okazy z dobrze rozbudowanym systemem korzeniowym są szczególnie niewymagające.

Stanowisko pod liliowce należy dobrze i głęboko uprawić, oczyszczając z zanieczyszczeń oraz chwastów. Wysadzamy je w odstępach umożliwiających roślinie swobody rozrost. Zależnie od odmiany odstępy mogą sięgać 30, a nawet 60 cm. Liliowce są długowieczne, a więc na jednym stanowisku mogą rosnąć nawet do 20 - 30 lat.

Nowo posadzone rośliny można ściółkować, aby ograniczyć parowanie wody z  podłoża, a także w razie konieczności podlewać. Młode rośliny będą wdzięczne za taką opiekę, a w przypadku starszych okazów jest to zbędne, ponieważ ich głęboki system korzeniowy  pozwala roślinie przetrwać suszę.

W przypadku nawożenia można skorzystać z dobrze przerobionego kompostu, natomiast w przypadku nawozów mineralnych warto zastosować uniwersalną Azofoskę.

Kupując rośliny warto zapytać czy są w pełni mrozoodporne, ponieważ trafiają się nowe odmiany, które na zimę wymagają okrycia, aby bezproblemowo przezimować. Stare i sprawdzone odmiany są w pełni mrozoodporne.

Liliowce

LiliowceKiedy sadzić?


Termin sadzenia dostosowany do terminu dzielenia roślin. Najbardziej odpowiednim terminem podziału jest okres po kwitnieniu, a więc na przełomie sierpnia i września, tak więc późne lato i wczesna jesień, to dobry czas na sadzenie, podobnie jak wiosna. Tak naprawdę w razie konieczności rośliny można dzielić w innym terminie. Pod tym względem liliowce także są bardzo tolerancyjne.


Przesadzanie


Liliowce przesadzamy w razie konieczności, ponieważ mogą rosnąć na jednym stanowisku nawet do kilkudziesięciu lat.

Liliowiec - kwiat

Liliowiec - kwiat

Zakupy


Tysiące odmian liliowców sprawia, że jest w czym wybierać. Rośliny kupujmy w sprawdzonych punktach sprzedaży. Z pewnością sprzedaż internetowa jest tą drogą sprzedaży liliowców, którą pasjonaci roślin coraz bardziej doceniają. Cena piękniejszych odmian sięga zazwyczaj 50 zł za sadzonkę. Tańsze będą pospolite odmiany, a droższe bardzo rzadkie, a przy tym niezwykle oryginalne.


Rozmnażanie


Liliowce najczęściej rozmnażamy poprzez podział wiosną bądź po kwitnieniu w sierpniu - wrześniu. Pojedynczej sadzonce częściowo ścinamy liście, aby lepiej zaaklimatyzowała się w nowym miejscu po posadzeniu.

Rozmnażanie generatywne w przypadku gatunków, gdyż mieszańce nie powtórzą cech rośliny matecznej. Nasiona wysiewamy jesienią.

Liliowce

Liliowce

Choroby i szkodniki


Hemerocallis nie są podatne na choroby i szkodniki, ale i one mogą paść ich ofiarą, dlatego też warto poznać najczęstsze problemy zagrażające roślinom.

Z chorób może pojawić się rdzawa plamistość liści oraz łodyg, choć nowe odmiany wykazują odporność na grzyby z grupy workowców, odpowiadające na jej pojawienie się.

Uważajmy także na opuchliznę pąków, wywoływaną przez muchówkę, której larwy uszkadzają pąki kwiatowe.

Przędziorki są kolejnym szkodnikiem, który atakuje rośliny jeżeli mają zbyt sucho.


Zastosowanie


Liliowce należą do roślin, które doskonale prezentują się w jednogatunkowych kompozycjach. Sadzone w rzędzie przy ogrodzeniach, dróżkach wyglądają szczególnie pięknie. Możemy ja sadzić grupami na trawniku. Nadają się do założeń naturalistycznych. Posadzone z trawami w pobliżu oczka wodnego będą oddawać naturalistyczny charakter zbiornika wodnego. Dobrze komponują się z roślinami charakterystycznymi dla ogrodów wiejskich np. ostróżką, jeżówkami, rudbekią.

Pamiętajmy także o niskich odmianach liliowca ogrodowego, które bez problemu można uprawiać w pojemnikach na balkonie i tarasie.

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz