Jesteś tutaj:

Kolory ścian w kuchni - klasyka czy odrobina szaleństwa?

Aneksy kuchenne - integrują nie tylko przestrzeń
Farby - rodzaje, podział i zastosowanie
Jak i czym malować ściany?
Jak praktycznie urządzić kuchnię?
Jak urządzić małą kuchnię?
Jaką farbę wybrać do pomalowania kuchni?
Malowanie sufitu - nie takie znowu trudne
Malowanie ścian - dobór koloru
Malowanie wnętrza mieszkania - praktyczne wskazówki
Pędzle i wałki malarskie - jak je dobierać?

Kolory ścian w kuchni - klasyka czy odrobina szaleństwa?

Co do kolorów tego pomieszczenia, to jesteśmy wciąż zbyt ostrożni. W polskich kuchniach dominują jasne kolory i meble w kolorach zbliżonych do drewna, a tymczasem mamy przecież już właściwie nieograniczone możliwości. Naprawdę można puścić wodze fantazji i urządzić piękną, kolorową kuchnię, w której zawsze będziemy mieli dobry nastrój. Czy warto zaryzykować? Na pewno. Zobaczmy, jak się do tego zabrać.


Ogólnie o kolorach


Truizmem może wydawać się fakt wyjaśniania zasady, że jedne kolory są ciepłe inne zimne, albo że niektóre zalicza się do mocnych (zdecydowanych) a inne do jasnych lub neutralnych. Jednak przymierzając się do pomalowania jakiegokolwiek pomieszczenia, bez  znajomości podstawowych zasad, nie ruszymy. Dlatego w skrócie przypominamy te reguły oraz co z tego wynika.

- Ciepłe kolory – to te z odcieniami czerwieni i żółci. Już na samą myśl o czerwonym, robi się nam jakby cieplej i weselej. Jest to barwa, która pobudza do działania, a w nadmiarze nawet do agresji. Dlatego używając czerwonego, trzeba pamiętać o umiarze i wiedzieć, kiedy powiedzieć ‘dosyć!’. Czerwony bardzo dobrze wkomponowuje się w kuchnię. Pasuje do nowoczesnego, minimalistycznego stylu. Powinien być zestawiany z neutralnymi kolorami, szarym, białym, które trochę ostudzą ekspresję tego koloru.

Bardzo podobnie rzecz ma się z pomarańczowym. To również jest barwa bardzo energetyczna. Do tego dołączają się efekty rozświetlające. Dlatego świetnie pasuje do mniejszych wnętrz, potrzebujących pewnego optycznego powiększenia.
W kuchni bardzo dobrze prezentuje się kolor żółty. Może być zestawiany z innymi barwami na zasadzie kontrastu lub współgrania odcieni. Żółty dla wielu kojarzy się ze świeżością i rześkością cytryny, a także ze słońcem, więc powoduje często przypływ dobrego humoru i pogodnego nastroju.

Biało-czerwone kolory ścian w kuchni

Biało-czerwone kolory ścian w kuchni

- Zimne kolory – ich urok polega na innych atutach. Mamy bowiem do dyspozycji kochane przez licznych niebieskości i zielenie. Są to barwy przywodzące na myśl spokój, harmonię i relaks. Dlatego wszędzie tam, gdzie chcemy wyciszyć emocje, odpocząć i złapać oddech, można posłużyć się tymi kolorami. Wiele osób wybiera je także do kuchni, gdzie pragnie odnaleźć skupienie na przygotowywaniu posiłków, a nie rodzinny harmider wokół bieżących spraw i problemów.

Niebieski i zielony świetnie pasują do drewnianych i metalowych elementów mebli i urządzeń, jakie umieszcza się kuchni.

Można je zestawiać w kontraście do szafek lub w tej samej tonacji z nimi. Zimne barwy ścian są dobrym tłem zarówno do pomieszczeń urządzanych klasycznie jak i w stylu nowoczesnym.


- Kolory neutralne – w tej kategorii znajdziemy takie kolory, jak biały, kremowy, szary, brązowy, brunatny, jasno rudy. Ze względu na swój charakter świetnie wkomponowują się w właściwie w każdy typ aranżacji. Kojąco wpływają na ludzi i dają poczucie spokoju i harmonii. Są zawsze modne i bardzo uniwersalne w zastosowaniu.

Kuchnia pomalowana na zielono

Kuchnia pomalowana na zielono

Ważne!


Dobierając kolory do pomieszczenia, warto liczyć się ze sprawdzoną zasadą, że 60% powierzchni przypada na kolor zasadniczy (podstawowy), a więc najczęściej jest to barwa ścian lub mebli, 30% to kolor dodatkowy, na który składają się podłoga, zasłony i inne rzeczy, a 10% to małe elementy wyposażenia (dekoracje, obrazy, naczynia itp.).

Kuchnia w kolorze białym i niebieskim

Kuchnia w kolorze białym i niebieskim

To jaki wybrać kolor ścian w kuchni?


W obecnych czasach można bez problemu wybrać każdy, ale dobrze jest przemyśleć sprawę i nie robić tego w pośpiechu. Umiejętne zestawienie barw ścian, mebli i urządzeń, może sprawić, że kuchnia będzie tym pomieszczeniem, gdzie poczujemy się doskonale nie tylko szykując posiłki. Łatwo jest jednak zepsuć cały efekt bezmyślnym wyborem koloru i wtedy wszyscy będą czym prędzej uciekali z tego wnętrza.

Zabierając się za to zadanie, trzeba wziąć pod uwagę kilka uwarunkowań, upodobania domowników, styl, w jakim chcemy urządzić kuchnię, możliwości finansowe, wielkość wnętrza, jego oświetlenie naturalne i sztuczne, a także to, czy w kuchni tylko przygotowujemy pożywienie, czy lubimy w niej przesiadywać wykonując także inne czynności.

Obecnie na przykład bardzo popularne w kuchniach są odcienie zieleni, także tej soczystej, orzeźwiającej, wszelkie błękity i niebieskości oraz turkusy. Nie wychodzi z mody biel, która powinna być oprawiona w zdecydowaną barwę mebli. W kuchniach urządzonych w stylu nowoczesnym można znaleźć bardzo mocne zestawienia kolorystyczne, a więc zdecydowanych żółci, pomarańczy, zieleni, fioletu, różu, czerwieni, a nawet czerni.

Pamiętajmy jednak, żeby wybierając barwę ścian w kuchni wziąć pod uwagę jej całościową aranżację. W bardzo jasnych wnętrzach nie stosujmy zbyt dużo bieli, żółtego czy szarości, a do małych pomieszczeń nie wybierajmy mocnych i zdecydowanych kolorów, które je jeszcze bardziej pomniejszą. Zawsze warto poradzić się kogoś, kto ma dobre wyczucie stylu i kolorów. Można puścić wodze fantazji, ale tylko w granicach rozsądku. :)

Biała kuchnia z czerwonymi meblami

Biała kuchnia z czerwonymi meblami

Kolory małej kuchni


Małej kuchni nie należy przeładować. Ta zasada dotyczy również jej kolorystyki. Na niewielkim metrażu zazwyczaj dąży się przynajmniej do optycznego powiększenia przestrzeni, a jednym z zasadniczych chwytów stają się barwy. Jak Państwo się domyślacie, chodzi o wybór jasnych kolorów, a więc bieli, kremowego, wanilii, jasnoniebieskiego itp.  Oprócz tego, że kolory te dają wrażenie większej, niż jest w istocie, przestrzeni, to stanowią świetne tło dla mebli i wyposażenia. W jasnej kuchni łatwiej też o poczucie czystości, co nie jest bez znaczenia w pomieszczeniu, gdzie przygotowuje się posiłki.

Kuchnia pomalowana na pomarańczowo

Kuchnia pomalowana na pomarańczowo

Barwy w kuchni otwartej


Kuchnia otwarta na pokój lub salon jest jeszcze innego typu wyzwaniem. Jednym z ważniejszych czynników, w jakich powinna harmonijnie współgrać z drugim pomieszczeniem jest kolor. Poprawne dobranie barw ścian w przestrzeni, która łączy tak różne w swoim charakterze i funkcji wnętrza, nie jest prostym zadaniem. Trzeba wziąć pod uwagę wystrój obu pomieszczeń, meble, jakie w nich się pojawią, oświetlenie. Kolorami można uzyskać efekt płynnego przenikania się wnętrz lub wręcz przeciwnie, podkreślić ich odrębność.

W obu przypadkach należy brać pod uwagę dopasowanie kolorów. Nawet jeśli chcemy zestawić je na zasadzie kontrastu. Najlepszym wyjściem jest kierowanie się kołem barw, a więc graficznym wzornikiem dobierania barw. Według tego koła kolory można mieszać na zasadzie monochromatycznej (jednolite odcienie), kolorów pokrewnych (mają inne odcienie, ale są dość zbliżone do siebie) oraz na zasadzie kolorów dopełniających (kontrastowe, ale pasujące do siebie). Lepiej nie robić tego „na oko”, bo niechcący osiągniemy efekt chaosu kolorystycznego, który bardzo negatywnie rzutuje na całość przedsięwzięcia.


Jak widać kolory ścian w kuchni nie powinny być kwestią przypadku. Stanowią bardzo ważne tło, którym można kształtować przestrzeń i nastrój. Mają wpływ na poczucie większej lub mniejszej przestrzeni, na wrażenie czystości, wpływają na większy lub mniejszy apetyt. Zachęcamy do kreatywnego i zarazem racjonalnego podejścia do tego problemu i życzymy pięknych, estetycznych i kolorowych kuchni!
 

Koniecznie zobacz