Jesteś tutaj:

Cytryna skierniewicka - domowa uprawa

1Borówka amerykańska (wysoka)

2Fikusy (figowce) - odmiany, uprawa i pielęgnacja

3Mimoza wstydliwa (Czułek) - uprawa i pielęgnacja

4Palma koralowa - Chamedora wytworna

5Palmy domowe

6Sagowiec wygięty (Cykas odwinięty) - Cycas revoluta

Jeśli marzy nam się wyhodowanie w domu drzewka cytrynowego, które będzie nie tylko pięknie wyglądać, ale także owocować, warto wybrać cytrynę skierniewicką (Citrus limon war. ponderosa). Co prawda możliwe i w zasadzie nietrudne jest wyhodowanie zwykłej cytryny z nasion, jednak z reguły nie będzie ona wydawała owoców, albo uda się to po bardzo długim czasie. Cytryna skierniewicka jest pierwszą owocującą u nas odmianą. W latach 70tych sprowadził ją do polski prof. Szczepan Pieniążek z Instytutu Sadownictwa i Warzywnictwa w Skierniewicach. Jest ona prawdopodobnie skrzyżowaniem cytryny z cytronem. Odmianę tę wyhodował George Bowman w 1887 roku. Wydaje ona kwiaty już w 1-2 roku uprawy, a owocuje po ok. 3 latach. Owoce są dużo większe niż cytryny kupowane w sklepie, nie są też tak kwaśne. Ich skórka jest żółta, ma średnią grubość. Miąższ owoców ma barwę bladożółtą lub jasnozieloną, zawiera wiele nasion. Jedno drzewko wydaje zazwyczaj 2-3 owoce. Cytryna ta jest samopylna. Kwiaty mają kolor biały lub lekko różowy, liście są ciemnozielone i zaokrąglone. Cytryna skierniewicka wykształca silny system korzeniowy, dlatego jest często wykorzystywana jako podkładka dla innych cytrusów.

Cytryny rosną naturalnie w strefie subtropikalnej. W uprawie doniczkowej należy im zapewnić warunki możliwie podobne do tych, z których pochodzą. Potrzebują one wiele światła oraz możliwie wysokiej temperatury. Najlepszy będzie parapet od strony południowej.


Cytryny podlewamy obficie tak, aby cała bryła korzeniowa była wilgotna, po czym pozostałą na podstawce wodę wylewamy. Przed następnym nawadnianiem czekamy, aż wierzchnia warstwa ziemi przeschnie. Podczas gorących letnich dni może być konieczne nawet dwukrotne podlewanie w ciągu dnia. Wykorzystujemy do tego miękką wodę o temperaturze pokojowej. Przynajmniej raz w miesiącu warto zafundować roślinie oczyszczający liście prysznic. Na czas zimowego spoczynku należy cytrynie zapewnić niższą temperaturę (ok. 12°C) oraz ograniczyć podlewanie.

Bardzo ważne jest odpowiednie podłoże, które powinno być obojętne i bogate w próchnicę. Optymalna mieszanka składa się z ziemi kompostowej, liściowej oraz piasku (w proporcjach 2:2:2:1). Od lutego do października co 14 dni nawozimy cytrynę płynnym nawozem w podwojonej dawce.

Cytryna skierniewicka

Cytryna skierniewicka

Warto pamiętać, że cytrusy nie rosną równomiernie w ciągu roku. Jeżeli pojawią się nowe przyrosty nie przestawiajmy ich czy obracajmy w kierunku światła, aby uzyskać równomierny kształt. Lepiej zastosować podpórkę. Wówczas nie ryzykujemy, iż roślina zgubi liście. Cytryny dobrze znoszą przycinanie, można skracać pędy, aby roślina lepiej się rozkrzewiła.

Cytrynę skierniewicką rozmnażamy przez sadzonki. Pozyskujemy latem młode gałązki z tegorocznych przyrostów. Sadzonki o dwóch listkach sadzimy do doniczek wypełnionych ziemią i nakrywamy folią. Ukorzenianie trwa zazwyczaj 4-6 tygodni. Młode rośliny powinny być chronione przed słońcem. Po dwóch tygodniach można rozpaczać nawożenie.

Owocujące cytryny w doniczkach

Owocujące cytryny w doniczkach

Do najczęstszych chorób cytryn należy chloroza. Jej przyczyną są najczęściej błędy w uprawie – przelanie, przenawożenie lub zbyt kwaśne podłoże. Wówczas ograniczamy nawadnianie a roślinę przesadzamy do nowej ziemi. Szkodnikami zagrażającymi cytrynie są przędziorki, które gromadzą się na dolnej stronie liści, które marszczą się i pokrywają żółtymi plamami. Szkodników tych pozbywamy się myjąc dokładnie roślinę wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Zabieg ten należy powtórzyć co 3-5 dni około 10 razy. Po umyciu zawsze dokładnie spłukujemy liście.

Uwaga! Cytryn nie należy uprawiać w kuchni, gdzie używane są kuchenki gazowe. Opary gazu działają na nie toksycznie i mogą prowadzić do zamierania roślin.

Zbiór cytryn

Zbiór cytryn

Cytryna w doniczce

Cytryna w doniczce

Tekst: Sylwia Hennek


Koniecznie zobacz