Jesteś tutaj:

Cesarska korona (Szachownica cesarska) - jak uprawiać?

Koleusy - barwne pokrzywki
Lewkonia letnia - barwna i pachnąca
Lilie ogrodowe - odmiany, uprawa i pielęgnacja
Łubin - imponujący kwiat nie tylko do ogrodu wiejskiego
Szarłat - Amaranthus
Trytoma groniasta (Kniphofia ogrodowa) - Płonąca Pochodnia
Tygrysówka pawia - kwiat z odrobiną egzotyki

Wiosną w naszych ogrodach zakwita całe mnóstwo kwiatów. Wśród nich znaczną część stanowią rośliny cebulowe. Większości z nas kojarzą się one przede wszystkim z popularnymi tulipanami, narcyzami, hiacyntami czy szafirkami. Ale jest też spora grupa pięknych roślin cebulowych, które w naszych ogrodach spotyka się niezbyt często. Z pewnością należy do nich wspaniale kwitnąca cesarska korona, nazywana też szachownicą cesarską (Fritillaria imperialis).

Ten gatunek nie bez przyczyny nosi swoją „cesarską” nazwę, gdyż posiada największe i najpiękniejsze kwiaty ze wszystkich pozostałych szachownic. Należy podobnie jak tulipany i lilie do rodziny liliowatych, a jej ojczyzną są tereny południowej Azji.


Charakterystyka ogólna


Zakwita w maju wielkimi, dzwonkowatymi kielichami, zebranymi po kilka na szczycie wysokiej na ok. 1m., sztywnej brązowej lub zielonej łodygi. Od dołu pęd kwiatowy gęsto pokrywają liście, ale od połowy wysokości jest nagi, gładki i okryty lśniącą skórką. Kielichy kwiatów skierowane są do dołu, a ponad nimi znajduje się niewielki pióropusz najczęściej zielonych liści (choć bywają odmiany posiadające liście o pstrym ubarwieniu). Kwiaty cesarskiej korony są bardzo spektakularne, co prawdopodobnie wpłynęło na wyhodowanie sporej ilości odmian barwnych. Dlatego w sprzedaży możemy spotkać rośliny o czerwonych, pomarańczowych lub żółtych kwiatach. Spomiędzy płatków wychylają się dość długie, kremowe pręciki i słupek, które najmocniej kontrastują z kwiatami w intensywnych kolorach np. czerwonym.

Korona cesarska (szachownica)

Korona cesarska (szachownica)

Odmiany


Do najpopularniejszych odmian należą:

- „Lutea” o żółtej barwie kwiatów,
- „Rubra” o pomarańczowoczerwonym, intensywnym zabarwieniu płatków,
- „Aurora” kwitnąca na pomarańczowo,
- „Orange Brillant” wydająca pomarańczowobrązowe kwiaty,
- „Aureomarginata” nieco rzadziej spotykana odmiana o liściach w białozielone pasy i jasnopomarańczowych kwiatach.


Wymagania uprawowe oraz stanowisko


Rośliny te nie są bardzo wymagające, ale aby wydały piękne kwiaty i przez kilka lat cieszyły nas swoją uroda, należy poznać nieco ich oczekiwania. Cebule szachownicy cesarskiej sadzimy do gruntu nieco wcześniej, niż tulipany czy narcyzy, gdyż już w sierpniu. Taki termin pozwala im na dobre ukorzenienie przed zimą i możliwość lepszego przetrwania niskich temperatur.

Zwyczajowo przyjmuje się, że rośliny sadzi się na głębokość ok. 3-krotnej wysokości cebuli, a ponieważ szachownica ma je dość duże, zwykle będzie to dołek głębokości ok. 15-  20 cm. Minimalna odległość między poszczególnymi cebulami nie powinna być mniejsza, niż ok. 40 cm. Na dno dobrze jest wysypać warstwę drenażu np. piasku lub żwirku, pozwalającego na lepszy odpływ nadmiaru wody. W zbyt mokrej glebie cebule będą gniły, a rośliny chorowały.

Korona cesarska (Szachownica cesarska)

Korona cesarska (Szachownica cesarska)

Ziemia pod uprawę cesarskiej korony powinna być żyzna, próchnicza (pH zasadowe lub obojętne), a stanowisko słoneczne, ciepłe i osłonięte przed wiatrem. Inaczej ich wysokie, sztywne łodygi mogą zostać złamane przez silne podmuchy. Odpowiedni wybór stanowiska i podłoża jest tym bardziej istotny, że raz posadzonych cebul nie wykopuje się nawet przez kilka lat. Po przekwitnięciu, cebula mateczna zamiera, jednak przedtem wydaje małe cebulki potomne. Należy pozwolić im rozrosnąć sie w dość pokaźną kępkę.

Szachownica cesarska

Szachownica cesarska

Uwagi dodatkowe


Posiadając koronę cesarską w ogrodzie, należy pamiętać, że jest to roślina trująca, dlatego wszelkie prace ogrodnicze należy przy niej wykonywać w rękawicach ochronnych. Szczególnie niebezpieczne jest jednak zjedzenie cebul, w których występują znaczne ilości toksycznej substancji o nazwie imperialina. Spożycie ich może się skończyć wymiotami i skurczami, a nawet zatrzymaniem krążenia. Wykopane lub zakupione cebule, przechowujmy więc w miejscu bezpiecznym i poza zasięgiem dzieci. Poza tym należy je przechowywać jak najkrócej, gdyż nie posiadają grubej łuski ochronnej jak cebule tulipanów i łatwo wysychają.

Korona cesarska w kolorze żółtym

Korona cesarska w kolorze żółtym

Choroby i szkodniki


Cebule cesarskiej korony wydzielają dość nieprzyjemną woń, jednak dopiero przy bliskim kontakcie. Prawdopodobnie ma ona na celu odstraszanie potencjalnych gryzoni (np. nornic), odżywiających się między innymi cebulkami roślin ozdobnych. Największym zagrożeniem w uprawie tej rośliny są choroby grzybowe związane ze zbyt dużą wilgotnością podłoża. Należy też unikać sadzenia ich w miejscach, gdzie wcześniej rosły tulipany lub lilie, gdyż w glebie mogą przetrwać patogeny chorób wspólnych dla tej rodziny.

Korona cesarska (Szachownica cesarska)

Korona cesarska (Szachownica cesarska)

Zastosowanie


Szachownica cesarska doskonale nadaje się jako górne piętro rabat kwiatowych lub też jako solid posadzony na tle zielonego trawnika. Jeśli zdecydujemy się na jej uprawę i zapewnimy jej odpowiednie warunki, będzie na pewno bardzo piękną i oryginalną ozdobą naszego ogrodu.

Cena korony cesarskiej wynosi ok. 7 zł za 1 cebulkę.

Autor: Katarzyna Józefowicz
 


Koniecznie zobacz