Żurawina wielkoowocowa - uprawa, rozmnażanie, odmiany i właściwości

Jesteś tutaj:

Żurawina wielkoowocowa - uprawa, rozmnażanie, odmiany i właściwości

3,4/5 (70 ocen)

Rozmnażanie


Najlepszą metodą rozmnażania żurawiny jest sadzonkowanie fragmentów długopędów. Pobiera się je z rośliny wczesną wiosną i ukorzenia w wilgotnym torfie. Ukorzenione sadzonki pikuje się do małych doniczek, a następnie wysadza na miejsce stałe. Po posadzeniu krzaczków musimy zwykle poczekać ok. 3-4 lata na pierwsze owoce, dlatego nie należy się szybko zrażać, a raczej uzbroić w cierpliwość i spokojnie czekać na pierwsze plony.

Żurawina wielkoowocowa

Żurawina wielkoowocowa

Odmiany


Żurawina wielkoowocowa posiada kilka odmian, różniących się barwą i wielkością jagód, terminem ich dojrzewania i wyglądem liści. Do najczęściej spotykanych odmian należą:

  • „Early Black” – wcześnie dojrzewająca (p. IX) o ciemnoczerwonych lub niemal czarnych owocach i jasnozielonych liściach, znakomicie nadająca się na przetwory,
  • „Howes” –odmiana późna (X), posiadająca ciemnoczerwone, owalne owoce, ciemnozielone liście i dość grube, długie pędy,
  • „McFarlin” – odmiana bardzo późna (k. X), plenna, o ciemnoczerwonych owocach i jasnych liściach oraz „Pilgrim” – późna (K.X), silnie rosnąca odmiana, o czerwonych, dużych owocach.


Ciekawostki


Żurawina wielkoowocowa jest czasem nazywana też borówką wielkożurawinową, choć to określenie funkcjonuje raczej dość rzadko. Co ciekawe żurawina prawdopodobnie zawdzięcza swoją nazwę wyglądowi kwiatów, które z bliska przypominają schylone głowy żurawi.

Autor: Katarzyna Józefowicz

Koniecznie zobacz