Winorośl japońska. Odkrywamy sekrety uprawy i pielęgnacji

Jesteś tutaj:

Winorośl japońska. Odkrywamy sekrety uprawy i pielęgnacji

3,5/5 (78 ocen)

Rozmnażanie


Rozmnażanie winorośli japońskiej polega głównie na ukorzenianiu jednorocznych pędów za pomocą odkładów zwykłych lub powtarzanych (najlepszy termin to jesień, natomiast ukorzenianie trwa ok. 1 roku). Czasami pnącze można również rozmnażać z nasion, jednak wtedy potomstwo nie zawsze zachowuje cechy charakterystyczne rośliny matecznej.
Młode sadzonki po posadzeniu na miejsce stałe potrzebują ok. 2-3 lat na pełną aklimatyzację, gdyż dopiero wtedy zaczynają intensywny wzrost i rozwój.


Zastosowanie


Winorośl japońska to bardzo piękne i niezwykle efektowne pnącze, ale należy pamiętać, że jest również gatunkiem silnie rosnącym, a jego ulistnione pędy są dość ciężkie. Z tego względu dla rośliny należy przygotować solidne podpory w postaci metalowej pergoli, kamiennego lub ceglanego murka, słupa konstrukcyjnego, ogrodzenia ze stalowych prętów lub starego pnia drzewa. Najlepiej też uprawiać pnącze w dużych ogrodach i parkach krajobrazowych, gdyż małą przestrzeń szybko może zdominować. Winorośl japońska wspaniale prezentuje się na starych, obumarłych pniach drzew, które pięknie i szczelnie obrasta. Doskonale wygląda także na altanach lub kratownicach tworzących pergolę. Bardzo dobrze prezentuje się także na łuku wejściowym lub konstrukcji tworzącej w ogrodzie rodzaj tunelu. Pnącze daje latem dużo cienia, dlatego znakomicie sprawdza się jako osłona kącika wypoczynkowego.

Jedna z ciekawszych winorośli japońskich znajduje się między innymi w grodach Wilnowa w Warszawie, gdzie porasta pergole wejściowe na rozległym tarasie.

Autor: Katarzyna Józefowicz
 

Koniecznie zobacz