W jaki sposób usunąć pęknięcia na ścianach? Odpowiadamy!

Jesteś tutaj:

W jaki sposób usunąć pęknięcia na ścianach? Odpowiadamy!

3,3/5 (79 ocen)

Popękane ściany nie są wyłącznie dostrzegalną wadą estetyczną. Mogą bowiem przyczyniać się do dalszego niszczenia konstrukcji przegród. Stąd wymagane jest ich jak najszybsze usunięcie.

Każdy, kto zmaga się z pęknięciami nie powinien podejmować decyzji zbyt pochopnie. Niekiedy nie wystarczy zamaskować pęknięcia, ale trzeba będzie przeprowadzić prace mające na cele całkowite usunięcie skutku nieprawidłowej pracy konstrukcji.

Jak powszechnie wiadomo pęknięcie jest skutkiem. Zatem  pozbycie się pęknięć będzie musiało bezpośrednio oddziaływać na przyczyny powstania. Wbrew pozorom jest ich wiele (skurcz tynku, zbyt duże naprężenia pomiędzy ścianami itp.). Najbardziej niebezpieczne uszkodzenia są wynikiem niewłaściwie zaprojektowanej konstrukcji. Wtedy niestety nie będzie można poradzić sobie samodzielnie, ale trzeba będzie skorzystać ze wsparcia konstruktora z uprawnieniami.


Masa szpachlowa


Chcąc uzyskać efekt gładkich ścian pozbawionych pęknięć można w celach naprawczych zastosować gotowe masy szpachlowe. Sprawdzą się one w przypadku różnych tynków, ponieważ na rynku dostępnych jest wiele typów mas. Przeważnie nakłada się ją ręcznie po wcześniejszym oczyszczeniu podłoża.

Porównanie cen:
Gips szpachlowy – worek 2 kg – cena około 3,50 zł
Gips szpachlowy do zastosowania z taśmą zbrojącą – worek 5 kg – cena około 12,00 zł
Gotowa masa szpachlowa – worek 1,5 kg – cena około 5,00 zł


Akryl szpachlowy


Podczas usuwania pęknięć zastosowanie znajduje także lekki akryl szpachlowy. Można zakupić go w kartuszu, tubce lub puszce. Jest często stosowany podczas usuwania pęknięć czy wypełniania niewielkich rys. Akryl szpachlowy charakteryzuje się konsystencją zbliżoną do pasty i jest łatwy w aplikacji. Nie wymaga rozcieńczania z wodą, więc można zastosować go bezpośrednio po zakupie. Na warstwę akrylu nakłada się farbę, dzięki czemu zostaje przywrócony pierwotny wygląd ściany.

  • Akryl szpachlowy biały – pojemność 310 ml – cena około 11,00 zł


Taśmy z włókna szklanego


Niewielkie pęknięcia nie wymuszają zastosowania taśmy. Jednak, kiedy rysy są rozległe i mają znaczne wymiary (zaczyna pękać oprócz tynku ściana) warto zdecydować się na zabezpieczenie oparte na specjalnych siateczkach z włókna szklanego. Wcześniej ubytki uzupełnia się zaprawą klejącą, a dopiero potem przykleja się taśmę.

  • Samoprzylepna taśma z włókna szklanego – szerokość 10 cm, długość 20 m – cena około 6,00 zł

Warto mieć na uwadze, że tymczasowe ukrycie pęknięć będzie możliwe również poprzez zastosowanie tapet czy tynku japońskiego. Jednak nie zawsze maskowanie okaże się odpowiedzialnym działaniem.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz