Uprawa i właściwości lecznicze aloesu drzewiastego

Jesteś tutaj:

Uprawa i właściwości lecznicze aloesu drzewiastego

3,4/5 (168 ocen)

Uprawiając w mieszkaniu aloesy drzewiaste, należy również pamiętać, że rośliny te bardzo nie lubią przelewania, na które reagują gniciem korzeni i plamami na liściach. Lepiej jest wiec czasem zapomnieć o ich podlaniu, niż dostarczać im wodę zbyt gorliwie. Suszę mogą przetrzymać bez szwanku nawet przez ponad miesiąc, ale lepiej podlewać je raz na tydzień lub w zależności od potrzeb.

Aloesy dobrze rosną w każdym uniwersalnym, stosunkowo przepuszczalnym podłożu, ale z pewnością lepiej będą się rozwijały w ziemi specjalnie przeznaczonej pod uprawę kaktusów i sukulentów. Podczas przesadzania rośliny, należy jednak obchodzić się z jej korzeniami bardzo ostrożnie, gdyż  łatwo ulegają uszkodzeniom i trudno się regenerują.

Aloes drzewiasty

Aloes

Uwagi dodatkowe


Aloesy są roślinami dość odpornymi na choroby i szkodniki, o ile nie osłabimy ich kondycji niewłaściwą opieką. Rozmnaża się je bardzo łatwo za pomocą odrostów korzeniowych, sadzonek pędowych lub przez wysiew nasion.

W uprawie pojemnikowej aloesy drzewiaste zakwitają niezmiernie rzadko, ale zawsze można podjąć próbę doprowadzenia ich do wydania pąków kwiatowych.

W tym celu należy zapewnić roślinie duże nasłonecznienie w okresie letnim i niemal zupełnie zaprzestać jej podlewania przez okres ok. 1 miesiąca. Na tak potraktowanym aloesie, wiechowate, czerwono-pomarańczowe, wzniesione kwiatostany, mogą pojawić się w okresie zimowym.

Autor: Katarzyna Józefowicz


Koniecznie zobacz