Szukasz dobrego kosza na śmieci? Koniecznie sprawdź!

Jesteś tutaj:

Szukasz dobrego kosza na śmieci? Koniecznie sprawdź!

0/5 (0 ocen)
Kosz na śmieci to często ukryta część wyposażenia wnętrza jednak jego rola jest nieoceniona. Pozwala na szybkie utrzymanie porządku i zachowanie podstaw higieny. Zamkniecie kosza w głębi szafki ma swoje uzasadnienie. Pozwala na pozbycie się odpadków zaoszczędzając nieciekawego widoku, jednak nie jest konieczność. Obecnie mamy ogromny wybór pojemników na odpadki. Kosz może stać się integralną częścią wystroju. Ogromny wybór modeli sprawia, że bez trudu dobierzemy kosz do kuchni, łazienki, biura czy warsztatu. Podpowiemy czym się kierować i na jakie rodzaje koszy warto zwrócić uwagę.
 

Cechy dobrego kosza

 
1. Funkcjonalność - nie chodzi tu tylko zbieranie odpadków. Dobrze dobrany kosz pozwala na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Ważnym elementem jest możliwość segregacji odpadów a także trwałość materiału, z którego jest zrobiony. W sklepach do wyboru mamy m.in. kosze z różnymi przegrodami, kosze pionowe, kosze do zawieszania na ścianie. Istotnym detalem jest posiadanie pokrywki i mechanizm otwierania.  Kosze z pedałem lub pokrywą obrotową są trafionym pomysłem, gdy mamy zajęte ręce. Ważny jest tu też aspekt higieniczny – nie musimy się stykać z pojemnikiem. Do wyboru jest wiele ciekawych kombinacji pojemników połączonych. Sprawdzają się zwłaszcza w kuchniach o nietypowych kształtach. O zakupie odpowiedniego kosza przesądza tez jego przeznaczenie. Inny pojemnik wybieramy do kuchni a inny do łazienki czy do gabinetu lub pokoju ucznia.
 
2. Pojemność – decydując się na wybór kosza, zwróćmy uwagę na jego wielkość. Jest tu wiele czynników dyktujących nam gabaryt pojemnika. Należą do nich powierzchnia jaką dysponujemy, ilość domowników, częstotliwość wyrzucania czy odbierania śmieci oraz sposób segregacji.
 
3. Materiał – najliczniejszą grupą są kosze wykonane z różnego rodzaju tworzyw sztucznych. Mają one wiele zalet. Są lekkie, odporne na wilgoć i przypadkowe uszkodzenia. Ich dużym atutem jest dobry wygląd połączony ze stosunkowo niską ceną. Innym rozwiązaniem jest kosz metalowy. Jest trwalszy od plastiku, ale też cięższy. Może hałasować w czasie użytkowania. Z czasem może też ulegać korozji, szczególnie jeśli wyrzucamy do niego odpady mokre. Często spotykanym modelem są tu kosze siatkowe, ażurowe. Bardzo dobrze spisują się np. w gabinetach. Kosz ustawiony pod biurkiem pozwoli na bieżąco wyrzucać niepotrzebne dokumenty, gazety i zużyte akcesoria.  Na rynku spotkamy też kosze drewniane. Są przydatne do sortowania odpadów i do zbierania śmieci suchych.
 

Wybór kosza na śmieci

 
Decydując się na kosz na śmieci musimy wziąć pod uwagę wiele aspektów. Od wspomnianej przestrzeni, w której chcemy do zmieścić po wystrój pomieszczenia. W każdym domu możemy spotkać kilka typów koszy na śmieci.
 
Kosz kuchenny – jest to zwykle główny pojemnik na odpadki w domu. Kuchnia to pomieszczenie, które wymaga od nas utrzymania czystości i porządku. Zwykle kosz jako niezbyt atrakcyjny element ląduje pod zlewem lub w szafce. Obecnie częstym typem są kosze do zabudowy. Składające się z kilku pojemników lub jednego z przegrodami. Pozwala to na szybkie segregowanie odpadów co jest obecnie wymagane prawnie. Ważne by kos kuchenny był wyposażony w pokrywę. Zabezpiecza to przed przykrym zapachem i aktywnością owadów. Prym wśród koszy kuchenny wiodą pojemniki z plastiku. Sprawdzają się jako lekkie i nieprzepuszczalne, łatwe w czyszczeniu i stosunkowo trwałe. Niektóre z pojemników posiadają praktyczne wkłady z uchem. Pozwala to na szybkie opróżnienie wnętrza i ograniczenie z korzystania plastikowych worków.
 
Kosz łazienkowy – obok kuchni jest to równie ważne miejsce, w którym liczy się higiena. Jest to też wygodne rozwiązanie - nie musimy iść do kuchni z każdym odpadkiem. Waciki, butelki po środkach myjących, zużyte przybory toaletowe. Codzienne funkcjonowanie dostarcza wielu odpadków. Do łazienki wybieramy kosze wolnostojące z tworzyw sztucznych lub metalowe. Ogromna paleta kolorów i deseni pozwala na dopasowanie kosza na śmieci do stylu łazienki. Jeśli tylko miejsce nam pozwala, warto zdecydować się na kosz w tym pomieszczeniu.
 
Kosz do pokoju dziecięcego lub pokoju ucznia - decydującą cechą jest tu wygląd i charakter trafiających do kosza śmieci. Producenci chcąc spełnić oczekiwania prześcigają się w dostarczaniu nam najróżniejszych kształtów i wzorów. Utrzymane w nowoczesnej, kolorowej stylistyce będą pomocne w nauce utrzymania porządku. Kosze ozdobione postaciami z bajek czy modną grafika mogą być dobrą zachętą do wyrzucania niepotrzebnych rzeczy.
 
Kosz warsztatowy – nie musi odznaczać się wybitnym wyglądem w przeciwieństwie do poprzednika. Musi być za to dość mocny. Kosz umieszczony gdzieś w rogu pomieszczenia czy pod stołem pozwoli nam posprzątać po majsterkowaniu, pozbyć się niebezpiecznych odpadków czy wyrzucić niepotrzebne drobiazgi.
 
Kosz na śmieci, mimo że często niewidoczny spełnia bardzo ważną rolę w gospodarstwie domowym. Pozbycie się odpadków to pierwsza rzecz jaką musimy zrobić by uporządkować przestarzeń. Wybierając kosz na śmieci zwróćmy uwagę na jego funkcjonalność, możliwość segregacji, która ułatwi nam życie. Możemy zakupić kolorowe pojemniki, odpowiadające kontenerom, unikniemy pomyłki przy wyrzucaniu zawartości. Przyjrzyjmy się też staranności i estetyce wykonania. Lepiej wybrać kosz droższy, ale taki który spełni nasze oczekiwania, będzie ergonomiczny i będzie trwały w użytkowaniu.

Koniecznie zobacz