Szukasz akcesoriów do pielęgnacji trawnika? Sprawdź to!

Jesteś tutaj:

Szukasz akcesoriów do pielęgnacji trawnika? Sprawdź to!

3,8/5 (12 ocen)
Piękny trawnik to marzenie każdego posiadacza podwórka. Powinien być wizytówką osób, które aspirują do bycia ogrodnikiem. Stwarza wiele możliwości relaksu, pozwala również na aktywny wypoczynek. Aby móc cieszyć się nieskazitelną, równą trawą trzeba jednak włożyć w to dużo wysiłku. Jednolity, zadbany trawnik to nie lada wyzwanie, któremu sprostać możemy jedynie poprzez sumienne i  intensywne zabiegi pielęgnacyjne. Aby tego dokonać warto zaopatrzyć się w kilka przydatnych akcesoriów. Ułatwią one pracę oraz zapewnią równomierny wzrost i rozwój trawnika. Niniejszy tekst postara się przybliżyć kilka wybranych narzędzi, nad których zakupem powinniśmy się zastanowić. 
 

Przydatne akcesoria

 
Pierwszym i zarazem podstawowym akcesorium jakie z pewnością okaże się pomocne w procesie pielęgnacji trawnika są grabie. Musimy pamiętać że grabie do trawy różnią się od tych do usuwania liści. Mają inny rozstaw zębów, przez co oprócz pozbywania się zanieczyszczeń istnieje również możliwość spulchniania gleby za ich pomocą. Grabie do liści z kolei wyposażone są w długie i giętkie zęby, co ułatwia dokładne pozbywanie się zalegających ubytków z drzew. Jeden i drugi rodzaj z pewnością znajdzie zastosowanie w obrębie naszego podwórka. Kolejnym przedmiotem obok którego nie przejdzie obojętnie żaden perfekcjonista są nożyce służące do przycinania trawników. Przykładem mogą być Obrotowe nożyce do trawy – Raco, wyposażone w przekręcane ostrze, za pomocą których wyregulujemy wszystkie kąty i zakamarki, ukrócimy źdźbła w dowolnym miejscu i sprawimy, że wszystko będzie wyglądało idealnie. Dla borykających się z problemem napowietrzenia gleby zaleca się zakup aeratorów. Można je nabyć w formie koncentratu, z którego przyrządzamy roztwór wodny a następnie aplikujemy w glebie. Taki produkt, użyźniający i poprawiający jakość trawników oferuje firma Target. Dla lubiących aktywność polecany jest aerator w formie nakładki na buty, który za pomocą kolców znajdujących się na spodzie skutecznie przyczynia się do większego napowietrzenia ziemi, a jedyne co musimy zrobić to… chodzić. Przy zakładaniu nowego trawnika dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w walec i nie chodzi tu bynajmniej o maszynę budowlaną. Ręczne urządzenie o szerokości kilkudziesięciu centymetrów pozwoli skutecznie wyrównać powierzchnię. Tego typu gadżet w swojej sprzedaży posiada na przykład firma Greenmill. Wartymi uwagi są również obrzeża trawnikowe, za pomocą których można dokonać lepszej organizacji przestrzeni. Dzięki nim wytyczymy ścieżkę, oddzielimy od siebie poszczególne części ogrodu zapobiegając przerastaniu, a także w ciekawy sposób ozdobimy otoczenie. 
 

Nawozy

 
Pomimo, że odpowiednie nawożenie powinno być podstawą, wiele osób zapomina o tym. W sprzedaży znajduje się mnóstwo nawozów, które nabywamy w zależności od rodzaju trawy, pory roku czy też sposobu działania. Niektóre z nich pozwalają zwalczyć konkretne problemy, jak np. Nawóz do trawników na mech firmy Agrecol lub Nawóz do trawników zagęszczający i wypierający chwasty firmy Target. Warto wspomóc się którymś z dostępnych na rynku, gdyż wtedy trawnik odwdzięczy nam się pięknym wyglądem, a my będziemy mieli czyste sumienie, że zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy.
 

Ochrona trawnika

 
Zdarza się, że na naszym podwórku pojawiają się nieproszeni goście i dezorganizują panujący porządek. Tak bywa w przypadku kreta, który wypychając ziemię na zewnątrz podczas drążenia tuneli w poszukiwaniu pożywienia potrafi skutecznie oszpecić naszą posiadłość. Sposobów na pozbycie się kreta jest wiele, jednak istnieje jeden uniemożliwiający mu już samo pojawienie się na naszym podwórku. Jeśli podczas zakładania trawnika w ziemi rozłożymy siatkę kret straci możliwość budowy kopców, przez co panujące u nas warunki okażą się dla niego niekorzystne i czym prędzej wyemigruje. Bywają także sytuacje, w których to nasz własny pupil jest przyczyną szkód. Posiadacze psów z pewnością wiedzą jak niekorzystnie wygląda trawa po częstym załatwianiu się w jednym miejscu przez czworonoga. Plamy wypalone psim moczem nie nalezą do przyjemnych widoków, na szczęście istnieje na to sposób. Produkt Urynal z firmy Zielony Dom to antidotum na problemy tego rodzaju. Trawnik potraktowany tym środkiem  za sprawą znajdujących się w preparacie bakterii zyskuje ochronę, a brzydkie plamy stopniowo zanikają. 
 

Podsumowanie

 
Możliwość posiadania własnego podwórka z pięknym trawnikiem to niewątpliwie duże wyróżnienie. Jednak zadbana trawa wymaga pracy i poświęceń. Aby ułatwić proces pielęgnacji i podkreślić ostateczny efekt warto zaopatrzyć się w kilka przydatnych artykułów. Podczas przeprowadzania szeregu zabiegów nie powinniśmy zapominać również o nawożeniu. Warto przykładać uwagę do stanu naszej posiadłości, gdyż możliwość wypoczynku na własnym terenie w towarzystwie idealnej trawy jest jedną z największych nagród. 

Koniecznie zobacz