Śnieguliczka biała - opis, uprawa i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Śnieguliczka biała - opis, uprawa i rozmnażanie

3,1/5 (70 ocen)

Rozmnażanie


Rozmnażanie śnieguliczek białych jest niezmiernie łatwe, gdyż rośliny tworzą liczne odrosty korzeniowe, z których łatwo można pozyskać sadzonki. Takie sadzonki ukorzeniają się bardzo szybko, dlatego można je od razu posadzić na miejsce stałe. Pomimo to najłatwiejszy sposób rozmnażania śnieguliczki, z roślin czasem pobiera się również sadzonki pędowe, które także można ukorzenić, uzyskując potomstwo zachowujące wszystkie cechy egzemplarza matecznego. Do rozmnażania śnieguliczki najrzadziej wykorzystuje się nasiona, które po zbiorze i oczyszczeniu z mięsistej okrywy, przechowuje się w suchym i chłodnym pomieszczeniu, a przez planowanym terminem siewu, poddaje kilkutygodniowej stratyfikacji w niskich temperaturach.


Choroby i szkodniki


Śnieguliczka biała jest zwykle dość odporna na choroby i szkodniki, czasem jednak może zaatakować ją choroba grzybowa (np. mączniak, antraknoza) lub mszyce.

Śnieguliczka biała - owoce

Śnieguliczka biała - owoce


Zastosowanie


Śnieguliczka biała to idealny krzew do tworzenia żywopłotów (naturalnych i formowanych), szpalerów i wysokich obwódek. Przy stałej kontroli odrostów korzeniowych, może być również wykorzystana w kompozycjach rabatowych z innymi krzewami lub jako nasadzenie samodzielne. Ze względu na małe wymagania, dużą odporność na niesprzyjające warunki i wysoką tolerancję na zanieczyszczenia powietrza jest bardzo chętnie sadzona na terenach zieleni miejskiej oraz w parkach.

Autor: Katarzyna Józefowicz
 

Koniecznie zobacz