Schody wachlarzowe - efektowny element domu

Jesteś tutaj:

Schody wachlarzowe - efektowny element domu

3,2/5 (26 ocen)
Kamień

Z pewnością naturalny kamień pozwala na jeszcze większe podkreślenie charakteru schodów wachlarzowych. Kamienne schody wachlarzowe są projektowane zarówno w przypadku nowoczesnych jak i tradycyjnych holi. Mogą być również schodami zewnętrznymi – najczęściej stosuje się betonowe stopnie obłożone kamiennymi płytami. Takie działanie wynika przede wszystkim z ceny materiału kamiennego, który może okazać się niekorzystny dla portfela inwestora.

Wewnętrzne schody wachlarzowe wykonane z kamienia to szereg zalet. Przede wszystkim są łatwe w utrzymaniu czystości i nie wymagają dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych.

 

Warto przeczytać: Czy warto wybrać schody ażurowe?

 

Drewno

Bardzo efektowną propozycją na wykonanie wewnętrznych schodów wachlarzowych okazuje się wykonanie ich z drewna. Naturalne drewno jest najczęściej wybieranym materiałem, ponieważ decyduje  o uniwersalnym charakterze schodów wachlarzowych.

Schody wachlarzowe drewniane (podobnie jak schody kamienne) często wykonuje się na konstrukcji betonowej. Warto podkreślić, że popularnością cieszą się egzotyczne gatunki drewna, które pozwalają na uzyskanie ciekawych odcieni kolorystycznych  przy równoczesnym zachowaniu korzystnych parametrów wytrzymałościowych.

Istotny z punktu widzenia aranżacyjnego i funkcjonalnego okazuje się wybór balustrady. Najlepiej w przypadku schodów wachlarzowych sprawdza się konstrukcja gięta w połączeniu z drewnianym pochwytem. Dzięki temu zabiegowi schody wachlarzowe wyposażają wnętrze podobnie jak meble, dywany czy obrazy…
mgr inż. Zuzanna Buszta

 

Koniecznie zobacz