Sadzonki tuji - które warto wybrać? Praktyczne wskazówki

Jesteś tutaj:

Sadzonki tuji - które warto wybrać? Praktyczne wskazówki

3,4/5 (101 ocen)

Żywotniki, zwane najczęściej tujami, to niezwykle popularne w naszym kraju drzewka ozdobne. Popularność tuj wynika w dużej mierze z wielości odmian, łatwej dostępności i niskiej ceny sadzonek. Drzewa te nie są wymagające i trudne w uprawie, w dodatku większość odmian jest dość odporna na mróz i choroby, dzięki czemu dość łatwo możemy cieszyć się ich pięknym widokiem w swoim ogródku. Zazwyczaj występują one w formie kolumnowej, stożkowatej lub kulistej. Prezentujemy najważniejsze informacje o sadzonkach tuji, które trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem uprawy.


Jakie sadzonki kupić?


Zaleca się kupować sadzonki tuji wyłącznie w wyspecjalizowanych szkółkach i sklepach ogrodniczych, ponieważ daje to pewność, że są dobrze przechowywane, nieuszkodzone ani nieporażone przez choroby czy szkodniki. Wybierając sadzonkę, należy szukać niskich i gęstych krzewów, ponieważ te wysokie i źle rozgałęzione zazwyczaj gorzej się przyjmują i rosną mniej silnie.


Rodzaje sadzonek


Tuje dostępne w sprzedaży mogą być zarówno sadzonkami o odkrytym systemie korzeniowym lub balotowanymi, jak i sadzonkami w doniczkach. Nie ma ograniczeń wiekowych dotyczących kupowanych sadzonek. Żywotnik ma bowiem płytki system korzeniowy, dzięki czemu można swobodnie przesadzać wraz z bryłą korzeniową nawet starsze egzemplarze. Sadzonki gruntowe starsze niż 5-letnie potrzebują przycięcia korzeni na rok przed planowanym przesadzeniem na miejsce stałe.


Gdzie sadzić sadzonki?


Większość gatunków tuji ma niewielkie wymagania glebowe. Żywotnik rośnie na wszystkich glebach, nawet na przeciętnych, ale najlepiej na świeżych, próchnicznych, przepuszczalnych, dość żyznych i wilgotnych. Na terenach o ciężkich i zwięzłych glebach zaleca się dodać do podłoża torfu lub piasku. Źle rośnie natomiast na suchym podłożu i w warunkach miejskich, ponieważ jest wrażliwy na zanieczyszczenia powietrza.

Preferuje miejsca mocno nasłonecznione i osłonięte od wiatrów, ale rośnie również w półcieniu. Nie lubi stojącej wody. Żywotnik zachodni wykazuje dość dużą odporność na mróz (do -20o C) i na suszę, zaś żywotnik wschodni jest wrażliwy na mróz, a zwłaszcza wiosenne i jesienne przymrozki. Tuje można sadzić w dużych ogrodach, zarówno pojedynczo, jak i w formie żywopłotu formowanego czy szpaleru chroniącego przed wiatrem.  


Kiedy sadzić sadzonki?


Zarówno sadzonki o odkrytych korzeniach, jak i sadzonki w doniczkach sadzi się przez cały okres wegetacyjny rośliny, a więc od wiosny, przełomu marca i kwietnia, do późnej jesieni. Należy pamiętać jedynie, by przeprowadzić sadzenie najpóźniej na 6 tygodni przed pierwszymi jesiennymi przymrozkami, w innym przypadku krzewy mogą zmarznąć i się nie przyjąć.


Jak sadzić sadzonki?


Przed posadzeniem tuji należy wykopać dół o objętości co najmniej dwa razy większej od bryły korzeniowej lub pojemnika. Następnie należy spulchnić dno i do tak przygotowanego podłoża posadzić drzewko, dokładnie udeptując ziemię wokół. Po posadzeniu zaleca się obficie podlać roślinę i przymocować ukośną podporę lub odciągi. Rozstawa jest ściśle uzależniona od odmiany, a także przeznaczenia żywotnika. W przypadku sadzenia krzewów w formie żywopłotu zalecana odległość pomiędzy tujami powinna wynosić od 60 do 90 cm.


Rozmnażanie sadzonek


Żywotnik można rozmnażać zarówno poprzez wysiew nasion, jak i rozmnażanie wegetatywne, czyli przez stosowanie w marcu lub przez szczepienie na przystawkę boczną za korę w marcu i kwietniu. Podkładką są wtedy 2-3-letnie siewki żywotnika olbrzymiego. Innym możliwym sposobem jest sadzonkowanie, które przeprowadza się na przełomie sierpnia i września. Jest to najskuteczniejszy sposób rozmnażania tuj, dzięki któremu w krótkim czasie możemy otrzymać dużą liczbę nowych roślin. Ponadto trzeba pamiętać, że jedynie rozmnażając tuje wegetatywnie, otrzymamy krzewy o cechach charakterystycznych dla rośliny matecznej.

Rozmnażając przez sadzonkowanie pod koniec lata, z pędów odrywa się sadzonki o długości co najmniej 10 cm, tak by u jej podstawy pozostała piętka. Tak otrzymaną sadzonkę umieszcza się w inspekcie, sadząc w podłoże złożone z torfu wymieszanego z piaskiem, i pozostawia do końca zimy. Ukorzenione sadzonki przesadza się na przełomie kwietnia i maja na rozsadnik. Za rok lub dwa możliwe będzie wysadzenie jej wiosną na miejsce stałe. Wykorzystując małe wymagania glebowe żywotnika, można również zamiast na rozsadniku posadzić sadzonkę bezpośrednio na miejsce stałe.  


Ceny sadzonek


Przykładowe ceny sadzonek tui:

  • Tuja – 5-8 zł, za sadzonkę gruntową o wysokości ok. 60 cm
  • Tuja – 6-9 zł, za sadzonkę o wysokości 20-40 cm w doniczce
  • Tuja, odmiana karłowata – 6-9 zł, za sadzonkę o wysokości 10-20 lub 15-25 cm w doniczce
  • Tuja – 28-35 zł, za sadzonkę o wysokości ok. 100 cm w doniczce
  • Tuja – 28-35 zł, za sadzonkę o wysokości 130-160 cm w balocie
  • Tuja – 30-38 zł, za sadzonkę o wysokości 120-140 cm w jucie
  • Tuja – 35-42 zł, za sadzonkę o wysokości 110-140 cm w doniczce
  • Tuja – 85-95 zł, za sadzonkę o wysokości 180-210 cm w jucie
  • < czytaj dalej...

Koniecznie zobacz