Nasiona tui (żywotnika) - niezbędne informacje. Przeczytaj przed zakupem!

Jesteś tutaj:

Nasiona tui (żywotnika) - niezbędne informacje. Przeczytaj przed zakupem!

3,4/5 (611 ocen)

Tuja, zwana też żywotnikiem, ma wiele odmian. W Polsce najpopularniejsze są trzy gatunki: żywotnik zachodni, żywotnik wschodni i żywotnik olbrzymi. Znajdują one szerokie zastosowanie jako rośliny ozdobne. Są lubiane ze względu na przyjemny, lekko żywiczny zapach. Ponadto tuje są łatwe w uprawie, nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych i są odporne na mróz oraz choroby, a mogą być dużą ozdobą jako zielony żywopłot. Nie trzeba chyba nikogo dodatkowo przekonywać do uprawy tego popularnego iglaka. Przedstawiamy zbiór najważniejszych informacji, które trzeba wiedzieć o nasionach żywotnika, przygotowując się do siewu.


Wygląd nasion


Owocem tui są drobne jajowate szyszki o długości 1-2 cm umieszczone ma krótkich ogonkach. Początkowo są miękkie, w miarę dojrzewana stają się twarde. Składają się one z kilku płaskich, dachówkowato zachodzących na siebie skórzanych łusek. W środku szyszki znajdują się eliptyczne nasiona o długości 2-3 mm, które mogą różnić się nieco wyglądem. Jedne są płaskie i ze skrzydełkami, inne są grube, z wyglądu ziarnkowate i nie mają skrzydełek. Należy pamiętać, że jedynie na 2-3 dolnych łuskach znajdują się nasiona, po 2 na każdej łusce.

Żywotnik zachodni ma podłużne i wyprostowane szyszki o długości ok. 1 cm, złożone z 8-10 łusek. Nasiona mają przyrośnięte obustronnie skrzydełka o długości 5-6 mm. Ich wierzchołek jest lekko zaokrąglony, a dół ostro wcięty. Początkowo barwa nasion jest złocistobrązowa, nieco ciemniejsza niż skrzydełek, dojrzałe są brązowe. Żywotnik wschodni posiada największe szyszki o długości ok. 2 cm, złożone z 4-8 łusek. Są one jajowate i skórzaste. Natomiast żywotnik olbrzymi ma jajowate szyszki o długości ok. 1,5 cm, złożone z 10-12 łusek. Na początku są one zielone, po dojrzeniu stają się jasnobrązowe.


Masa 1000 nasion


Masa 1000 nasion tui wynosi 0,8-1,5 g. W 1 g materiału siewnego znajduje się 660-1250 nasion.


Kiedy siać nasiona?


Tuje można rozmnażać zarówno przez sadzonkowanie, jak i przez nasiona. Należy przy tym pamiętać, że jedynie dzięki rozmnażaniu wegetatywnemu otrzymamy rośliny o cechach charakterystycznych dla rośliny matecznej. Jeśli zdecydujemy się na rozmnażanie poprzez wysiew nasion, zalecany termin to okres wczesnowiosenny, najczęściej kwiecień.


Jak siać nasiona?


Przed siewem nasiona zaleca się poddać miesięcznej stratyfikacji, a więc przechowywania w lodówce w temperaturze 0-6o C, co zwiększy ich zdolność kiełkowania. Dopiero po tym zabiegu możliwy jest wysiew nasion do gruntu lub do pojemników czy skrzynek w inspekcie. Po wysianiu nasion konieczne jest przykrycie ich niewielką warstwą ziemi i regularne podlewanie, tak by podłoże miało stałą wilgotność. Norma siewu na 1 m2  wynosi ok. 1,5 g, z czego uzyskamy ok. 60 sztuk roślin. Gdy siewki osiągną wysokość ok. 5 cm, należy je przepikować, sadząc w odległości co 10 cm. Po dwóch latach, gdy rośliny podrosną na wysokość 40-50 cm, trzeba wysadzić je na miejsce stałe, tak by odległość między roślinami wynosiła 50-70 cm, w zależności od tego, jak gęsty żywopłot chcemy uzyskać. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz