Nasiona tui (żywotnika) - niezbędne informacje. Przeczytaj przed zakupem!

Jesteś tutaj:

Nasiona tui (żywotnika) - niezbędne informacje. Przeczytaj przed zakupem!

3,4/5 (610 ocen)


Zbiór i przechowywanie nasion


Szyszki żywotnika dojrzewają w okresie od połowy września do końca października. Należy uważnie je obserwować i nie zwlekać z ich zbiorem, ponieważ otwierają się w ciągu 7-10 dni od momentu dojrzenia. Wydobywanie nasion z szyszek odbywa się przy pomocy zabiegu wyłuszczania nasion, który odbywa się w specjalnie do tego przeznaczonych obiektach – wyłuszczarniach, a także w niedużych urządzeniach – wyłuszczarkach. Wydajność wyłuszczenia nasion tui wynosi ok. 4-10%.

Następnym etapem jest proces oskrzydlania, czyli oddzielenie skrzydełek od nasion. Następnie należy oddzielić nasiona pełne od nasion pustych. Jest to możliwe już po 2 godzinach pławienia w wodzie, jednak wszystkie pełne nasiona opadają na dno dopiero po 12 godzinach. Ostatnim krokiem jest sortowanie nasion. Nie trzeba ich już podsuszać. Przez okres od siewu do zbioru nasiona tui należy przechowywać w suchym, przepuszczalnym pojemniku, np. w kartonie.


Plon i jakość nasion


Zebrane z własnej uprawy nasiona tui wykazują dość dużą gotowość do kiełkowania, która utrzymuje się w Polsce na poziomie 29-89%, średnio 61%.


Ceny nasion


Przykładowa cena nasion tui:
Tuja – 2,9-3,2 zł (opak. 0,1 g)

Tutaj kupisz doskonałe: nasiona tuji


Autor: Justyna Czerwieniec


Bibliografia:

Bernat Agata „ABC Ogrodnictwa”, Reader’s Digest, Warszawa 2011, s. 292-296.

Chojnowska Ewa „Iglaki”, Oficyna Wydawnicza MULTICO, Warszawa 2008, s. 8-11, 128-147.

Detka Katarzyna „Encyklopedia ogrodnictwa. Krzewy”, wyd. Skarbnica Wiedzy, Warszawa 2003, s. 50-51.

Koniecznie zobacz