- 1/3
- Następne
Na tak przygotowanym podłożu układamy bryłę korzeniową, która powinna być umieszczona nie wiele głębiej niż rosła w doniczce lub szkółce. Następnie przykrywamy korzenie warstwą przygotowanej mieszanki, do dołka wlewamy wodę, a po jej wchłonięciu wypełniamy otwór pozostałą ziemią, wyrównując podłoże do poziomu gruntu. Po posadzeniu rośliny, delikatnie ugniatamy ziemię wokół krzewu, po czym ponownie podlewamy podłoże, a następnie ściółkujemy je czarną folią ogrodniczą lub włókniną oraz przysypujemy korą sosnową.
Podlewanie nowo posadzonej tui
Zabiegi dodatkowe
Dobrym pomysłem jest umieszczenie bryły korzeniowej w pojemniku z wodą na ok.15-20 min. przed wysadzeniem do gruntu, co pozwoli dobrze nawilżyć korzenie i ułatwi roślinie przyjęcie się na nowym stanowisku.
Świeżo posadzone krzewy, warto osłaniać w okresie letnim przed palącym słońcem. Należy też stale pilnować wilgotności podłoża, gdyż młode tuje są bardzo wrażliwe na przesuszenie. Rozstaw podczas sadzenia krzewów należy dostosować do rozmiarów odmiany oraz innych roślin, wśród których posadzimy żywotniki.
Jeśli planujemy utworzyć z tuj żywopłot np. z żywotnika odmiany „Smaragd” lub „Brabant”, powinniśmy posadzić je w rzędzie.
Zadanie ułatwi nam rozciągnięty wzdłuż ogrodzenia, altany lub rabaty sznurek. W przypadku obu odmian szerokość między krzewami powinna wymościć w tym przypadku ok. 50-60 cm.
Autor: Katarzyna Józefowicz