Rynny - rodzaje i prawidłowy dobór

Jesteś tutaj:

Polecany artykuł

  • Dachówka płaska Orea 9 Dachy

    Dachówka płaska Orea 9

    Dachówka ceramiczna Orea 9 na gotowej połaci tworzy wrażenie gładkiego, niemal pozbawionego faktury dachu. Minimalistyczna forma w połączeniu z klasycznymi barwami, w jakich dostępna jest ta dachówka sprawiają, że stanowi ona doskonałe zwieńczenie zarówno domów nowoczesnych, jak i tych o bardziej tradycyjnej architekturze.

    Czytaj dalej+

Rynny - rodzaje i prawidłowy dobór

3,7/5 (17 ocen)

- Rynny aluminiowe – są najlżejsze spośród systemów rynien, trwałe (ponad 100 lat), posiadają specjalną powłokę ochronną, co poprawia ich estetykę i daje duże możliwości kolorystyczne. Ich cechą jest również wysoka odporność na czynniki atmosferyczne. Do minusów zalicza się dość trudny montaż.

- Rynny drewniane – taki rodzaj systemu rynien najczęściej wybierany jest do budynków z pokryciami naturalnymi (drewno, strzecha, trzcina) i wykonuje się go na specjalne zamówienie. Niewiele producentów wytwarza takie rynny.
Jeśli chodzi o kształt przekroju rynien, to w naszym kraju zdecydowanie najpopularniejsze są te półokrągłe, których średnica wynosi 70 – 250 mm. Wynika to z tego, ze takie systemy zapewniają skuteczne odprowadzanie opadów z dachu oraz są dość odporne na uszkodzenia wynikające z obciążenia i silnych wiatrów.

Rynny

Rynny

Zasady wyboru rynien


Rynien nie powinno kupować się ot tak, bez zastanowienia. Mają one bardzo ważne zadanie, które muszą wykonywać prawidłowo. Chodzi tu o to, by w sposób skuteczny odprowadzały wodę z powierzchni dachu. Dlatego zarówno wielkość rynien, materiał wykonania, jak i odpowiedni spadek powinny być odpowiednio zaplanowane i zastosowane.

 

Najlepiej jest, kiedy system rynnowy powstaje wraz z całym projektem budynku. Wówczas mamy pewność, że całość będzie odpowiednio dopasowana pod każdym względem, wyglądu, stylu i wymiarów. Czasem jednak wymienia się stare orynnowanie i trzeba w to miejsce zamontować inne rynny, niż wcześniej. Wtedy również najlepiej skonsultować to z architektem, ale nie jest to konieczne. Samemu, z pomocą praktycznych wskazówek, również można dobrze wybrać optymalne rynny. Należy zastanowić się nad tym, z jakiego materiału mają być nowe rynny i o jakim kształcie przekroju. Na pewno nie można na przykład dobrać drewnianych rynien do murowanego budynku, ale pozostałe materiały jak najbardziej. Trzeba tylko zdecydować się, które odpowiadają nam pod względem konkretnych cech oraz naszych aktualnych możliwości finansowych.

Rynna

Rynna

Konkluzja


Tak, drodzy Państwo, rynny ważna sprawa. Bez nich każdy budynek narażony jest na zawilgocenie, grzyby, pleśń i niszczenie. Tymczasem zadbanie o dobry, szczelny system orynnowania nie wymaga wielkich nakładów pracy i finansowych. Wybierzmy rynny raz, a dobrze, a potem zadbajmy o ich właściwą konserwację.
 

Koniecznie zobacz