Rozmnażanie bukszpanu - skuteczne techniki

Jesteś tutaj:

Rozmnażanie bukszpanu - skuteczne techniki

3,5/5 (466 ocen)

Wiosną można wysadzać młode sadzonki do gruntu. Jeżeli chcemy mieć pewność, że sadzonka się przyjmie, to powinniśmy przetrzymać roślinę 2 lata w doniczce i dopiero w 3 roku na wiosnę wysadzić ją na miejsce stałe. Sadzonki należy umieszczać w ziemi w ten sposób, żeby korzenie nie były podwinięte. Po zasadzeniu roślinkę trzeba dobrze podlać i wyścielić powierzchnię, aby woda nie wyparowała. Bukszpan uprawiany na obwódki powinno się zasadzać w odległości co 10-15 cm, natomiast na żywopłot co 15-20 cm.

Bukszpany w doniczkach

Bukszpany w doniczkach


Rozmnażanie za pomocą odkładów i przez podział


Mniej popularnym sposobem rozmnażania bukszpanu, ale równie skutecznym jest rozmnażanie przez odkłady. Wczesną wiosną albo późną jesienią należy usypać niewielkie kopczyki wokół krzewów bukszpanu. W czasie lata pod kopczykami roślina wytworzy nowe korzonki, dzięki czemu jesienią będzie można pobrać z ziemi już ukorzenione sadzonki, a następnie wysadzić je na docelowe miejsce stałe. Przy rozmnażaniu za pomocą odkładów bardzo ważne jest, żeby dbać o odpowiednią wilgotność ziemi. Rośliny powinno się regularnie nawadniać oraz okryć kopczyki ściółką, która zapewni utrzymanie stałej wilgotności gleby.

Bukszpan rozmnaża się również poprzez podział.  W tym celu wczesną wiosną lub pod koniec sierpnia należy podzielić dobrze rozrośnięte krzewy na mniejsze sadzonki i od razu ulokować je na miejscu stałym. Pamiętajmy, że za każdym razem kiedy przenosimy roślinę do gruntu, trzeba ją dobrze podlać.

Aneta Malinowska
 

Koniecznie zobacz