Rosiczka - pożyteczna i efektowna roślina owadożerna

Jesteś tutaj:

Rosiczka - pożyteczna i efektowna roślina owadożerna

3,3/5 (151 ocen)

Rośliny owadożerne nie potrzebują nawożenia, ponieważ wszystkie niezbędne dla nich składniki odżywcze czerpią ze swoich ofiar, które rozkładając się uwalniają azot, wykorzystywany przez roślinę. Naszej roślinie możemy od czasu do czasu dostarczyć jakiegoś owada, ale zazwyczaj nie jest to konieczne, bo z pewnością zadba ona o siebie sama. Dokarmianie rosiczki przyśpieszy jej wzrost i prawidłowy rozwój. Bylina nie przechodzi okresu spoczynku, dlatego w okresie zimowym powinna stać na parapecie południowego okna. W tym czasie również trzeba zapewnić jej odpowiednią wilgoć. Rosiczka jest kwitnącą rośliną, a jak zazwyczaj bywa w przypadku roślin wydających kwiaty, ich wytwarzanie spowalnia wzrost liści. Jeżeli zależy nam na rozroście elementów chwytnych byliny, kwiatostany musimy usuwać. Dorosły okaz przesadzamy na wiosnę, co 2−3 lata.

Rosiczka tokaiensis carnivorous

Rosiczka tokaiensis carnivorous

Rozmnażanie


Roślinę rozmnaża się z nasion, jednak jest to bardzo trudny proces. Warto pozostawić go specjalistom, którzy mają możliwość przeprowadzenia go w warunkach laboratoryjnych metodą in vitro. Oczywiście, możemy sami spróbować samodzielnego wytworzenia roślinek. Ze względu na to, że nasiona rosiczki są bardzo drobne, dobrze jest nie przysypywać ich ziemią, tylko docisnąć do podłoża.

Kiełkowanie nasion trwa około 2 tygodni, w przypadku, gdy zapewnimy temperaturę 20−25°C. Siewki muszą być wystawione na działanie promieni słonecznych. Sadzonki rozsadzamy kiedy podrosną. Po upływie dwóch lat roślina staje się dojrzałym okazem. Rosiczka rozmnaża się także z sadzonek korzeniowych, które kroi się na kawałki o długości 3−5 cm i układa płasko w pojemniku, a następnie przykrywa warstwą podłoża.

Rosiczka przylądkowa

Rosiczka przylądkowa

Rosiczka Alicji

Rosiczka Alicji

Rosiczka okrągłolistna

Rosiczka okrągłolistna


Edyta Fijołek

Koniecznie zobacz