Piwonia krzewiasta, drzewiasta - opis, odmiany, uprawa i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Piwonia krzewiasta, drzewiasta - opis, odmiany, uprawa i rozmnażanie

3,5/5 (348 ocen)

Zabiegi pielęgnacyjne


Pielęgnacja krzewów piwonii polega głównie na systematycznym odchwaszczaniu, podlewaniu w czasie suszy, ściółkowaniu podłoża oraz zasilaniu nawozami z przewagą fosforu i potasu. Cięcie u tego gatunku nie jest wskazane i powiano zostać ograniczone jedynie do zabiegu pielęgnacyjnego, mającego na celu usuniecie uschniętych, uszkodzonych, chorych lub pokładających się pędów. Jeśli uprawiana piwonia była rozmnażana za pomocą szczepienia, należy też usuwać pojawiające się odrosty, które najpewniej będą należały do podkładki i pozostawione same sobie, mogą z czasem zagłuszyć odmianę szlachetną.

Piwonia drzewiasta


Rozmnażanie


Piwonie krzaczaste można rozmnażać zarówno wegetatywnie jak i generatywnie (nasiona należy wysiewać od razu po zbiorze, gdyż szybko tracą siłę kiełkowania), jednak szansę na zachowanie cech odmianowych egzemplarza matecznego, ma jedynie potomstwo uzyskane za pomocą szczepienia lub podziału dorosłej rośliny, dlatego w praktyce stosuje się głównie rozmnażanie wegetatywne. W warunkach amatorskich, młode rośliny możemy pozyskać za pomocą podziału 4 – 6 letniego egzemplarza matecznego. Do rozmnażania należy przystąpić pod koniec lata lub na początku jesieni (k. VIII – pocz. IX). Każda sadzonka korzeniowa powinna posiadać co najmniej 3 – 4 silne pąki, dzięki czemu będzie miała szansę lepiej przyjąć się na nowym stanowisku. Rozmnażanie piwonii krzaczastej przez szczepienie wykonuje się natomiast jedynie w szkółkach, gdyż w warunkach amatorskich zabieg jest bardzo trudny do przeprowadzenia i rzadko kończy się sukcesem.

Piwonia krzewiasta, drzewiasta


Odmiany


Pomimo iż piwonie krzewiaste są roślinami niezwykle atrakcyjnymi, w Polsce spotyka się niewiele ich odmian (na świecie i w Azji występuje ich znacznie więcej). Warto też pamiętać, że piwoniami krzewiastymi, potocznie nazywa się też kilka podgatunków i mieszańców tej rośliny, które na ogół nie są jednak krzewami a półkrzewami. Mimo to można wśród nich znaleźć naprawdę piękne rośliny. Do najciekawszych odmian piwonii krzewiastej należą między innymi:

  • „Rock's Variety” – odmiana o dużych, białych, półpełnych kwiatach, których płatki u podstawy posiadają dużą, ciemną, brązowo-bordową plamę oraz żółto zakończone pręciki
  • „Reine Elisabeth” – odmiana wczesna, o pełnych, różowo-łososiowych kwiatach i delikatnie fryzowanych brzegach płatków, obficie kwitnąca. Wysokość ok. 2 m.
  • „Renkaku” – odmiana o pełnych, kremowo-białych kwiatach oraz o lekko wywiniętych i fryzowanych końcach płatków. Wysokość ok. 1 m.
  • „Blanche de His” – o różowych kwiatach, bielejących podczas przekwitania
  • „Er Qiao” – bardzo rzadko spotykana, dwukolorowa odmiana o kwiatach biało-czerwonych

Szeroki wybór sadzonek piwonii kupisz tutaj

Autor: Katarzyna Józefowicz

Bibliografia:

1. Wielka ilustrowana encyklopedia roślin ogrodowych, PRACA ZBIOROWA, Readers Digest, Warszawa 2004 r.
2. „Encyklopedia Ogrodnictwa – Krzewy”, K. Detka, wyd. Skarbnica Wiedzy, Warszawa 2003 r.
3. „Wielka encyklopedia roślin ogrodowych”, C. Brickell, wyd. Muza S.A., Warszawa 1993 r.
4. „Działkowiec” 06/2006 „Piwonie krzewiaste” str. 4/7, dr P. Latocha
5. „Kwiaty i krzewy ozdobne w ogródku” I. Kiljańska PWRiL W-wa 1990r.
 

Koniecznie zobacz