Pielęgnacja azalii - zobacz jak prawidłowo pielęgnować azalie!

Jesteś tutaj:

Pielęgnacja azalii - zobacz jak prawidłowo pielęgnować azalie!

3,7/5 (153 ocen)

Sadząc azalie warto pomyśleć o zestawieniu ze sobą kilku lub nawet kilkunastu odmian, co pozwoli uzyskać wspaniały efekt niezwykle barwnej, wiosennej rabaty. Rośliny można sadzić dość blisko siebie (w rozstawie ok. 1,5 x 1,5 m.), gdyż z reguły nie rosną zbyt duże i nie tworzą tak rozłożystych koron jak różaneczniki. Wybierając stanowisko pod uprawę azalii, należy koniecznie wziąć pod uwagę docelowe rozmiary roślin, gdyż tego gatunku się nie przycina, a więc trudno będzie nadać krzewom odpowiednią formę, kiedy zbyt mocno się rozrosną. Azaliom warto natomiast usuwać przekwitłe kwiatostany, co nie tylko pobudzi je do zawiązywania większej ilości pąków kwiatowych na następny rok, ale też zabezpieczy rośliny przed pojawieniem się chorób grzybowych. Usuwanie kwiatów należy jednak przeprowadzać bardzo ostrożnie, gdyż łatwo można złamać lub uszkodzić cały czubek pędu, który w następnym sezonie w ogóle nie wyda kwiatów.

Kwitnące azalie


Choroby i szkodniki


Pomimo iż azalie są roślinami bardziej wytrzymałymi od różaneczników, podobnie jak one są narażone na choroby i szkodniki. Najczęściej bywają atakowane przez choroby grzybowe: plamistości liści (na liściach widoczne brązowe lub brunatne plamy różnej wielkości, często pokryte aksamitnym nalotem grzybni), mączniaka prawdziwego (na liściach i pąkach widoczny biały, mączysty nalot grzybni), rdze (brzegi liści brązowieją, a cała blaszka stopniowo zasycha), fytoftorozę (objawiająca się zasychaniem liści i zwijaniem blaszki wzdłuż nerwów oraz zamieraniem pędów i zgnilizną korzeni), szarą pleśń (ciemne plamy na liściach, pokryte od spodu szarym, pylącym nalotem, plamy na pąkach kwiatowych i kwiatach, także pokryte szarym nalotem) oraz szkodniki: kibitnika azaliaczka (odpowiedzialny za uszkodzenia blaszki liściowej), zwójkę azalieczkę (motyl, którego larwy uszkadzają pąki i liście), pordzewiacza azaliowego (powodujący powstanie na liściach drobnych, rdzawych plamek), mszycę azaliową (wysysająca soki z liści i młodych pędów) i opuchlaka truskawkowca (wygryza dziury w blaszkach liściowych).

W ograniczeniu występowania chorób i szkodników na azaliach, pomóc może między innymi zakup zdrowego materiału szkółkarskiego, usuwanie i niszczenie opadłych liści, unikanie moczenia roślin przy podlewaniu oraz zapewnienie krzewom odpowiednich warunków uprawy. Mamy nadzieję, że udało się nam wyjaśnić najważniejsze aspekty związane z pielęgnacją azalii.

Autor: Katarzyna Józefowicz

Bibliografia:

1. „Wielka encyklopedia roślin ogrodowych”, C. Brickell, wyd. Muza S.A., Warszawa 1993 r.
2. „Encyklopedia Ogrodnictwa – Krzewy”, K. Detka, wyd. Skarbnica Wiedzy, Warszawa 2003 r.
3. „Krzewy ozdobne i obficie kwitnące”, M. Czekalski, wyd. PWRiL, Warszawa 1984 r.
4. „Wielka ilustrowana encyklopedia roślin ogrodowych”, Readers Digest, Warszawa 2004 r.
5. „Mój piękny ogród” wyd. specjalne 1/2008 „Piękne różaneczniki”
1. „Ogrody” 04/11 „ Azalie – barwy wiosny” str. 32/39 A. Marosz
 

Koniecznie zobacz