Parzydło leśne - uprawa

Jesteś tutaj:

Parzydło leśne - uprawa

3,4/5 (57 ocen)

Rozmnażanie


Rozmnażanie rośliny nie jest trudne i można je wykonać zarówno przy pomocy nasion jak i podziału dorosłych egzemplarzy. Parzydło leśne jest rośliną dwupienną, dlatego jeśli nie posiadamy w ogrodzie osobników obu płci, uzyskanie własnych nasion może być trudne, ale równie dobrze można je nabyć w sklepie ogrodniczym. Tak jak w przypadku innych bylin zimujących, również nasiona parzydła przed siewem powinny być poddane kilkutygodniowemu okresowi stratyfikacji.

Za to bez większych kłopotów można rozmnażać roślinę przez sadzonki korzeniowe lub podział dorosłego egzemplarza. Ze względu na znaczne rozmiary oraz silny system korzeniowy, przesadzanie lub dzielenie kilkuletnich roślin może wymagać znacznego wysiłku. Łatwiej jest uzyskać sadzonki, które pojawiają się na skraju kępy. Rozmnażanie tą metoda warto zaplanować na okres późnego lata (sierpień).

Parzydło leśne

Parzydło leśne

Zastosowanie


Ze względu na rozmiary, parzydło leśnie najlepiej prezentuje się jako grupa kilku roślin lub solid posadzony na trawniku. Może też stanowić tło lub najwyższe piętro rabaty bylinowej. Kwiatostany znakomicie się zasuszają i mogą stanowić bardzo wyrazisty element kompozycji w suchych bukietach.


Parzydło leśne

Parzydło leśne


Parzydło leśne

Parzydło leśne


Autor: Katarzyna Józefowicz
 


Koniecznie zobacz