Palety rozsadowe - przeczytaj zanim kupisz!

Jesteś tutaj:

Palety rozsadowe - przeczytaj zanim kupisz!

4/5 (15 ocen)
Palety rozsadowe to produkt, który cieszy się dużą popularnością, gdy nadchodzi czas wiosennych wysiewów. Ułatwia wczesną hodowlę roślin, zwiększa liczbę sadzonek przyjętych na miejsce stałe. Wykonane w materiałów odpornych na działanie czynników zewnętrznych mogą być artykułami wielosezonowymi. Palety rozsadowe zamiennie nazywane muliplatami czy wielodoniczkami są doskonałym miejscem na wysiew nasion lub ukorzenianie sadzonek. 
 

Plusy paletek rozsadowych

 
Paletki rozsadowe są wytłoczkami produkowanymi w różnego rodzaju folii - polistyrenowej, polipropylenowej lub PET. Są to materiały zapewniające odporność na wilgoć, co jest ważne w tym przypadku. Bardzo rzadko spotkamy się z wielodoniczkami ze sprasowanego papieru lub kompostu. Są to wersje ekologiczne, ale niezbyt popularne. Istotą palety rozsadowej jest wielokomorowość. Wielkość, kształt i liczba „doniczek” w palecie to kwestia wyboru. Dostępne mamy wersje z dużymi otworami lub podzielone na setki maleńkich komórek.  Ich kształt jest różny. Komory mogą być okrągłe lub kwadratowe, w formie prostej lub zwężanej do dołu. To na co się zdecydujemy uzależnione jest od gatunku jaki mamy zamiar wysiać lub rozmnożyć. W sprzedaży dokupimy również podstawki w postaci tac. Głębsze lub płytsze, doskonale chronią przed ściekającą po podlewaniu wodą. Taca z wysypanym keramzytem jest też świetnym źródłem parującej wody, która podniesie wilgotność powierza wokół młodziutkich siewek. Innym akcesorium, które można dokupić do palety rozsadowej jest pokrywka. Wykonana z bezbarwnego plastiku o dobrej przepuszczalności dla światła. Podnosi ona temperaturę wewnątrz, stwarzając jak najlepsze warunki do kiełkowania i wzrostu roślin. Taki zestaw jest idealnym miejscem na przygotowanie wspaniałych sadzonek. 
 
Optymalne warunki wegetacji to nie jedyna zaleta palet rozsadowych. Zastosowanie tej metody upraszcza transport roślin i ich przechowywanie, pozwala zaoszczędzić na powierzchni. Zmniejsza się również zużycie podłoża, potrzebnego do wysiewu. Palety pozwalają na równomierne podawanie wody i nawozów. Prace związane z produkcją rozsady przebiegają szybciej i sprawniej. Obniżają się też nakłady finansowe na pozyskanie własnych sadzonek. Używanie wielodoniczek to tez korzyści dla roślin. Każde z nasion ma przestrzeń do swobodnego rozwoju. Oddzielone od siebie już w fazie kiełkowania, nie wymagają męczącego pikowania, które przynosi wiele strat. Rozsada rośnie silnie, korzenie nie zrastają się ze sobą a tworzą zwarte systemy. Jest to wielki plus – unikamy uszkodzeń bryły korzeniowej. Młoda siewka nie traci wigoru na regenerację a całą energię poświęca na bujny wzrost. Tak przygotowana rozsada lepiej klimatyzuje się na miejscu docelowym. 
 

Jakie gatunki warto wysiewać na paletach rozsadowych?

 
Produkcja rozsady może przynieść wiele korzyści: większa liczba wschodów, lepiej rozwinięte rośliny, więcej przyjętych sadzonek, wcześniejsze wchodzenie w okres kwitnienia i owocowania. Palety to niezastąpiony produkt przy wysiewie warzyw. Doskonałe dla gatunków ciepłolubnych: pomidorów, papryki, oberżyny(bakłażana), arbuzów, melonów i selerów. Wysadzenie gotowej rozsady tych gatunków, pozwala na terminowe osiągniecie dojrzałości, co nie było by możliwe przy wysiewie do gruntu. Dzięki zdrowej rozsadzie szybciej zbierzemy plony z ogórków, cukinii, dyni i kabaczków. Wysiew na paletach jest też wskazany dla warzyw kapustnych o polnym tempie wzrostu oraz dla gatunków długo kiełkujących. Multipalety to rozwiązanie dla ukorzeniania większej ilości rabatowych roślin ozdobnych czy krzewów kwitnących. Dzięki wielodoniczkom uzyskamy też plantację truskawek. 
 
Palety rozsadowe to szybki i tani sposób na przygotowanie dużej ilości sadzonek o dobrym wigorze, chętnie przyjmujących się w miejscach stałych. Warto je zakupić, zanim nadejdzie wiosenna gorączka wysiewania. 

Koniecznie zobacz