Ostrokrzew kolczasty - uprawa, odmiany i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Ostrokrzew kolczasty - uprawa, odmiany i rozmnażanie

3,4/5 (446 ocen)

Rozmnażanie


Ostrokrzew rozmnaża się poprzez sadzonki. Zabieg ten przeprowadza się późnym latem lub wczesną jesienią, pobierając sadzonki zielne z piętką od dorosłego okazu. Wszystkie odmiany gatunku oraz inne gatunki rodzaju można rozmnażać, robiąc w okresie jesiennym odkłady. W tym celu gałązkę ostrokrzewu przyginamy do podłoża i przysypujemy ziemią. Ukorzenianie takich odkładów trwa 2 lata. Po upływie tego czasu, sadzonkę odcinamy i wykopujemy delikatnie z ziemi, zwracając uwagę, aby nie uszkodzić jej młodych korzeni. Następnie wybieramy dogodne dla rośliny miejsce, wsadzamy do wykopanego dołka i przysypujemy ziemią. Odmiany cechujące się pstrymi liśćmi, szczególnie płaczące, rozmnażamy także wykonując zabieg szczepienia rośliny. Młoda roślina może wyrosnąć również dzięki procesowi samozapylenia, jeżeli w swoim sąsiedztwie rośnie osobnik męski i żeński. Taką samosiejkę wystarczy przesadzić na przygotowane dla niej miejsce.

Ostrokrzew kolczasty

Ostrokrzew kolczasty

Przycinanie


Roślina nie wymaga przycinania w celach pielęgnacyjnych. Jedynie, jeżeli chcemy nadać ostrokrzewowi pożądany kształt w formie żywopłotu lub żywych figur, a także pozbyć się pędów o zielonych liściach w przypadku odmian pstrolistnych, możemy wykonać cięcia. Ostrokrzewy strzyże się w połowie lata.


Ciekawostka


W krajach anglosaskich ostrokrzew jest jednym z symboli Świąt Bożego Narodzenia. Gałązki o ciemnozielonych liściach i czerwonych owocach, zazwyczaj w formie wieńca, wieszane są na drzwiach wejściowych do domu.

Edyta Fijołek


Koniecznie zobacz