Ostrokrzew paragwajski, czyli yerba mate - uprawa i właściwości

Jesteś tutaj:

Ostrokrzew paragwajski, czyli yerba mate - uprawa i właściwości

3,3/5 (107 ocen)

Ostrokrzew paragwajski (Ilex paraguariensis) należy do gatunku ostrokrzew, który obejmuje krzewy i duże drzewa zimotrwałe lub zrzucające na zimę liście. Ten gatunek jest wiecznie zielonym krzewem, którego naturalnym środowiskiem występowania jest Ameryka Południowa, a dokładniej północna Argentyna, południowa Brazylia, Paragwaj i Urugwaj. Jako roślina przemysłowa ostrokrzew paragwajski uprawiany jest w Brazylii, w Argentynie i Paragwaju. Swoją nazwę zawdzięcza francuskiemu botanikowi Auguste de Saint Hilaire. W Hiszpanii krzew potocznie zwie się yerba mate, zaś na terenach portugalskich określany jest jako erva-mate. Obecnie prowadzone są prace nad wyhodowaniem okazów, które cechowały by się zwiększoną ilością liści oraz większą zawartością w nich kofeiny, a także odpornością na zagrażające ostrokrzewowi choroby.


Charakterystyka


Ostrokrzew paragwajski może mieć nawet 18 m wysokości, ale zazwyczaj dorasta maksymalnie do 6−8 m. Ma jajowate, o karbowanych brzegach liście (o długości do 12 cm), które z wierzchu są ciemnozielone, zaś od spodu mają jaśniejszą barwę. Roślina kwitnie od października do grudnia. Kwitnący krzew okrywa się małymi, białymi kwiatami, które zebrane są w kwiatostany umieszczone na zakończeniach gałęzi. W okresie od marca do czerwca ostrokrzew paragwajski wydaje czerwone lub czerwonobrunatne jagody, których średnica wynosi 5−8 mm. W owocach krzewu znajduje się 4−5 żółtych nasion z twardą łupiną.

Ostrokrzew paragwajski

Ostrokrzew paragwajski

Uprawa


Ten gatunek ostrokrzewu jest krzewem subtropikalnym, który występuje na obszarach, gdzie ilość opadów w stosunku rocznym przekracza 1200 mm, a w najbardziej suchym okresie, czyli zimie, pojawia się aż 250 mm. Ze względu na przystosowanie do warunków występowania krzew wytrzymuje jedynie mróz do -6°C. W warunkach górskich, w których też rośnie, znosi opady śniegu. Podłoże dla ostrokrzewu powinno mieć wartość pH 5,8−6,8. Ostrokrzew paragwajski rośnie dziko w swoim naturalny środowisku występowania lub jest uprawiany w celach przemysłowych w warunkach podobnych do tych macierzystych.


Rozmnażanie


Ostrokrzew paragwajski rozmnaża się z nasion oraz z sadzonek. Posiadane nasiona należy od razu wysiać lub poddać zabiegowi stratyfikacji, ponieważ długotrwałe ich przetrzymywanie powoduje, że nasiona tracą zdolność kiełkowania. Przechowywane w temperaturze około 5°C zachowują tylko niewielką zdolność do wykiełkowania. Ich krótki okres żywotności oraz niewielki procent otrzymanych wschodów, nawet przy zachowaniu odpowiednich wymogów, wskazuje na to, że rozmnażanie rośliny z nasion rzadko gwarantuje wyrośnięcie roślin. W przypadku rozmnażania z sadzonek jest podobnie – trudno doprowadzić do ich ukorzenienia.

Herbata yerba mate

Herbata yerba mate

Zastosowanie


Surowcem ostrokrzewu paragwajskiego są liście, z których otrzymuje się napar zwany yerba mate. Jako pierwsi dobroczynne właściwości napoju odkryli Indianie Guarani z Ameryki Południowej, popijając go w stanach zmęczenia, aby poprawić kondycję swojego organizmu i zagłuszyć uczucie głodu. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz