Odstraszacze ptaków - co warto o nich wiedzieć? Zobacz!

Jesteś tutaj:

Odstraszacze ptaków - co warto o nich wiedzieć? Zobacz!

3,8/5 (22 ocen)

Ptaki to niezwykle inspirujące stworzenia. Towarzyszą nam codziennie, od zarania dziejów, dlatego bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z ich niezwykłości. Nie zawsze jednak są pożądanymi gośćmi. Potrafią skutecznie utrudnić życie i zniechęcić do siebie ludzi. Niszczą uprawy na działkach, zakładają gniazda na balkonach i parapetach, psują elewacje, zapychają rynny, hałasują i brudzą. Potrafią także stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia. Mogą być źródłem zakażeń i chorób, jak np. gołębie, których gniazda oraz odchody są wymarzonym miejscem do rozwoju bakterii i wirusów. Do najbardziej uciążliwych ptaków możemy zaliczyć m.in. kawki, wrony, szpaki, gołębie lub gawrony.

 

 


Rodzaje odstraszaczy


Większość sposobów na radzenie sobie z ptakami polega na stworzeniu nieprzychylnego im środowiska i jednoczesnym zniechęceniu do funkcjonowania w miejscach, gdzie nie są mile widziane. Do metod na pozbycie się nieproszonych gości możemy zaliczyć:

Tzw. Tanie odstraszacze (reklamówki, folie, płyty CD itp.) - jest to z pewnością najtańszy i najprostszy sposób na przepędzenie intruzów. Przyczepiane do balustrad lub sufitów pod wpływem wiatru poruszają się i trzepoczą, co zniechęca ptaki do przesiadywania w ich pobliżu. Zamontowana płyta CD odbija światło, co również może wpływać na komfort ptaków.

Siatki ochronne - to bezinwazyjna i bezpieczna metoda na uciążliwych lokatorów. Zamontowana na balkonie lub tarasie stanowi skuteczną zaporę. Solidny materiał, z którego jest wykonana daje pewność, że jakakolwiek próba pokonania przeszkody za pomocą dziobania spełznie na niczym.

Odstraszanie zapachem - fakt, że ptaki nie są w stanie znieść niektórych zapachów nie jest powszechnie znany. Wykorzystując tę wiedzę, na rynku pojawiło się wiele specyfików mających za zadanie wpłyną na ptasi węch i smak. W przypadku gołębi skutecznie sprawdzą się kulki naftalinowe, wyłożone w niedużej ilości. Dostępne są również płyny, żele oraz spraye. Ciekawym rozwiązaniem jest również automatyczny odświeżacz powietrza reagujący na ruch, który ustawiony w miejscu przesiadywania ptaków odstrasza je dźwiękiem oraz zapachem powietrza, gdy tylko zarejestruje poruszający się obiekt.

Sztuczne drapieżniki - są to wykonane z tworzyw sztucznych atrapy drapieżników, które mają za zadanie imitować prawdziwe ptaki, wysyłając tym samym wizualny sygnał o zagrożeniu. Na rynku dostępne są m.in. sokoły, kruki czy sowy.

Kolce - zamontowane na danej powierzchni uniemożliwiają ptakom przebywanie na niej. Dostępne są różne rozmiary oraz istnieje możliwość łączenia ich ze sobą. Należy jednak pamiętać, że kolce powinny być tępo zakończone, gdyż w przeciwnym razie może dojść do zranienia zwierząt.

Odstraszacze dźwiękowe i ultradźwiękowe - ta metoda wykorzystuje nieprzyjemne dla ptaków dźwięki, do których zaliczyć możemy m.in. odgłosy drapieżników, pohukiwanie sów lub szelest folii. Z kolei odstraszacze ultradźwiękowe reagujące na ruch uaktywniają się w momencie wykrycia obiektu.


Skuteczność odstraszaczy


Tanie odstraszacze - charakteryzują się niską skutecznością. Ptaki bardzo szybko się do nich przyzwyczajają, co powoduje że często już po kilku dniach ponownie goszczą w tych samych miejscach. Poza tym, poprzyczepiane do balkonów reklamówki nie należą do najprzyjemniejszych widoków.

Siatki ochronne - dobrze zamontowana siatka daje stuprocentową skuteczność. Bywają jednak sytuacje, w których jej zamontowanie jest utrudnione lub niemożliwe. Zdarza się, że spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe nie pozwalają na tego typu ingerencję. Zabezpieczenie konkretnej powierzchni za pomocą siatek bywa również drogie i mało estetyczne.

Odstraszanie zapachem - ten rodzaj odstraszania jest z reguły skuteczny, powinno się jednak pamiętać, że płyny, spraye lub żele tracą skuteczność podczas deszczowej pogody, dlatego w przypadku jej wystąpienia proces należy powtórzyć. Jeśli chodzi o automatyczne odstraszacze wrażliwe na ruch to są one skuteczne, jednak mają ograniczony zasięg. W przypadku gnieżdżenia się ptaków w kilku miejscach na balkonie bylibyśmy zmuszeni do zakupu kilku odstraszaczy do każdego miejsca z osobna.

Sztuczne drapieżniki - wadą tego sposobu jest - podobnie jak w przypadku reklamówek i płyt CD - szybka adaptacja ptaków do nowych warunków. Po wnikliwej obserwacji orientują się one, że jest to tylko niegroźna atrapa. W tym przypadku pomóc może częste zmienianie położenia odstraszacza.

Kolce - ta metoda bywa wykorzystywana m.in. na dworcach i jest w miarę skuteczna, chociaż zdarzają się sytuacje, gdy ptaki budują gniazda wprost na kolcach, używając ich jako elementu swojej nowej siedziby. Poza tym, obsadzenie kolcami dużej powierzchni z pewnością obciąży nasz budżet.

Odstraszacze dźwiękowe i ultradźwiękowe - metoda dźwiękowa potrafi pomóc pod warunkiem zastosowania jej na otwartej przestrzeni, gdyż wtedy nie zakłóca spokoju znajdujących się w poblżu ludzi. Funkcjonuje jednak przekonanie, że są one nieskuteczne, gdyż drapieżniki podczas polowania starają się zachowywać cicho i nie wydają dźwięków. Odstraszacze ultradźwiękowe wydają sygnały niesłyszalne dla ludzkiego ucha, co pozwala na uniknięcie uprzykrzenia życia otoczeniu w postaci notorycznie powtarzającego się hałasu. Ich skuteczność jest jednak ograniczona jedynie do pomieszczeń częściowo zadaszonych lub całkowicie zamkniętych.

 

Autor: Tomasz Olszewski 

Koniecznie zobacz