Nasiona nemezji - to warto o nich wiedzieć

Jesteś tutaj:

Nasiona nemezji - to warto o nich wiedzieć

3,3/5 (76 ocen)

Wielbiciele soczyście barwnych kwiatów letnich powinni sięgnąć po nasiona nemezji powabnej, czyli jawnostki (Nemesia strumosa). Ta nieduża, bardzo obficie kwitnąca roślina jest idealna na pierwszy plan rabat, tworzy też efektowne obwódki i wspaniale prezentuje się w skrzynkach balkonowych. Aby móc cieszyć się jej pięknem, należy wiedzieć, jak wybrać nasiona nemezji dobrej jakości – przedstawiamy charakterystykę materiału siewnego jawnostki i zdradzamy tajniki pozyskiwania oraz siewu jej nasion.


Odmiany znane i lubiane


Jednoroczna nemezja powabna przyjmuje pokrój kępkowy lub częściowo zwisły i dorasta do 15-25 cm. Jej bogato ukwiecone pędy od czerwca do września są pokryte kwiatami dwuwargowymi w kolorze szkarłatnoczerwonym (Fire King), łososiowo-pomarańczowym (Orange Prince) bądź lawendowo-niebieskim (Blue Gem). Atrakcyjnie wyglądają także jawnostki dwubarwne, np. czerwono-biała Helvetia oraz bardzo popularna nemezja niebiesko-biała.


Charakterystyka nasion nemezji


Jawnostka wykształca charakterystyczne, drobne i lekkie nasiona. Są one podłużne i silnie spłaszczone, a ponadto otoczone delikatną, przezroczystą błonką. Materiał siewny jest upakowany w jasnobrązowe, pękate torebki, przypominające miniaturowe lampiony. W 1 g znajduje się aż 3000-5500 nasion.


Uprawa nemezji na nasiona


Nemezja powabna należy do roślin obcopylnych, dlatego przedstawicieli tej samej odmiany należy sadzić na plantacjach w dość dużym zagęszczeniu. Najłatwiej otrzymać mieszanki nasion, co znajduje odzwierciedlenie w ich cenie: miksy odmian są zazwyczaj tańsze od nasion odmian ustalonych. Okazy uprawiane w celu pozyskania materiału siewnego otrzymuje się z bezpośredniego siewu nasion (przełom kwietnia i maja) bądź z rozsady (koniec marca). Rośliny powinny rozwijać się w rozstawie 15 x 20 cm. Zabiegi przeprowadzane na plantacjach nasiennych obejmują nawożenie mineralne i regularne nawadnianie, spulchnianie podłoża oraz ściółkowanie roślin agrowłókniną w celu ograniczenia rozwoju chwastów i utraty wilgoci. Aby pozyskać zdrowe okazy należy także przestrzegać zasad dotyczących zmianowania.


Zbiór nasion


Podeschnięte owoce jawnostki zbiera się zazwyczaj ręcznie od końca lipca do września. Po dosuszeniu torebek należy wyłuskać z nich nasiona i przechowywać je w miejscu chłodnym i suchym. Ponieważ materiał siewny jest bardzo lekki, przechowuje się go w papierowych opakowaniach. Wysokogatunkowe nasiona charakteryzują się kiełkowalnością na poziomie 50%, minimalną czystością 95% i wilgotnością maksymalną 11%. Ich zdolność do kiełkowania rozciąga się na 3 lata po zbiorze. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz