Nasiona kalarepy - uprawa, właściwości i zastosowanie

Jesteś tutaj:

Nasiona kalarepy - uprawa, właściwości i zastosowanie

4/5 (3 ocen)
Kalarepa jest smacznym, niskokalorycznym warzywem z rodziny kapustnych. Pochodzi z Europy, a współcześnie swoim zasięgiem objęła niemal całą kulę ziemską. W swoim składzie posiada liczne składniki odżywcze, potrzebne i chętnie przyswajane przez ludzki organizm. Co dziwne, nie jest za bardzo popularna w naszych domach, pomimo stosunkowo prostej uprawie i wysokiej odporności. Wynika to być może z nieznajomości jej potencjału smakowo-zdrowotnego. Dawniej, gdy poziom medycyny nie był jeszcze tak wysoko rozwinięty, a ludzie bardziej polegali na własnym doświadczeniu i przekazach rodzinnych kalarepa była stałym bywalcem okołodomowego krajobrazu, a za jej pomocą starano się zaradzić różnym chorobom i nieprzyjemnościom trapiącym ludzkość. Dziś sytuacja wygląda inaczej.
 

Nasiona kalarepy

 
Uprawa kalarepy należy do najmniej wymagających spośród wszystkich roślin kapustnych. Najbardziej odpowiednim miejscem do jej wysiewu będzie słoneczne stanowisko, o żyznej glebie z obojętnym pH. Tak naprawdę kalarepa jest w stanie wyrosnąć na każdej glebie, z wyjątkiem tych bardzo kwaśnych. Należy jedynie dbać o jej odpowiednie nawodnienie, starając się nie przesadzić. Głębokość siewu powinna wynieść ok. 1 cm. Kalarepę sieje się na rozsadę od połowy lutego do czerwca, a sadzenie rozsady powinno odbywać się od kwietnia do sierpnia. Warzywo nadaje się do zbioru od czerwca do listopada. (Wszystko zależy od tego, czy zdecydujemy się na odmianę wczesną lub późną). Nie powinniśmy zapominać również o regularnym odchwaszczaniu gleby. Kalarepa jest odporna na lekkie, chwilowe przymrozki. Jej nasiona możemy nabyć w wersji standardowej, w formie  Microgreens, jako otoczkowane itp.
 

Właściwości i zastosowanie

 
Największą zaletą kalarepy jest jej bardzo niska kaloryczność, dlatego jest polecana w szczególności osobom, mającym problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi oraz tym znajdującym się na diecie. Dodatkowo posiada pokaźną ilość witamin, w szczególności witaminy C. Ze względu na obecność wapnia wpływa korzystnie na zęby. Kalarepa cechuje się również działaniem przeciwkancerogennym, przeciwwrzodowym i bakteriobójczym, a także wyposażona jest w mnóstwo pierwiastków. Potwierdzone jest korzystne oddziaływanie tego warzywa na wzrok, oraz pomoc w trawieniu. Zgodnie z badaniami kalarepa to także działanie antystresowe. Jej spożywanie zaleca się także kobietom w ciąży, ze względu na ich duże zapotrzebowanie na występujące w kalarepie składniki. Oprócz główki do spożycia nadają się również młode, delikatne liście i ich ogonki. Kalarepę możemy spożywać na surowo, w formie przekąski. Dodana do sałatek z pewnością wpłynie pozytywnie na ich apetyczność. Na jej bazie powstają zupy, surówki itp. Nadaje się też do mrożenia. Możemy ją również poddać obróbce termicznej (gotowanie, pieczenie) bez ryzyka utraty smaku. Kalarepa ze względu na walory wizualne może być także ciekawą ozdobą w ogrodzie.
 

Dla kogo kalarepa?

 
Kalarepy nie powinny spożywać osoby, u których występuje problem z tarczycą. Również u zmagających się z problemami układu pokarmowego obecność tego warzywa powinna być znacząco ograniczona. Kalarepa posiada w swoim składzie szczawiany, a to niekorzystnie oddziałuje na osoby chorujące na kamicę nerkową.
 

Podsumowanie

 
Kalarepa to mało wymagające warzywo, które nie jest zbyt popularne i nie stanowi podstawy naszej codziennej diety. Jej olbrzymie właściwości zdrowotne oraz dolegliwości, na które jest receptą  skłaniają jednak ku temu, by starać się ją jak najbardziej rozpropagować. Spożywanie kalarepy wiąże się z poprawą kondycji fizycznej, a poza tym jest to niezwykle apetyczne warzywo, które potrafi urozmaicić niejedną potrawę. Nadaje się do spożywania zarówno na zimno, jak i po obróbce termicznej. Nasiona kalarepy możemy nabyć stosunkowo łatwo, a jej uprawa nie należy do skomplikowanych. W przypadku braku pomysłu na przydomowy ogródek w następnym sezonie warto zwrócić się ku temu warzywu, gdyż jest to istna bomba witaminowa, która dodatkowo potrafi zachwycić walorami smakowymi.

Koniecznie zobacz