Na jakie schody zewnętrzne się zdecydować?

Jesteś tutaj:

Na jakie schody zewnętrzne się zdecydować?

3,4/5 (52 ocen)

Mocuje się je przeważnie na krótkich bokach lub od spodu. Oprócz nich dodatkowymi elementami zewnętrznych schodów stalowych mogą być kraty pomostowe lub wycieraczki.

Schody stalowe podobnie jak schody betonowe mogą być wykończone także okładzinami. Nie sprawdzą się tutaj jednak piaskowce czy marmury. Wybierając okładzinę trzeba brać pod uwagę jej trwałość, a także komfort późniejszego jej użytkowania.

Drewniane schody zewnętrzne

Schody zewnętrzne drewnianeInwestycja w zewnętrzne schody drewniane to podobnie jak w przypadku schodów stalowych inwestycja w pełną konstrukcję drewnianą lub (znacznie częściej) okładzinę drewnianą.

Drewniane schody zewnętrzne są znacznie trudniejsze w utrzymaniu niż typowe schody betonowe czy stalowe. Chodzi tutaj przede wszystkim o zabezpieczenie drewna oraz późniejszą konserwację. Popularny jest zarówno dąb czy świerk jak i gatunki egzotyczne.

Doskonale drewniane schody zewnętrzne komponują się z drewnianym tarasem. W związku z tym schody zewnętrze drewniane jako takie rozwiązanie są znacznie bardziej popularne. Nie tylko muszą to być typowe schody, ale także drewniane podesty.

Jak widać wybór schodów zewnętrznych jest naprawdę spory. Najtrwalszą propozycją wydają się być schody betonowe. Swoim urokiem zachwycają natomiast schody drewniane. Niestety gatunki drewna egzotycznego nie przyczyniają się do tego, że są schodami tanimi. Schody stalowe bardzo dobrze prezentują się w połączeniu z minimalistyczną bryłą budynku. W związku z tym nie oszpecają wejścia do nowoczesnego domu, ale wręcz przeciwnie podkreślają jego charakter.

Przede wszystkim dostosuj schody zewnętrzne do istniejącej architektury. Mogą być wyeksponowane lub wkomponowane. Pamiętaj jednak, że na wyborze materiału się nie kończy…

mgr inż. Zuzanna Buszta


Koniecznie zobacz