Materiały do budowy domu

Jesteś tutaj:

Materiały do budowy domu

3,4/5 (50 ocen)
Bloczki

• Bloczki (oraz płyty) z betonu komórkowego o grubości 36,5 cm nie wymagają docieplenia. Ich wytrzymałość wynosi od 2 do 5 MPa.

• Bloczki typu B mają znacznie większe wytrzymałości na ściskanie. Przykładowo dla B1 wynosi ona 15 MPa. Ze względu na mały współczynnik pochłaniania wody tego typu bloczek wykorzystuje się przy elewacjach budynku i podmurówkach. Do wykonywania ścian fundamentowych oraz piwnic wykorzystuje się bloczek B6.

Pustaki

• Pustak Alfa może być wykonywany również z keramzytu i żużlu. Ze względu na przeznaczenie stosuje się pustaki Alfa podstawowe (ściany nośne) i uzupełniające (ściany działowe).

• Pustak Kontra produkowany jest z żużlobetonu, a jego orientacyjna cena wynosi od 4 zł do 7 zł za sztukę w zależności od wymiarów.


Drewniane


Drewno charakteryzuje się wysoką izolacyjnością cieplną oraz małym ciężarem (możliwość posadowienia na gruncie słabym). Przy wznoszeniu ścian nie ma tzw. procesów mokrych. Jednak kiedy nie jest w odpowiedni sposób zaimpregnowane staje się podatne na zagrzybienie i gnicie. Może zostać także zniszczone przez owady. Mimo tych cech znajduje zastosowanie do wznoszenia ścian zewnętrznych oraz stropów.

• Ściany z bali pełnych odznaczają się sposobem ułożenia elementów konstrukcyjnych. Stosuje się drewno lite. Bale mogą mieć różne przekroje.

• Ściany z bali warstwowych cechuje dobra termoizolacyjność, która wynika z umieszczenia materiału izolacyjnego pomiędzy dwoma połówkami bala.

Stropy drewniane to konstrukcja wykonana z drewna sosnowego lub świerkowego o odpowiednich parametrach technicznych. Mimo podatności na ugięcia tego typu stropy są chętnie wykonywane ze względu na mały koszt oraz nieskomplikowane wykonanie.

Drewno konstrukcyjne

Drewno konstrukcyjne

Inne


Ściany możemy również budować z tzw. silikatów, czyli wyrobów wapienno-piaskowych. Mają one dużą wytrzymałość (12-20 MPa). Mogą to być cegły (NF, NFD), bloki (6NF) oraz pustaki wentylacyjne.

Ściany działowe nie wymagają zapewnienia nośności, dlatego często stosuje się płyty gipsowo-kartonowe, które w zależności od przeznaczenia mogą być zwykłe (kremowe, beżowe, szare) lub wodoodporne (niebieskie, zielone).

Wybór materiału budowlanego nie jest zatem prosty. Należy porównywać oferty i zasięgać rad u producentów. Tego typu zaangażowanie umożliwi wybudowanie domu, w którym będzie przyjemnie zarówno zimą jak i latem, a nasz portfel nie pozostanie pusty.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz