Kuprówka rudnica - opis, szkodliwość i zwalczanie

Jesteś tutaj:

Kuprówka rudnica - opis, szkodliwość i zwalczanie

3,5/5 (121 ocen)

Żarłoczne larwy kuprówki rudnicy stanowią zagrożenie dla wielu gatunków drzew i krzewów liściastych. Szkodnik ten wykazuje tendencję do masowych pojawów co kilkanaście lat, a jego inwazje skutkują występowaniem gołożerów. Obecnie częściej  niż w sadach spotyka się go w parkach, gdzie nie prowadzi się zazwyczaj chemicznej ochrony roślin.


Opis


Kuprówka rudnica (Euroctis chrysorrhoea) jest dużym motylem z rodziny brudnicowatych. Owad doskonały ma biały kolor i duże, połyskliwe skrzydła, osiągające rozpiętość 4 cm u samców i 4,8 cm u samic. Odwłoki osobników żeńskich pokrywa gęste, rude owłosienie, służące do ochrony jaj. Czarne ciało gąsienicy również porastają długie, żółto-brązowe włoski. Wzdłuż boków larwy ciągną się białe, przerywane linie, a na dwóch przedostatnich segmentach jej ciała można zaobserwować duże, czerwone brodawki. Dorosła gąsienica osiąga do 3 cm długości.

Lokalnie oprócz kuprówki rudnicy występuje kuprówka złotnica – szkody wyrządzane przez tego owada są podobne, a najwyraźniejszą różnicą w wyglądzie jest jaśniejszy kolor odwłoka.

Uwaga: Włoski z odwłoków motyli mogą powodować reakcje alergiczne.


Szkodliwość


Wiosną gąsienice kuprówki rudnicy żerują na młodych liściach i pąkach kwiatowych. Drzewa pozbawione liści zrzucają ocalałe zawiązki owoców i wykształcają mało pąków kwiatowych na kolejny sezon. Osłabione okazy gorzej znoszą mrozy, a ich wzrost zostaje zahamowany. W sadach kuprówka rudnica opanowuje zazwyczaj jabłonie, śliwy, grusze i wiśnie, w nasadzeniach parkowych zaś dęby, wierzby oraz topole.


Rozwój


Gąsienice zimują w gniazdkach z suchych liści, połączonych przędzą. Liściowe kokony zwisają z gałęzi drzew i w okresie bezlistnym są łatwe do zauważenia. W jednym gnieździe może znajdować się nawet 200 larw. Gąsienice rozpoczynają żerowanie wraz z nastaniem fazy pękania pąków, ale podczas przymrozków wracają do kryjówek. W czerwcu szkodniki budują z przędzy i liści gniazda, w których następuje przepoczwarzenie. Wylot dorosłych motyli rozpoczyna się kilka tygodni później. W lipcu osobniki żeńskie składają na spodach liści po 200-300 jaj. Złoża, pokryte włoskami z odwłoków samic, przypominają rude poduszeczki o długości ok. 1 cm. Wylęg gąsienic następuje w sierpniu, a młode larwy szkieletują liście aż do jesieni, gdy zamykają się w gniazdach zimowych.

Kuprówka rudnica w formie motyla

Kuprówka rudnica w formie motyla (wikipedia.org, Didier Descouens, CC BY-SA 3.0)


Zwalczanie


Do zwalczania gąsienic dużych motyli na roślinach sadowniczych zarejestrowano następujące pyretroidy: Karate Zeon 050 CS (0,15-0,2 l/ha), Sumi-Alpha 050 EC (0,45 l/ha) i Wojownik 050 CS (0,15-0,2 l/ha). Jednokrotny oprysk wykonujemy po wylęgu albo w jego trakcie. Należy jednak poczekać, aż temperatura powietrza wzrośnie do 20°C, ponieważ przy chłodniejszej pogodzie wymienione wyżej środki są nieskuteczne. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz