Garaż drewniany, murowany czy metalowy? Który wybrać? Zobacz!

Jesteś tutaj:

Garaż drewniany, murowany czy metalowy? Który wybrać? Zobacz!

3,4/5 (111 ocen)

Budowa garażu to zróżnicowane koszty, które uzależnione są przede wszystkim od rodzaju konstrukcji. Zaleca się dopasować garaż do projektu domu w zakresie formy dachu czy materiałów wykończeniowych. Jakie zalety i wady niosą poszczególne rozwiązania?


Garaże drewniane


Materiały

Konstrukcje garaży drewnianych wykonuje się przeważnie z iglastych  gatunków drewna takich jak: sosna czy świerk. Drewno poddaje się impregnacji zewnętrznej, dzięki czemu nie tylko chroni się konstrukcję, ale także wywiera się wpływ na jej kolor. Najlepiej garaż zaimpregnować również od wewnątrz.

Rodzaje

Drewniany szkielet pozwala na zaprojektowanie ciekawych konstrukcji. Z tego względu na rynku powszechnie dostępne są gotowe drewniane garaże  z dachem jedno- lub dwuspadowym, jedno- lub dwustanowiskowe, wyposażone dodatkowo w pomieszczenie gospodarcze lub drewutnię. Decydując się na nietypową konstrukcję warto skorzystać z pomocy projektanta, który dopasuje ją do konstrukcji domu i aranżacji przydomowego ogrodu.

Zalety i wady garaży drewnianych

Zalety

Wady

 • naturalny materiał budulcowy
 • możliwość zakupu gotowej konstrukcji
 • wybór rodzaju elewacji zewnętrznej
 • wybór materiału pokryciowego dachu
 • stosunkowo duży koszt (ceny jednostanowiskowych garaży drewnianych zaczynają się od około 5000 zł)
 • konieczność impregnacji drewna i późniejszej konserwacji

 

Dwustanowiskowy garaż drewniany

Dwustanowiskowy garaż drewniany

Garaże murowane


Materiały

Pomimo szeregu dostępnych materiałów, z których można wznieść garaż murowany to właśnie bloczki z betonu komórkowego zjednały sobie największe grono zwolenników. Fundamenty takiego garażu wykonuje się przeważnie  w formie ław. Murowaną konstrukcję garażu można dodatkowo ocieplić – wykorzystując chociażby wełnę mineralną.

Rodzaje

Zaprojektowanie garażu murowanego pozwala na idealne dopasowanie go do własnych potrzeb. W praktyce oznacza to, że garaże murowane mogą mieć znacznie bardziej urozmaicone konstrukcje od garaży wykonanych z drewna czy metalu. Konstrukcja dachu czy liczba stanowisk postojowych to tylko jedne z kryteriów porównawczych.

Zalety i wady garaż murowanych
 

Zalety

Wady

 • najbardziej trwałe rozwiązanie
 • możliwość zaprojektowania konstrukcji w pełni odpowiadającej potrzebom inwestora
 • brak konieczności cyklicznej konserwacji (co jest szczególnie wymagane w przypadku garaży drewnianych)
 • wybór materiału pokryciowego dachu
 • możliwość narażenia na trudności podczas budowania
 • stosunkowo długi czas budowy w porównaniu z innymi rozwiązaniami (konieczność zachowania tzw. przerw technologicznych)
 • konieczność zaprojektowania konstrukcji garażu murowanego
 • uzyskanie stanu surowego zadaszonego – około 15 000 zł dla garażu o powierzchni około 30 m2

 

Garaże metalowe


Materiały

Wykorzystanie stali do budowy garaży jest równie popularne co wykorzystanie drewna czy betonu komórkowego. Przeważnie garaże określone mianem „blaszaków” wykonuje się z kątowników zimno-giętych i profili zamkniętych.

Pozwolenie na budowę nie zawsze konieczne

W przypadku garaży bladszych nie zawsze wymagana jest decyzja o pozwoleniu na budowę, a jedynie zgłoszenie w odpowiednim organie administracyjnym. Warto mieć to na uwadze, ponieważ można ograniczyć koszty i czas związany z załatwieniem procedur formalno-prawnych. Z tego właśnie względu garaże blaszane są najczęściej wybieranym rodzajem garaży jeżeli chodzi o tymczasowe obiekty budowlane, niepołączone trwale z gruntem, przewidziane do rozbiórki zgodnie z terminem podanym w zgłoszeniu robót budowlanych. Regulację prawną dla niniejszego działania stanowi art. 29 Prawa budowlanego. Zatem decydując się na rozwiązanie tymczasowe jak najbardziej warto wybrać garaż blaszany. W innych przypadkach należy oczywiście uzyskać decyzję o pozwoleniu na budowę. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz