Garaż drewniany, murowany czy metalowy? Który wybrać? Zobacz!

Jesteś tutaj:

Garaż drewniany, murowany czy metalowy? Który wybrać? Zobacz!

3,4/5 (111 ocen)
Rodzaje

Typowe garaże blaszane to nic innego jak minimalistyczna, prostopadłościenna  konstrukcja. Oprócz nich można wybrać konstrukcje ze spadkiem dachu na bok / do tyłu lub z dachem dwuspadowym. Producenci oferują także garaże wielostanowiskowe.

Chęć zakupu garażu metalowego ocieplonego wymaga większych nakładów finansowych, ale pozwala na uzyskanie przyjemniejszego mikroklimatu panującego w jego wnętrzu. W zakresie formy „blaszaki” są oczywiście najbardziej skromnymi propozycjami. Nie można jednak tego powiedzieć o kolorach blach (np. brąz, zieleń, bordo, grafit).

Zalety i wady garaży metalowych
 

Zalety

Wady

  • dopasowanie garażu do otoczenia, dzięki wykorzystaniu odpowiedniego koloru blachy
  • możliwość wykonania jako konstrukcji tymczasowej, przeznaczonej do rozbiórki, nie wymagającej decyzji o pozwoleniu na budowę
  • najniższe koszty (ceny garaży blaszanych zaczynają się od około 800 zł)
  • najszybszy montaż
  • najkrótsza żywotność konstrukcji
  • wymóg cyklicznej impregnacji i konserwacji

 

Porównanie garaży drewnianych, murowanych i metalowych

 

Chcąc harmonijnie współgrać z naturą nie powinno się rezygnować z garaży drewnianych. Jednak dla wielu barierę stanowi koszt ich zakupu lub wzniesienia. Za wygodą nie przemawia konieczność cyklicznego zabezpieczania drewna przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych czy biologicznych.

Z pewnością najbardziej trwałym, zachowującym przez lata swój nienaganny wygląd jest garaż murowany. Jednak jego budowa wymaga wcześniejszego zaprojektowania, a koszty budowy przekraczają niekiedy oszczędności Inwestora. Można zatem zdecydować się na garaż blaszany, który jako tymczasowe rozwiązanie nie będzie wymagał nawet uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. Garaże blaszane są najtańsze, dzięki czemu prawie każdy może sobie na nie pozwolić.
 

mgr inż. Zuzanna Buszta

 

Koniecznie zobacz