Garaż betonowy - czy spełni nasze oczekiwania? Sprawdzamy

Jesteś tutaj:

Garaż betonowy - czy spełni nasze oczekiwania? Sprawdzamy

3,2/5 (170 ocen)

Garaż wcale nie musi być obciążony wysokimi nakładami finansowymi. Przekonują o tym właściciele garaży wykonanych z płyt betonowych. Czy taka konstrukcja jest w stanie spełnić także Twoje oczekiwania?


Charakterystyka prefabrykowanych płyt betonowych


Prefabrykowane płyty betonowe przywożone są na budowę w postaci gotowych elementów. Znane są przede wszystkim jako materiały przeznaczone do ogrodzenia posesji. Jednak w ostatnim czasie coraz częściej wykorzystuje się je do wykonania ścian garaży.

Płyty betonowe tworzą szare ściany, których kolor można oczywiście zmienić. Zatem betonowe ogrodzenie lub elewację garażu wystarczy pomalować odpowiednią farbą. Najlepiej wybrać tą, która podwyższy nie tylko wartości wizualne, ale i posłuży jako warstwa ochronna. Sprawdzą się farby akrylowo-silikonowe do stosowania na zewnętrznych elementach betonowych.

Płyty betonowe produkuje się jako konstrukcje pełne lub  ażurowe. Mogą wyróżniać się ozdobnym wzorem lub stanowić jednolite elementy. Przeważnie jako systemy ogrodzeniowe producenci oferują rozwiązania pośrednie – połączenie płyty pełnej i ażurowej u góry. W zakresie wzorów na rynku dominują imitacje cegły lub naturalnych kamieni. Wypukłe zdobienia korzystnie wpływają na postrzeganie betonowego ogrodzenia. Płyty sprawdzają się także jako ściany przydomowych budynków gospodarczych.

 

  • Zastosowanie

 

Wbrew pozorom zainteresowanie betonowymi elementami prefabrykowanymi jest spore. Zatem ich zastosowanie nie ogranicza się wyłącznie do ogrodzeń. Drewutnie czy składziki to kolejne przykłady, gdzie coraz częściej można spotkać płyty z betonu. Zastępują one typowe konstrukcje murowane i pozwalają na znaczne oszczędzenie czasu i pieniędzy.

 

  • Wymiary
     

Płyty betonowe wykorzystywane do wykonania ścian garażu mają różne gabaryty. Zróżnicowane wielkości prefabrykatów pozwalają na wybór tych płyt, które będą najbardziej odpowiadały Twoim potrzebom. Wysokości płyt zaczynają się od około 50 cm, natomiast długości od około 200 cm.


Przykładowe wymiary przęseł betonowych

Wysokość (cm)

Długość (cm)

50

200

60

200

125

205

130

205

150

205

250

205

 

  • Przegląd cenowy
     

Jak wiadomo płyty betonowe będą wpływały na koszt wykonania garażu. Warto zatem bliżej przyjrzeć się ich cenom.


Zestawienie orientacyjnych cen

Typ płyty betonowej

Cena

Płyta ogrodzeniowa pełna typu cegiełka

200 x 50 cm

25 zł/szt.

Płyta ogrodzeniowa ażurowa

200 x 50 cm

30 zł/szt.

Płyta ogrodzeniowa na dole pełna, u góry ażurowa

250 x 205 cm

35 zł/szt.

 

Płyty mogą być sprzedawane na sztuki lub (zazwyczaj) w zestawie. Zestawienia jak wiadomo są różne – wynika to z odmiennego zapotrzebowania ze względu na wysokość i długość betonowych elementów. Zatem zakup płyt może opierać się na inwestycji w kilka płyt oraz słupków.

Ponadto trzeba podkreślić, że szare płyty są znacznie tańsze od propozycji kolorowych. Za dodatkowe barwienie płyt i słupków trzeba będzie dopłacić (barwienie jednego elementu to koszt około 10 zł). Podobnie wygląda to w przypadku ogrodzeń jedno- i dwustronnych (dwustronne płyty są droższe). czytaj dalej...

Koniecznie zobacz