Formowanie i przycinanie bukszpanu

Jesteś tutaj:

Formowanie i przycinanie bukszpanu

3,5/5 (285 ocen)

Obwódki, rabaty węzłowe


Do kształtowania niskich żywopłotów obwódkowych i rabat węzłowych przeznaczone są odmiany karłowe bukszpanu tj. Suffruticosa, Blauer Heinz, Faulkner, Winter Gem, Sunny Side. Krzewy w nasadzeniach obwódkowych formuje się na kształt prostokąta. Niskie żywopłoty w formie węzłów są podcinane i wiązane taśmą w taki sposób, że sprawiają wrażenie owijających się wzajemnie wstęg zieleni. Silniej tnie się krzewy w miejscach gdzie węzły krzyżują się ze sobą.

 

Zobacz także: Przycinanie krzewów

 

Drzewko bonsai


Bukszpan to również dobry materiał do kształtowania drzewek bonsai. Cięcie zasadnicze jest zabiegiem niezbędnym, który nadaje drzewku odpowiedni pokrój. U tych form należy dwa razy do roku uszczykiwać nowe przyrosty, które pojawiają się w okresie wiosennym i letnim. Aby nadać charakterystyczny kształt, pędy nagina się poprzez drutowanie.

Bukszpan - kula

Bukszpan - kula


Kiedy przycinać bukszpan?


Świeżo posadzone rośliny przycina się dopiero, gdy się przyjmą. Cięcie formujące bukszpanów wykonuje się po raz pierwszy wczesną wiosną (marzec-kwiecień), a kolejny raz pod koniec czerwca. W terminie wiosennym usuwa się również pędy przemarznięte i uszkodzone. Dwukrotne cięcie wymagane jest również u drzewek bonsai. Dodatkowe cięcie zagęszczające u bardziej skomplikowanych figur oraz w założeniach obwódkowych i węzłowych można zastosować pod koniec sierpnia. Terminu letniego nie należy zbytnio opóźniać, aby krzewy zdążyły zdrewnieć przed zimą. Trzykrotne cięcie przeprowadzamy również u roślin sadzonych w pojemnikach. Starsze, duże okazy oraz już uformowane żywopłoty mogą być cięte tylko raz w roku – pod koniec czerwca. Strzyżenie i cięcie bukszpanów najlepiej przeprowadzać przy pochmurnej i ciepłej pogodzie. Należy wystrzegać się dni bardzo słonecznych, aby rośliny nadmiernie nie przeschły.


Narzędzia do strzyżenia bukszpanu


W sklepach ogrodniczych dostępnych jest wiele narzędzi do przycinania oraz formowania bukszpanu. Do tego celu używa się nożyc z długim ostrzem, w tym manualnych lub wyposażonych w akumulator, bądź silnik elektryczny lub spalinowy. Do wykonania prostych form wystarczy porządny ogrodowy - sekator jednoostrzowy. Natomiast nożyce akumulatorowe dwuostrzowe szczególnie  przydają się, gdy mamy w ogrodzie wiele obwódek lub dekoracyjnych brył. Do cięcia figur z bukszpanu przydatne mogą być także bardzo ostre nożyce owczarskie. Starsze pędy o twardym drewnie i gęste żywopłoty lepiej przycinać sekatorem mechanicznym jednoostrzowym, ustawiając ostrze do środka krzewu. Cięte bukszpany wymagają zasilania nawozami wieloskładnikowymi wczesną wiosną oraz na początku lata. Najlepiej zacząć od tworzenia prostych form w kształcie kuli i niskich obwódek, a z czasem w miarę nabierania wprawy, możemy podjąć się skomponowania zielonej bukszpanowej rzeźby.

Anna Jędrzejewska
 

Koniecznie zobacz