Jesteś tutaj:

Przycinanie krzewów

Cięcie drzew owocowych i nie tylko
Formowanie i przycinanie iglaków
Jaśminowiec - krzewy z pachnącymi kwiatami
Klomb w ogrodzie - ciekawe urozmaicenie
Mahonia - wyraziście kwitnący krzew
Oprysk drzew owocowych
Sumak (Rhus) - rodzaje, uprawa i pielęgnacja
Surmia - Katalpa - Catalpa
Topole w ogrodzie i parku
Trzmielina - odmiany i uprawa
Wrzosy - piękne krzewinki

Przycinamy krzewy przede wszystkim dlatego, że wpływa to korzystnie na ich rozwój. Zabieg ten pomaga roślinie ładnie się rozkrzewiać, służy formowaniu krzewów oraz wpływa korzystnie na kwitnienie i owocowanie krzewów owocowych. Poza tym przycinanie krzewów ma za zadanie, także usunięcie chorych oraz przemarzniętych gałęzi, które już nigdy nie będą miały zielonych liści czy owoców.

Tniemy gałęzie, także wtedy, gdy krzewy za wolno rosną, odmładzając je. Zaczynamy od wycięcia chorych oraz suchych pędów. Potem stare gałęzie. Kończymy cięcie formując koronę poprzez ucięcie młodych gałązek na kilka centymetrów od głównego pędu i wyrzucenie, tych co wchodzą na siebie.

Wykonujemy te czynności na wiosnę.

Cięcie krzewów wykonujemy w słoneczne i suche dni, unikamy dni, w których jest bardzo wysoka temperatura.
Terminy przycinania krzewów


Krzewy owocowe


Z końcem lutego możemy przycinać gałęzie agrestu oraz porzeczki. Robimy tak zwane cięcie prześwietlające czyli usuwamy połamane i chore gałązki. W następnym miesiącu usuwamy z krzewów wszystkie stare pędy. Na roślinach powinny się znajdować tylko młode, zdrowe gałązki.

Pod koniec wakacji przycinamy porzeczki, agrest i maliny, u tych ostatnich powinniśmy przyciąć pędy boczne.
Ostatnich cięć dokonujemy w październiku, kończymy wtedy przycinać krzewy owocowe, takie jak agrest czy maliny.


Krzewy zimozielone


W przypadku tych krzewów stosuje się głównie ciecie prześwietlające, które służy usuwaniu chorych, połamanych czy przemarzniętych gałęzi. Częściej przycina się tylko Cis.

Przycięte krzewy


Krzewy ozdobne


Krzewy ozdobne zaczynamy przycinać na wiosnę. Przycinamy wtedy między innymi budleję.

W kwietniu przycinamy róże oraz krzewy zimozielone.

Na początku maja przeprowadzamy cięcie migdałka i forsycji, gdy krzewy przekwitną to wycinamy gałązki z przekwitłymi kwiatkami. Takie cięcie zapewnia ładny wygląd rośliny i pomaga w zawiązywaniu kwiatów na kolejny rok. Poza tym przycinamy, również wrzośce.

Czerwiec to między innymi miesiąc przycinania bzu.

W sierpniu przycinamy iglaki. A w październiku róże.

Przycięte krzewy


Przycinanie wybranych krzewów


Forsycja

Aby krzew dobrze kwitł musi być co roku przycinany w maju. Robimy to jak roślina przekwitnie. Ucinamy ponad połowę gałęzi, które kwitły w danym roku.

Bez

W przypadku bzu musimy pamiętać, aby obcinać regularnie odrosty korzeniowe, które bardzo osłabiają krzew. Poza tym od razu, gdy gałązki bzu przekwitną to je przycinamy, aby nie dopuścić do zawiązania się nasion, które również osłabiają roślinę.

Migdałek

Krzew przycinamy delikatnie i co kilka lat, zazwyczaj co cztery.

Róże

Przycinając róże słabo otrzymamy stosunkowo szybko kwiaty. Będzie ich wiele na łodydze, która będzie krótka i wiotka. Jeżeli mocno skrócimy pędy róż to krzewy zakwitną później, jednak będą miały dorodne kwiaty, które wyrosną na ładnych, długich łodygach. Będą to kwiaty, które będziemy mogli podarować na imieniny lub urodziny, i których wygląd nie wiele będzie się różnił od tych sprzedawanych w kwiaciarni.

Pierwsze przycinanie róż rozpoczyna się na początku wiosny, wycina się wtedy chore i uszkodzone gałązki. Najważniejsze przycinanie rozpoczyna się w kwietniu, gdy na dworze jest już cieplej i nie wytworzyły się jeszcze nowe gałązki na krzewach.

Przycinanie polega przede wszystkim na usuwaniu słabych, chorych, przemarzniętych i uszkodzonych gałązek. Zdrowe pędy przycinamy mniej więcej o połowę. Cięcie przeprowadza się corocznie.

Tniemy gałązki ukośnie, czym silniej rośnie roślina, tym słabiej przycinamy gałęzie.
Krzewy, których nie przycinamy.

Nie przycinamy takich krzewów jak: magnolie, azalie, różaneczniki oraz kaliny.

Krzewy


Czym przycinamy?


Najczęściej do przycinania gałęzi krzewów wykorzystywany jest sekator lub piła ręczna. Wybór jednego z tych dwóch narzędzi zależy od grubości ścinanych gałązek. Sekatory możemy podzielić na: jednoręczne i dwuręczne. Z pił stosujemy piły ramowe.
Sekatory jednoręczne są bardzo poręczne. Tniemy nimi gałązki, których średnica osiąga maksymalnie osiemnaście milimetrów.

Sekatory dwuręczne służą do cięcia większych gałązek. Nie mogą one być grubsze niż czterdzieści pięć milimetrów średnicy.
Piły ramowe wyposażone są w cienkie brzeszczoty co znacznie ułatwia cięcie. Tniemy nimi gałęzie o średnicy sześćdziesięciu milimetrów.

Wszystkie narzędzia, których używamy do cięcia drzew muszą być czyste, żeby nie przenosiły żadnych bakterii i dobrze naostrzone. Po wykonaniu cięcia, również należy wyczyścić przedmioty. Rany, które powstaną po cięciu gałęzi powinno się posmarować środkami ułatwiającymi ich gojenie. Dobrze by było, żeby zawierały w sobie składniki grzybobójcze i bakteriobójcze.

Agnieszka Krakowiak
 


Koniecznie zobacz