Dąbrówka - ciekawa bylina ogrodowa

Jesteś tutaj:

Dąbrówka - ciekawa bylina ogrodowa

3,6/5 (59 ocen)

Dąbrówka najlepiej udaje się na podłożu próchniczym, dostatecznie wilgotnym oraz na zacisznych i osłoniętych przed palącym słońcem stanowiskach. Na stanowisku bardziej słonecznym, należy zapewnić roślinie więcej wilgoci.

Stanowisko pod dąbrówkę powinno być uprawione, odchwaszczone. Można dodatkowo wzbogacić je dobrze przerobionym kompostem. Dąbrówka najpiękniej prezentuje się w grupie, tak więc warto ją sadzić po kilkanaście – kilkadziesiąt sztuk, przy tak obszernych kobiercach stanowią ciekawe tło dla szarych, niebiesko kwitnących roślin.

W razie potrzeby uzupełniamy niedobory wody, przy braku miejsca można ograniczać rozrost roślin.

Na wietrznych stanowiskach i podczas bezśnieżnych zim warto okryć rośliny gałązkami świerkowymi.

Dabrówki

Dabrówki

Jak rozmnożyć dąbrówkę?


Dąbrówki możemy rozmnożyć wegetatywnie poprzez podział, sadzonki oraz generatywnie poprzez wysiew nasion. Najczęściej rozmnażamy je poprzez podział. Gatunki najlepiej dzielić w okresie letnim, natomiast sadzonki rozetowe (np. u dąbrówki rozłogowej), odrywamy od rośliny matecznej i późnym latem oraz jesienią od razu wysadzamy na miejsce stałe.

Dąbrówki

Dąbrówki

Choroby i szkodniki


Dąbrówki nie należą do roślin podatnych na choroby i szkodniki, ale czasami mogą pojawić się problemy. W przypadku chorób, mogą zostać porażone przez mączniaka prawdziwego, a więc chorobę grzybową, objawiającą się szarawym nalotem na liściach. Zwalczanie choroby odbywa się poprzez zastosowanie odpowiednich środków grzybobójczych. Ze szkodników może być porażona przez mszycę, dlatego należy monitorować rośliny, aby odpowiednio szybko zareagować i nie dopuścić się do rozprzestrzenienia się choroby oraz szkodników.

Dąbrówki

Dąbrówki

Zastosowanie


Wybrane gatunki dąbrówki różnią się poziomem dekoracyjności. Przez jednych uważane za mało dekoracyjne przez innych znów, za ciekawe i pożądane rośliny w ogrodzie. Zimozielone ulistnienie podczas cieplejszych zim utrzymuje się nawet w tym trudniejszym okresie. Niestety w bezśnieżne i srogie zimy dąbrówki bez okrycia przemarzają. Wyjątkowa tolerancyjność rośliny sprawia, że może być uprawiana w niemalże każdym ogrodzie. Bardzo często sadzona jest na skalniakach oraz w półcienistych zakątkach u podnóża drzew. Zadarniającą dąbrówkę można posadzić także przy oczku wodnym, ona lubi wilgoć i w takich warunkach prezentuje się rewelacyjnie. Przepięknie będą prezentować się w licznych grupach w towarzystwie paproci, bodziszków itp. Takie naturalistyczne zestawienia wydobywają z dąbrówki pełnie piękna. Ponieważ dąbrówki występują w licznych odmianach, można stworzyć bardzo ciekawe kompozycje. Warto wykorzystywać bardziej oryginalne odmiany, które będą prawdziwą atrakcją ogrodu. Dąbrówki można wykorzystać także przy tworzeniu kompozycji kwiatowych na balkonie, mogą stanowić bardzo ciekawy akcent. Dąbrówki to rośliny nektarodajne.

Grzegorz Bogucki


Koniecznie zobacz