- 1/7
- Następne
Wysiew nasion na rozsadę, powinien zostać wykonany już w marcu w ciepłym inspekcie bądź w mieszkaniu na parapecie okiennym. Nasiona kiełkują już po tygodniu, tak więc na siewki nie będziemy długo czekać. Gdy rośliny wytworzą pierwszy właściwy liść, pikujemy je do doniczek. Pamiętajmy, że cynie nie boją się przesadzania. Na miejsce stałe należy je wysadzać w drugiej połowie maja. Rozstawa zależna od wysokości odmiany, tak więc najniższe sadzimy nawet co 15 cm, a najwyższe nawet co 40 cm.
O posadzone rośliny należy zadbać. Po pierwsze, powinny zostać posadzone na odchwaszczonym stanowisk, a podłoże w dobrej kulturze, powinno zostać utrzymane także w okresie późniejszym. Spulchnianie podłoża jest konieczne, można także wyściółkować je, aby ograniczyć parowanie i ekspansję wszędobylskich chwastów. Podlewanie w początkowym okresie konieczne, w okresie późniejszym w razie potrzeby, a więc przy przedłużającej się bezdeszczowej aurze.
Przy mało zasobnym podłożu, wskazane nawożenie nawozami organicznymi np. w formie płynnej, można także zastosować Azofoskę czy nawozy mineralne np. o spowolnionym działaniu. Nawóz należy zastosować, jeszcze przed kwitnieniem.
Cynie warto także monitorować pod względem obecności szkodników oraz zmian chorobowych, aby w przypadku pojawienia się zmian jak najszybciej zainterweniować.
Cynie
Choroby i szkodniki
W mokre lata cynie mogą paść ofiarą mączniaka prawdziwego, objawiającego się mączastym nalotem. Możemy go zwalczyć stosując środek o nazwie Biosept Active, oparty na ekstrakcie z grejpfruta. Po zaobserwowaniu pierwszych zmian, należy dokonać kilkakrotnego oprysku co 7- 10 dni. Środek zwalcza także szarą pleśń, która także często atakuje cynie. W fazie siewek, młode rośliny mogą zostać porażone przez zgorzel. Choroba objawia się przewracaniem i zamieraniem siewek, którym w wyniku choroby gnije szyjka korzeniowa. Białe plamy na liściach mogą być objawem alternariozy. Chorobę także możemy zwalczać przy użyciu Biosept Active.
Ze szkodników uważajmy na m.in. mszyce, skoczki, miniarki, a także ślimaki. Przy zwalczaniu szkodników, warto zastosować biologiczne metody, jeżeli jednak nie będzie takiej możliwości w ostateczności korzystajmy z preparatów selektywnych, które zniszczą szkodnika, a oszczędzą organizmy pożyteczne. Takim preparatem jest Pirimor 500 WG, który zwalczy m.in. mszyce.
Cynie
Zastosowanie
Cynie to doskonała propozycja na urozmaicone, barwne rabaty, które będą rozjaśniać ogród od lata do późnej jesieni. Niskie odmiany nadają się także na kwietniki, do pojemników, na obwódki. Wysokie odmiany, można zastosować także na kwiat cięty. Cynie ciekawie prezentują się z innymi roślinami jednorocznymi, takimi jak astry czy też lewkonie. Wysokie odmiany można sadzić wzdłuż ogrodzeń, murów.
Doskonałe nasiona cynii kupisz tutaj