Budowa i rodzaje fundamentów

Jesteś tutaj:

Budowa i rodzaje fundamentów

3,5/5 (103 ocen)
Dom

Ich wykonanie jest podobne do wykonania ław fundamentowych. To, czy będą wykonane jako betonowe, czy żelbetowe jest uzależnione głównie od nośności podłoża gruntowego. Będą zbrojone, jeśli grunt jest słaby, a przekazywane obciążenia stosunkowo duże.


Płyty fundamentowe


Zazwyczaj płyty stosuje się pod całym budynkiem. W przypadku słabych gruntów dopuszcza się obciążenie rzędu 0,08÷0,12 MPa. Z płyt korzysta się również w przypadku, gdy konstrukcja osiada nierównomiernie lub gdy poziom posadowienia obiektu budowlanego znajduje się poniżej poziomu zwierciadła wody gruntowej.

Płyty fundamentowe wykonuje się bezpośrednio na gruncie. W związku z tym przeprowadza się znacznie mniej prac wykopowych, dlatego koszty z nimi związane są niższe.

Budowa fundamentów

Budowa fundamentów

Fundament, a piwnica


W przypadku projektowania i wykonawstwa fundamentów szczególnie ważne jest to, czy dom jednorodzinny będzie podpiwniczony, czy nie będzie miał piwnicy. Zarówno same fundamenty jak i zakres prac z nimi związanych będą  się od siebie nieco różniły.

Dom podpiwniczony – jego głębokość posadowienia wynosi około 3 m. Najczęściej stosowanymi fundamentami są ławy betonowe lub żelbetowe. Ściany piwnicy wykonuje się na ławach, które muszą być w odpowiedni sposób zabezpieczone przed wilgocią i wodą (izolacje). Ze względu na utrudnienie prac fundamentowych nie zaleca się częściowego podpiwniczenia. Ponadto powinniśmy zrezygnować z piwnicy, jeżeli poziom wód gruntowych jest wysoki.

Dom niepodpiwniczony – jego głębokość posadowienia jest znacznie mniejsza niż głębokość posadowienia domu z piwnicą; poniżej poziomu przemarzania gruntu (dla Polski zakres: 0,8÷ 1,4 m). Ławy fundamentowe są połączone ze ścianami parteru za pomocą ścian fundamentowych, na których opiera się cała konstrukcja domu. Ściany fundamentowe mogą być wykonywane jako monolityczne (beton, żelbet) lub murowane (bloczki i pustaki betonowe, pustaki ceramiczne). Prawidłowe osiadanie budowli i przekazywanie obciążeń zapewnia wylanie płyty fundamentowej.


Fundamentowanie jest bardzo szeroką dziedziną budownictwa. Kwestia prawidłowego zaprojektowania i wykonania posadowienia nie jest zatem sprawą prostą, a wręcz przeciwnie dostarczającą wielu problemów. Usytuowanie fundamentów powinno więc odpowiadać projektowi, który będzie wynikał z przedłożonej dokumentacji geotechnicznej. Odbiór fundamentów to również sprawdzenie prawidłowego wykonania nie tylko robót betonowych, ale i zbrojarskich czy ciesielskich.

Budowa i rodzaj zastosowanego fundamentu będą wywierały bezpośredni wpływ na typ, trudność oraz koszty przyjętej technologii wykonania. Powyższy artykuł przybliża zatem główną ideę, a równocześnie jest namiastką wiedzy, którą trzeba posiąść, aby problemy z niej wynikające były możliwe do rozwiązania.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz