Blaty kuchenne - na co zwrócić uwagę?

Jesteś tutaj:

Blaty kuchenne - na co zwrócić uwagę?

3,2/5 (39 ocen)

- Blaty ze stali – też wykonywane są na zamówienie. Powstają z płyt wiórowej lub pilśniowej pokrytej warstwą stalowej blachy. Są odporne na wysokie temperatury, wilgoć, uderzenia, zaplamienia. Łatwo utrzymać je w czystości, ale zawsze należy wycierać je do sucha.

- Blaty szklane – najczęściej wykorzystuje się tutaj szkło klejone, które nawet po stłuczeniu jest bezpieczne, bo odłamki przyklejają się do folii. Takie blaty są bardzo trwałe, odporne na zarysowania, stłuczenia, wilgoć, plamy. Łatwo się je czyści. Występują w bogatej gamie kolorów i mogą być z połyskiem, matowe, piaskowane lub satynowane. Nie należą do tanich.

- Blaty z płyt laminowanych – są to płyty wiórowe pokryte laminatem. Występują w wielu kolorach i fakturach (imitacja kamienia, drewna, metalu, mozaiki itp.). Bywają z połyskiem lub matowe. Ich zaletami jest duża trwałość, odporność na wilgoć, łatwość utrzymania w czystości. Są to najtańsze blaty kuchenne.

 

Blat kuchenny
 

Blat kuchenny

Ważne wskazówki!

 

Oto kilka porad, jak optymalnie wykorzystywać blaty kuchenne:

- Wysokość, na jakim powinien znaleźć się blat kuchenny, powinna być dopasowana do wzrostu użytkowników i tak w przypadku osób niskich może to być 85 cm, wyższych wygodniej będzie na wysokości 90 cm.    

- Minimalna szerokość blatu roboczego to 60 cm, ale oczywiście, jeśli jest możliwość lepiej będzie pracować na szerszym blacie.

- Przy zlewozmywaku powinien znaleźć się blat nie węższy niż 40 cm, na którym stawia się naczynia i garnki.

- Kuchenka do gotowania najlepiej jeśli ma blat po obu stronach nie węższy niż 20 cm, ale jeden powinien mieć przynajmniej 40 cm.  Zarówno kuchenka, jak i blaty w jej pobliżu mogą być położone niżej, niż reszta blatów w kuchni (nie trzeba będzie stawać na palcach, by zajrzeć do garnków :).

- W pobliżu lodówki, mikrofali, piekarnika również powinny znajdować się blaty na odkładanie na nich produktów i naczyń z posiłkami.  

- Blat, który pełni też funkcje stołu (bufetu) powinien być umieszczony na wysokości 75 cm.
 

Koniecznie zobacz