Araukaria wyniosła - zdradzamy tajniki uprawy i pielęgnacji

Jesteś tutaj:

Araukaria wyniosła - zdradzamy tajniki uprawy i pielęgnacji

3,3/5 (382 ocen)

Araukaria wyniosła (Araucaria heterophylla) uprawiana w doniczkach i traktowana jak domowa choinka, to tak naprawdę bardzo wysokie, strzeliste, zimozielone drzewo iglaste, które w naturze może dorastać nawet do ok. 50-70 metrów wysokości. Roślina pochodzi z leżącej na terenie Australii wyspy Norfolk, charakteryzującej się łagodnym, morskim klimatem, dlatego w uprawie ma dość szczególne wymagania i nie należy do gatunków łatwych w hodowli.


Opis


Araukaria wyniosła osiąga w naturze niezwykle imponujące rozmiary, ale w uprawie doniczkowej nie przekracza zwykle 2-3 m. wysokości, co jednak i tak jest dość dużo, jak na typową roślinę pokojową. Araukaria tworzy jeden, główny przewodnik porośnięty nielicznymi igłami, który z czasem drewnieje i pokrywa się korą, stając się pniem rośliny. Wokół przewodnika w równych okółkach wyrastają ułożone niemal poziomo, rozłożyste, lekko przewieszające się na końcach gałęzie, gęsto pokryte licznymi, zielonymi, krótkimi, igiełkowatymi liśćmi. W uprawie doniczkowej araukaria praktycznie nie kwitnie i nie zawiązuje owoców, chociaż w naturalnym środowisku wydaje niewielkie szyszki, wypełnione nasionami.

Araukaria wyniosła

Araukaria wyniosła


Wymagania uprawowe


Pochodząca z nadmorskich terenów Australii araukaria, w uprawie pokojowej wymaga dość szczególnych warunków. W okresie wegetacyjnym czyli od wiosny do jesieni oczekuje temperatury pokojowej, półcienistego stanowiska, systematycznego nawożenia mieszankami przeznaczonymi dla rododendronów (od maja do sierpnia) oraz stale wilgotnego, ale nie mokrego podłoża. Bardzo źle znosi bezpośrednie słońce, zalanie podłoża, znaczne zacienienie, duże wahania temperatur oraz suche, gorące powietrze. Latem może być wystawiana na taras, pod warunkiem zapewnienia jej lekko ocienionego i osłoniętego przed wiatrem stanowiska. Jesienią należy przenieść ją natomiast do mieszkania, gdyż jest zupełnie nieodporna na niskie temperatury. Ponieważ roślina wymaga zimowego spoczynku, w okresie od października do kwietnia powinna być przechowywana w jasnym pomieszczeniu o temperaturze ok. 8-10°C. W tym czasie należy też zaprzestać jej nawożenia, a podlewanie ograniczyć do niezbędnego minimum. Jeśli nie mamy innej możliwości, umieśćmy araukarię na ten okres w najchłodniejszym pokoju mieszkania, z dala od źródeł ciepła. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz