Jesteś tutaj:

Zatrwian - uprawa, gatunki, zastosowanie, choroby i szkodniki

Cesarska korona (Szachownica cesarska) - jak uprawiać?
Eustoma - uprawa kwiatu często stosowanego w bukietach
Krwawnik pospolity
Kwiaty wieloletnie (byliny) do ogrodu
Mak polny - uprawa, właściwości i zdjęcia
Naparstnica - uprawa, odmiany i rozmnażanie
Szałwia lekarska
Wilczomlecze (Euphorbia) do domu i ogrodu

Zatrwiany (Limonium) należą do grupy roślin, uprawianych przede wszystkim na kwiat cięty, przeznaczony do suszenia. Ich wygląd jest dość zróżnicowany i chociaż w Polsce uprawia się zaledwie kilka z ponad 100 gatunków, ich kwiaty, pokrój oraz wysokość mocno różnią się między sobą. Inny jest też sposób uprawy, gdyż niektóre zatrwiany to rośliny wieloletnie, inne traktowane są w naszym kraju jako gatunki jednoroczne.


Wymagania uprawowe


Uprawa zatrwianów nie jest trudna, gdyż rośliny nie mają wysokich wymagań środowiskowych. Mimo to, warto wiedzieć czego oczekują, by móc zapewnić im najlepsze warunki do rozwoju. Zatrwiany uprawia się przede wszystkim z rozsady. Nasiona wysiewa się do skrzynek w marcu, następnie pikuje do większych pojemników i wysadza na miejsce stałe po 15 maja. Siew gatunków wieloletnich można rozciągnąć aż do czerwca, ale spowoduje to opóźnienie kwitnienia. Młode siewki oczekują temperatury pokojowej (ok. 22 °C), ale po przepikowaniu wolą niższą, utrzymującą się na poziomie ok. 12-15°C. Wysadzając rośliny do gruntu, powinniśmy mieć na uwadze, że zatrwiany preferują stanowiska słoneczne oraz lekkie, niezbyt wilgotne, przepuszczalne i wapienne podłoża. Co ciekawe, lepiej kwitną na glebie słabszej niż na bogatej w składniki pokarmowe, nie oczekują więc nawożenia. Szczególnie źle reagują na związki azotu, które powodują u nich słabe kwitnienie i utrudniają późniejsze zasuszanie pędów. Zatrwiany nie lubią też nadmiaru wilgoci. Na glebach ciężkich i podmokłych, łatwo są atakowane przez choroby grzybowe.

Zatrwian

Zatrwian


Choroby i szkodniki


Szczególna budowa pędów, powodująca pokładanie się dolnych liści na powierzchni ziemi powoduje, iż rośliny często zapadają na choroby grzybowe, szczególnie w chłodne i wilgotne lata. Najczęściej zagrażają zatrwianom mączniak rzekomy i szara pleśń, ale może im się również przytrafić  fuzarioza. Dość przykrą chorobą pochodzenia bakteryjnego jest fitoplazma, nazywana żółtaczką, która powoduje całkowite zniszczenie rośliny i z którą walka jest dość trudna. Dlatego jeśli zauważymy objawy jej wystąpienia, od razu usuńmy cały krzak, zanim choroba się rozwinie i stanie źródłem zakażenia dla innych roślin. Szkodniki na roślinie pojawiają się natomiast stosunkowo rzadko więc nie powinny stanowić większego problemu.

Zatrwian

ZatrwianGatunki uprawiane w Polsce


Wśród najpopularniejszych gatunków uprawianych w Polsce, znajdują się przede wszystkim cztery:

1. Zatrwian wrębny (Limonium sinuatum) – nazywany również rocznym (w naszym kraju uprawiany jako roślina jednoroczna), to chyba najpopularniejszy gatunek, chętnie uprawiany dla pięknych, wielobarwnych, dużych kwiatów. Rozwijają się one na szczycie pędu, tworząc nieco wygięty, jednostronny kłos. Początkowo rośnie w formie niewielkich kęp zielonych, dość dużych liści, po czym wybija w niemal całkiem nagi i rozgałęziony pęd kwiatowy, osiągający wysokość do ok. 80 cm. W zależności od odmiany, kwiaty mogą mieć barwę żółtą, białą, różową, czerwona, bordową, fioletową, niebieską. Nierzadko spotyka się tez rośliny o kwiatach dwubarwnych.  Również pora kwitnienia uzależniona jest od odmiany, gdyż część z nich zakwita w czerwcu, inne w lipcu, a ostatnie nawet w sierpniu. Wszystkie natomiast kwitną bardzo długo (aż do przymrozków). Zasuszone kwiaty utrzymują swoją barwę niezmienioną przez kilka lat, o ile nie są narażone na bezpośrednie promienie słońca.

2. Zatrwian Suworowa (Limonium Suworowie) – to drugi gatunek jednoroczny, którego kwiaty nie są już tak spektakularne, jak w przypadku zatrwianów wrębnych, mimo to zyskują duże uznanie jako tzw. wypełniacze suchych bukietów. Podobnie jak poprzednik, ten gatunek również początkowo tworzy niskie kępy złożone z dużych, podłużnych liści, a następnie wybija w pęd kwiatostanowy wysokości ok. 70 cm. Jego kwiaty mają właściwie jeden kolor, lilioworóżowy i są bardzo drobne. Tworzą jednak na szczycie pędów gęste i wzniesione kwiatostany kłosowe. Kwiaty pojawiają się od lipca do sierpnia.

Zatrwian

Zatrwian

3. Zatrwian tatarski (Limonium tataricum) – to już gatunek wieloletni, którego bardzo drobne kwiaty układają się na szczytach pędów w nico wygięte, jednostronne kłosy (wys. ok. 40 cm.). Kwiaty są białe z delikatnym, różowym odcieniem lub baldoróżowe i kiedy roślina kwitnie (VII-IX), cały krzew przypomina delikatną chmurkę lub drobną kaszkę. Jego zasuszone kwiaty, często wykorzystywane są do przybierania wieńców nagrobnych. To gatunek wytrzymały na niskie temperatury i na właściwym stanowisku może przetrwać wiele lat.

4. Zatrwian szerokolistny (Limonium latifolium) – to chyba najmniej popularny gatunek, również uprawiany jako roślina wieloletnia. Jego kwiaty są bardzo drobne, zwykle w kolorze różowofioletowym, zebrane w niezbyt gęste, wiechowate kwiatostany, na szczycie rozgałęzionego, wzniesionego do góry pędu (wys. ok. 60 cm.). Kojarzą się raczej z kwiatami gipsówki niż zatrwianów i są bardzo pięknym uzupełnieniem nie tylko suchych bukietów ale również kompozycji z kwiatów ciętych. Na roślinie pojawiają się od czerwca do lipca i kwitną aż do późnej jesieni. Ten zatrwian, podobnie jak poprzednik, również jest stosunkowo odporny na niskie temperatury.

Zatrwian

Zatrwian

Zastosowanie


Zatrwiany znakomicie się zasuszają, a ich barwy pozostają niezmienne przez wiele miesięcy, a nawet lat, dlatego są bardzo pożądanym elementem wielu suchych bukietów, jesiennych wiązanek oraz zimowych dekoracji bożonarodzeniowych. Kwiaty zbiera się kiedy ostatni kwiat na pędzie już się rozwinie i będzie w pełni wybarwiony. Zebrane rośliny wiąże się w luźne pęczki i suszy tzw. metodą  „do góry nogami”. Nadają się jednak nie tylko na susz, ale również jako element kompozycji z kwiatów ciętych a także roślina rabatowa, o długim okresie kwitnienia.

Autor: Katarzyna Józefowicz


Koniecznie zobacz