Jesteś tutaj:

Wymiary i kształty wanien łazienkowych

Jak z satysfakcją urządzić łazienkę?
Jaka umywalka do łazienki?
Jaką kabinę prysznicową wybrać?
Kabiny prysznicowe z hydromasażem
Muszla klozetowa - nieodzowny element łazienki
Umywalki podblatowe i nablatowe - oryginalne i bardzo atrakcyjne
Wanna łazienkowa - co jest istotne w trakcie zakupu?
Wanna z prysznicem - dwa w jednym
Wanny narożne - kształt, materiał wykonania i zakup
Wymiary i kształty kabin prysznicowych

Miłośnicy kąpieli w wannie dużą wagę przykładają do tego, by były one jak najbardziej komfortowe. Jednak nie zawsze można wybrać w stu procentach taką wannę, o jakiej się marzy. Czasem wielkość i kształt łazienki sprawia, że koniecznością jest pójście na kompromis, co do jej rozmiarów i kształtu. Na szczęście na rynku mamy dość bogatą ofertę i zawsze jest opcja zamówienia wanny nietypowej.


Wanny tradycyjne


Przez wiele lat w łazienkach spotykało się w zasadzie takie same wanny. Różnice pomiędzy nimi dotyczyły jedynie materiału, z jakiego były wykonane i rozmiarów. Mają one kształt zbliżony do prostokąta, ich długość mieści się pomiędzy 120 – 200 cm, a szerokość między 70 – 200 cm. Otwory odpływowe zazwyczaj znajdują się na krótszym boku. Większość takich wanien była (i wciąż jeszcze bywa) obudowywana, najczęściej glazurą.

Funkcjonowały one w takim kształcie bardzo długo, aż wreszcie komuś zrobiło się w nich niewygodnie, a może po prostu nudno i postanowił to zmienić. Wanny powoli nabierały nowych kształtów i nowych udogodnień, uchwyty, siedziska, wyższe podparcie pod plecy itp.


Wanny nowoczesne


Obecnie wybór wielkości, kształtu, materiału, z jakiego są wykonane i wyposażenia wanien jest ogromny. Bez trudu można znaleźć wygodny model zarówno do małej, nietypowej łazienki, a tym bardziej do tych większych i bardziej ustawnych. Do wyboru są wanny narożne symetryczne i asymetryczne, zaokrąglone i całkiem okrągłe, pięciokątne i sześciokątne. Można także kupić wannę prostokątną, kwadratową lub owalną o różnej głębokości i wielkości.

Nowoczesne wanny często wyposażone są w dodatkowe gadżety. Mamy tu na myśli hydromasaż, uchwyty, przykrycie wanny (z opcją podkładki podczas kąpieli), parawan, podświetlenie i inne.

Nowoczesna wanna wolnostojąca

Nowoczesna wanna wolnostojąca

Kształty wanien


Dla wygody opisu podzielimy kształt wanien na 6 kategorii: prostokątne, owalne, trójkątne, okrągłe, wielokątne i nietypowe.

Wanny prostokątne – na szczęście nigdy do końca nie są w pełni kanciaste. Zawsze znajdziemy w nich niezbędne naturalne zaokrąglenia. Ich kształt nawiązuje do tradycji, a ich ponadczasowa klasyka wciąż znajduje swoich zwolenników. Dziś wanny prostokątne charakteryzują się funkcjonalnością, wygodą i prostą elegancją. Mogą mieć rozmaite wielkości, kolory oraz być wykonane z różnych materiałów.

Wanny owalne – to również są wanny, które wyłoniły się z tych klasycznych. Ich ponadczasowa stylistyka nie wychodzi z mody i choć dziś spotykane są w mniejszej liczbie domów i mieszkań, to jednak nie można powiedzieć, że nie są cenione. Często spotyka się wanny owalne wolnostojące w dużych łazienkach. Mogą mieć bardzo proste w swojej formie lub bogato zdobione. Nie bez  znaczenia jest materiał, z jakiego zostały wyprodukowane oraz wielkość. Zawsze są atrakcyjne, wygodne i funkcjonalne.


Wanny trójkątne – to przede wszystkim wanny narożne symetryczne i niesymetryczne. Pierwsze z nich mają dwa boki tej samej wielkości i zajmują sporo miejsca. Są bardzo wygodne i często wyposażone w siedzisko, uchwyty oraz inne udogodnienia. Asymetryczne to takie, których jeden bok jest dłuższy, a drugi krótszy, przy czym ta dysproporcja może być większa lub mniejsza. Dzielą się dodatkowo na wanny prawe i lewe, więc trzeba dobrze zastanowić się, o jaką nam chodzi.

Jest to ważne, gdyż muszą się dobrze wpasować w przygotowane dla nic miejsce. Uważajmy więc, z której strony ma być bok krótsza, a z której dłuższy, bo to nie jest obojętne.

Wanny okrągłe – zajmują sporo miejsca, więc nadają się raczej do większych łazienek. Częstym rozwiązaniem aranżacyjnym dla takich wanien jest wpuszczanie ich w podłogę i obudowanie płytkami. Jest w nich na tyle miejsca, że może z nich jednocześnie korzystać więcej, niż jedna osoba :)

Wanny wielokątne – chodzi tu o wariant narożny, gdzie nie ma trójkąta, ale pięciokąt lub sześciokąt oraz o wanny wielokątne na planie pięciokąta i sześciokąta. Podobnie, jak te okrągłe zajmują dużo przestrzeni i powinny być umiejętnie zaaranżowane w łazience.

Wanny nietypowe – w tej kategorii mieszczą się wszelkie wanny, których nie da się sklasyfikować w żadnym z powyższych rodzajów. I od razu zaznaczamy, że wbrew pozorom, jest ich naprawdę dużo. Można je kupić w salonach lub na indywidualne zamówienie. Ze względu na swoją wyjątkowość, zazwyczaj są to wanny wolnostojące. Projektanci starają się dogodzić często wymagającym gustom klientów i wyposażają je w różne zdobienia i dodatki mające na celu poprawienie komfortu zażywających kąpieli.

Wanna narożna

Wanna narożna

Rozmiary wanien


I tutaj znowu panuje spora różnorodność, co dla klientów daje duże pole manewru i możliwość dopasowania wielkości wanny do własnej łazienki bez większego wysiłku. Ale po kolei…

Wanny prostokątne – standardowe rozmiary to 140, 150, 160 i 170 cm długości i 70 cm szerokości.

Wanny trójkątne symetryczne – od 120x120 cm do 150x150 cm.

Wanny trójkątne asymetryczne – od 140x90 cm do 170x110 cm.

Wanny okrągłe - średnica wynosi zazwyczaj 150 cm.

Wanny owalne – najczęściej mają długość 175–190 cm i szerokość  85–121 cm.

Jeśli chodzi o głębokość wanien, to minimalną jest 28 cm, ale najwięcej jest tych mieszczących się pomiędzy 38-47 cm.

Wanna okrągła z hydromasażem

Wanna okrągła z hydromasażem

Ile kosztują wanny?


Rozrzut między cenami wanien jest duży. Aby przybliżyć koszt zakupu konkretnej wanny, trzeba wiedzieć, z jakiego będzie materiału, o jakim kształcie i wielkości. Poniżej podajemy średnie ceny wanien z poszczególnych kategorii:

- prostokątne – 200 – 20.000 zł

- narożne (trójkątne) symetryczne – 400 – 11.000 zł

- narożne (trójkątne) asymetryczne – 360 – 10.000 zł

- okrągłe – 2500 – 20.000 zł

- owalne – 1000 – 25.000 zł

- wielokątne – 1200 – 15.000 zł

- nietypowe – 1500 – 30.000 zł (i więcej)
 


Koniecznie zobacz