Jesteś tutaj:

Sadzenie tui - kiedy, jak i gdzie?

1Choroby grzybowe i fizjologiczne tui

2Formowanie i przycinanie iglaków

3Prawidłowe przycinanie tui krok po kroku

4Sadzenie żywopłotu - najważniejsze informacje

5Tuja brabant - uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

6Tuja szmaragd, smaragd, szmaragdowa - uprawa i pielęgnacja

7Tuje (Żywotniki) - odmiany, uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie i choroby

Tuje należą do najchętniej sadzonych w ogrodach krzewów iglastych. Aby jednak nie sprawiały problemów i miały dobry start, należy je sadzić w odpowiedni sposób.

Pierwszym krokiem przed posadzeniem tui jest wybór odpowiedniego stanowiska, dostosowanego do wymagań gatunku lub odmiany żywotnika, który zamierzmy posadzić.


Popularny żywotnik zachodni


Jednym z najpopularniejszych gatunków tuj spotykanych w naszych ogrodach jest żywotnik zachodni (Thuja occidentalis). Preferuje on stanowiska słoneczne lub lekko zacienione oraz żyzne, lekko kwaśne, dość wilgotne i przepuszczalne gleby. Zwykle jest dostatecznie odporny na niskie temperatury i zanieczyszczenia powietrza, źle znosi natomiast suszę i mroźne wiatry. Niektóre z jego licznych odmian są jednak bardziej wrażliwe na mróz, dlatego wymagają stanowisk ciepłych i osłoniętych od wiatrów. Rośliny w zależności od odmiany mogą mieć również nieco inne oczekiwania w stosunku do nasłonecznienia (niektóre znoszą zarówno słońce jak i półcień, inne oczekują stanowisk słonecznych) oraz pH podłoża, dlatego przed zakupem danej odmiany, warto poznać jej indywidualne wymagania.


Inne gatunki żywotnika


Nieco rzadziej spotykanym w ogrodach gatunkiem jest żywotnik olbrzymi (Thuja plicata). Wprawdzie gatunek osiąga bardzo duże rozmiary, ale na rynku są też dostępne jego niższe odmiany, które z powodzeniem nadają sie do uprawy w ogrodach (np. karłowa „Collyers Gold'). Żywotnik olbrzymi jest nieco bardziej wytrzymały na suszę od poprzedniego gatunku i jest również bardziej tolerancyjny w stosunku do pH podłoża, jednak w młodym wieku nie jest dostatecznie wytrzymały na mróz, dlatego wymaga stanowisk osłoniętych, ciepłych i słonecznych.

Najmniej popularny jest natomiast żywotnik wschodni (Thuja orientalis), którego wrażliwość na niskie temperatury wyklucza uprawę w chłodniejszych częściach kraju. Można go wprawdzie uprawiać w cieplejszych rejonach Polski, jednak również wtedy należy roślinę sadzić na stanowiskach ciepłych, słonecznych i osłoniętych od wiatru, a także w miarę możliwości zabezpieczać krzewy przed zimą. Ten gatunek jest bardziej tolerancyjny w stosunku do podłoża od żywotnika zachodniego i jest też od niego znacznie wytrzymalszy na suszę. Może rosnąć na przeciętnej glebie ogrodowej, chociaż preferuje podłoża żyzne, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne.


Sadzenie tui

Sadzenie tui

Termin sadzenia tui


Kiedy już mamy wybrane odpowiednie stanowisko, możemy zakupić rośliny. Termin sadzenia żywotników jest uzależniony od tego, jakie sadzonki nabędziemy. Jeśli rośliny były uprawiane w doniczkach, można je sadzić przez większą część sezonu (od wczesnej wiosny do późnej jesieni), w miarę możliwości unikając jednak najcieplejszych okresów lata (VII-VIII). Jeśli natomiast nasze sadzonki zostały świeżo wykopane ze szkółki bądź ich bryły korzeniowe zabezpieczono jedynie workiem lub siatką, ich sadzenie należy zaplanować na drugą połowę lata (k.VIII-IX) lub wczesną wiosnę (IV-V). Osłabiony, wysuszony i uszkodzony podczas wykopywania system korzeniowy, powinien mieć czas i warunki, aby zdążyć dobrze zregenerować się przed zimą, inaczej osłabiona roślina może nie przetrwać do następnej wiosny.


Przygotowanie stanowiska


Przed wysadzeniem roślin do gruntu, trzeba odpowiednio przygotować stanowisko. W wybranym miejscu należy wykopać dość szeroki dołek, który będzie co najmniej dwa razy głębszy niż wysokość bryły korzeniowej. Następnie wsypujemy na dno dobrą ziemię ogrodniczą wymieszaną z torfem do sadzenia roślin iglastych i ewentualnie dodatkiem dobrze rozłożonego kompostu. Na tak przygotowanym podłożu układamy bryłę korzeniową, która powinna być umieszczona nie wiele głębiej niż rosła w doniczce lub szkółce. Następnie przykrywamy korzenie warstwą przygotowanej mieszanki, do dołka wlewamy wodę, a po jej wchłonięciu wypełniamy otwór pozostałą ziemią, wyrównując podłoże do poziomu gruntu. Po posadzeniu rośliny, delikatnie ugniatamy ziemię wokół krzewu, po czym ponownie podlewamy podłoże, a następnie ściółkujemy je czarną folią ogrodniczą lub włókniną oraz przysypujemy korą sosnową.

Podlewanie nowo posadzonej tui

Podlewanie nowo posadzonej tui

Zabiegi dodatkowe


Dobrym pomysłem jest umieszczenie bryły korzeniowej w pojemniku z wodą na ok.15-20 min. przed wysadzeniem do gruntu, co pozwoli dobrze nawilżyć korzenie i ułatwi roślinie przyjęcie się na nowym stanowisku.

Świeżo posadzone krzewy, warto osłaniać w okresie letnim przed palącym słońcem. Należy też stale pilnować wilgotności podłoża, gdyż młode tuje są bardzo wrażliwe na przesuszenie. Rozstaw podczas sadzenia krzewów należy dostosować do rozmiarów odmiany oraz innych roślin, wśród których posadzimy żywotniki.

Jeśli planujemy utworzyć z tuj żywopłot np. z żywotnika odmiany „Smaragd” lub „Brabant”, powinniśmy posadzić je w rzędzie.

Zadanie ułatwi nam rozciągnięty wzdłuż ogrodzenia, altany lub rabaty sznurek. W przypadku obu odmian szerokość między krzewami powinna wymościć w tym przypadku ok. 50-60 cm.

Autor: Katarzyna Józefowicz


Koniecznie zobacz