Jesteś tutaj:

Osłony balkonowe - jak i czym osłonić balkon?

Aranżacja balkonu - skrawek ogrodu w mieszkaniu
Balustrady balkonowe - rodzaje i prawidłowy dobór
Deski tarasowe - zalety i wady zastosowania
Meble tarasowe - wygodny odpoczynek
Optymalne płytki tarasowe i balkonowe
Taras drewniany - czy to dobry pomysł?
Taras na dachu - skrawek ogrodu w środku miasta
Taras na gruncie - magiczne miejsce między domem a ogrodem
Zadaszenie tarasu - ochrona przed słońcem i deszczem

Osłony balkonowe - jak i czym osłonić balkon?

Większość balkonów skierowana jest, mniej lub bardziej, na południe, ich właściciele często poszukują sposobu na osłonięcie ich przed nadmierną ekspozycją na słońce. Wielu zależy także na tym, by balkon ukryć przed wzrokiem sąsiadów i przechodniów. Marzą więc o intymnym miejscu, gdzie latem będzie można odpocząć nawet podczas upałów. Niektórzy osłaniają balkony z innych powodów, na przykład pragną zapewnić bezpieczeństwo małym dzieciom. Jeszcze inni zabezpieczają balkony przed silnym wiatrem, przed ptakami czy insektami. Producenci zorientowani, co do zapotrzebowania rynku, wychodzą naprzeciw z różnymi ciekawymi, funkcjonalnymi i estetycznymi rozwiązaniami.


Osłona przed nadmiernym słońcem


Balkony, których ekspozycja jest na stronę południową, najczęściej wymagają dodatkowej ochrony przed zbyt dużą dawką promieni, zwłaszcza w upalne dni. Latem, podczas słonecznej pogody, właściwie nie da się z nich korzystać. Dlatego wiele osób decyduje się na różnego typu sposoby zabezpieczania balkonów nie tylko przed nadmiarem słońca, silnym wiatrem i opadami deszczu.

Jeśli chodzi o osłonę przed promieniami słońca, to sprawdzonych i chętnie stosowanych sposobów jest kilka. Wiele zależy od wielkości, typu i lokalizacji balkonu. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań są duże parasole, które można ustawić na balkonie lub przymocować do barierek. Najlepsze są te z ruchomym katem nachylenia. Jest to bardzo wygodny i niedrogi sposób na uzyskanie pożądanego cienia. Cena takich parasoli waha się między 20 – 150 zł.

Innym, bardzo skutecznym i wygodnym, wyjściem jest montaż markiz. Na rynku jest duży wybór markiz o różnych wielkościach, kolorach, sposobach montażu i otwierania. Należy jednak wcześniej ustalić, czy zależy nam na samej tylko osłonie przed promieniami słońca, czy także na zacienieniu balkonu. W pierwszy przypadku wybiera się markizy o jasnym kolorze, a w drugim o zdecydowanej, ciemnej barwie.


Markizy mają różne mechanizmy ich rozwijania. Można je otwierać i zamykać ręcznie lub za pomocą automatycznych napędów, a czasem także z pomocą elektroniki i pilota. Ceny markiz są dość rozbieżne (w zależności od rodzaju, wielkości i mechanizmu otwierania) i mogą wynosić od 600 zł – 5.000 zł.

Markiza balkonowa

Markiza balkonowa

Na rynku dostępne są także specjalne rolety balkonowe (tarasowe). Niektórzy nazywają je regulowanymi screenami bądź ekranami. Takie rolety bardzo skutecznie osłaniają nie tylko przed nadmiernym słońcem, ale także przed powiewami wiatru, przed hałasem i spojrzeniami ciekawskich. Ekrany produkowane są z mocnych materiałów odpornych na wilgoć, mróz, promienie UV. Ich montaż jest bardzo prosty, analogiczny do tradycyjnych rolet okiennych. Jak się okazuje, zewnętrzne rolety bardzo szybko znalazły uznanie na polskim rynku i pojawiają na coraz liczniejszych balkonach i tarasach. Użytkownicy doceniają ich walory funkcjonalne i estetyczne. Ceny rolet zewnętrznych mieszczą się między 180 – 500 zł.

Parasol balkonowy

Parasol balkonowy

Osłona przed wiatrem i wzrokiem sąsiadów


Także na osłonięcie balkonu i tarasu przed przeciągami czy spojrzeniami sąsiadów i osób przechodzących w pobliżu, mamy kilka sprawdzonych rozwiązań. Wiele osób robi to tradycyjny sposób, a więc uprawiając na balkonie rośliny pnące się i płożące, które opierając się na pergolach, drabinkach lub innych podpórkach, a także zwisając spod zadaszenia, dość skutecznie, a przede wszystkim bardzo pięknie zasłaniają przed intruzami.

Dobrą opcją jest również wykorzystanie bardzo dekoracyjnych i praktycznych mat, osłon i parawanów. Produkowane są one najczęściej z naturalnych materiałów takich, jak wiklina, bambus, drewno, więc świetnie komponują się z roślinnością i wyposażeniem balkonów. Można wybierać wśród różnych kolorów, wzorów, wielkości. Tego typu osłony świetnie chronią przestrzeń balkonów i tarasów przed wiatrem, kurzem, hałasem, szkodliwym działaniem promieni UV i – oczywiście – dają poczucie prywatności. Małym dzieciom uniemożliwiają wychylanie się lub zrzucanie przedmiotów, a roślinom efektowne tło i podparcie. Cały balkon zyskuje, zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz, nową jakość estetyczną. Cena takich mat waha się między 50 – 200 zł w zależności od materiału i wielkości.

Ciekawym, efektownym i popularnym wyjściem jest również umieszczanie na balkonach ciasno wyplatanych (na przykład z grubej wikliny) ścianek. Takie duże, dość sztywne i mocne, maty świetnie pasują do roślin i letniego nastroju. Nie wydzielają żadnego zapachu, nie tracą koloru i są bardzo łatwe w montażu. Niestety nie są tanie, bo 1 x 1/2 m kosztuje około 100 – 150 zł. Jednak ze względów trwałości i skuteczności warto w nie zainwestować.


Nie mija także moda na drewniane osłony. Mogą to być całkowicie zabudowane ścianki lub ażurowe kratki, po których pną się ozdobne rośliny. Dzięki nim na balkonie powstaje miły mikroklimat i nastrój.

Sporo osób decyduje się na wplatanie pomiędzy szczeble balustrady osłonek ze sztucznego tworzywa. Mają one różne kolory i są bardzo wytrzymałe. Należy uważać, by zgrać kolor takich osłon z ogólnym wystrojem balkonu (kwiaty, parasol, meble), by razem tworzyły estetyczny wygląd.

Osłona balkonowa

Osłona balkonowa

Ochrona dla zwierząt


O tym, jak niebezpieczne dla domowych zwierząt bywają otwarte balkony, doskonale zdają sobie ich właściciele. W szczególnym przypadku dotyczy to kotów i psów, ale zagrożone są i inne stworzenia hodowane w domach. Na szczęście produkowane są również specjalne osłony i zabezpieczenia, które rozwiązuję ten problem. Najczęściej są to specjalne siatki ochronne, które nie pozwalają zwierzętom na wyskoczenie lub nieopatrzne wypadnięcie z balkonu czy tarasu. Niestety ich minusem jest niezbyt atrakcyjny wygląd. Taka siatka rozciągnięta z góry na dół oraz wszerz i wzdłuż, nie ma walorów estetycznych. Ale coś za coś. Właściciele czworonogów dość chętnie idą na kompromis, nie chcąc narażać na niebezpieczeństwo swoich pupili. Cena tych siatek mieści się pomiędzy 50 – 150 zł (w zależności od materiału, sposobu montażu, wielkości oczek i rozmiarów siatki).

Drewniana osłona balkonowa

Drewniana osłona balkonowa

Czy warto?


Chociaż wciąż większość naszych polskich balkonów wygląda podobnie, a więc udekorowane są kwiatami w skrzynkach, to, na szczęście, coraz więcej pośród nich zaczyna wyróżniać się oryginalnymi aranżacjami. Jednym z tych nowych i atrakcyjnych elementów są wspomniane wyżej osłony balkonów. Naszym zdaniem warto przynajmniej zainteresować się takimi możliwościami i sprawdzić, czy i na własnym balkonie nie sprawdziłyby się eleganckie i funkcjonalne osłony. Zachęcamy do eksperymentów!

Koniecznie zobacz