Jesteś tutaj:

Najlepsze odmiany gruszy letnich, jesiennych i zimowych

Choroby i szkodniki gruszy - objawy i zwalczanie
Grusza Bonkreta Williamsa - dobra odmiana deserowa i przetwórcza
Grusza Faworytka, Klapsa - odmiana idealna do ogrodu
Grusza Komisówka - uprawa i charakterystyka odmiany
Grusza Konferencja - niezawodna odmiana. Opis, uprawa i owoce
Kiedy i jak przycinać grusze?
Rdza gruszy - profilaktyka, szkodliwość, objawy i zwalczanie
Stare odmiany drzew owocowych
Uprawa gruszy - cenne porady

Grusza to jedno z najważniejszych, tuż po jabłoni, drzew sadowniczych. Od czasów jej udomowienia (jeszcze w czasach starożytnych) wyhodowano kilka tysięcy odmian uprawnych grusz. W przeciwieństwie do swojej krewniaczki pigwy (często stosowanej jako podkładka dla odmian szlachetnych), większość odmian gruszy jest obcopylna, dlatego należy sadzić w pobliżu siebie ściśle określone odmiany. Znacząco wpływa to na wielkość uzyskiwanych plonów. Najlepszymi zapylaczami są odmiany ‘Komisówka’, ‘Bera Hardy’ i ‘Konferencja’.

Owocujące drzewa często obsypane są znaczną liczbą owoców, dlatego jeśli chcemy uzyskać plon odpowiedniej jakości wato przerzedzać zawiązki. Zabieg ten wykonujemy pod koniec czerwca, kiedy owoce osiągną wielkość orzecha włoskiego. Zbędne owoce przecinamy na pół.

Formowanie odpowiedniego pokroju drzewa trwa zwykle od trzech do pięciu lat. Należy zadbać, aby wysokość drzewa nie przekraczała trzech metrów, kiedy osiągnie taki rozmiar usuwamy jego przewodnik. Utrzymanie sadzonki w ryzach znacznie ułatwi późniejszy zbiór owoców.

Ze względu na porę dojrzewania odmiany gruszy dzielimy na letnie (wczesne), jesienne (średnio wczesne) oraz zimowe (późne). Do przechowywania nadają się owoce odmian należących do ostatniej grupy. Odmiany letnie dojrzewają w sierpniu i wrześniu, odmiany jesienne średnio w II połowie września i w październiku, natomiast odmiany zimowe w październiku i listopadzie.


Odmiany letnie


Faworytka’ (‘Klapsa’) – amerykańska, jedna z najpopularniejszych i najbardziej znanych odmian gruszy. Dojrzewa w drugiej połowie sierpnia. Owoce maja kolor zielonkawy z pięknym, czerwonym, intensywnym rumieńcem. Skórka owoców gruba, lekko błyszcząca. Miąższ drobnoziarnisty, kremowobiały, soczysty, słodki i aromatyczny. Odmiana typowo deserowa, nie nadaje się do transportu i do bardzo krótkiego przechowywania (do dwóch tygodni). Drzewa średniosilnie rosnące i stosunkowo późno wchodzące w okres owocowania. Wytrzymałe na mróz, lecz podatne na parcha. Zapylana jest przez ‘Konferencję’, ‘Bonkretę Williamsa’ i ‘Komisówkę’.

'Isolda' – czeska odmiana typu letniego, jedna z najwcześniej dojrzewających. Drzewa o umiarkowanie silnym wzroście. Owoce zielone, po dojrzeniu żółte z lekko pomarańczowym, niewielkim rumieńcem. Miąższ słodko - kwaśny, soczysty, kremowobiały. Odmiana amatorska, owocująca wcześnie lecz często co drugi rok. Jest średnio odporna na parcha i wrażliwa na zarazę ogniową. Owoce dojrzewają od początku sierpnia. Nadają się tylko do krótkiego przechowywania.

'Radana' – to kolejna czeska odmiana, stosunkowo nowa, wcześnie dojrzewająca. Wytwarza średniej wielkości owoce o zielonożółtej skórce z czerwonym, dużym rumieńcem. Miąższ koloru żółtego, kruchy, soczysty, słodko – kwaśny. Wcześnie zaczyna owocować i robi to corocznie i bardzo obficie. Owoce typu deserowego. Umiarkowanie odporna na parcha gruszy, średnio wrażliwa na mróz. Dojrzewa około tygodnia wcześniej od ‘Faworytki’, dojrzałe owoce spadają na ziemie.

‘Red Faworytka – amerykański sport ‘Faworytki’ o ciemniejszych, ciemnoczerwonych owocach pokrytych fioletowym nalotem. Owocuje corocznie, dość obficie. Dojrzewa od połowy sierpnia. Owoce są średniej wielkości lub duże, z grubą skórką i białym masłowym miąższem.

Owoce gruszy

Owoce gruszy

Odmiany jesienne


‘Bera Hardy’ – francuska odmiana deserowa otrzymana już w 1820 roku. Silnie rosnące drzewo wytwarzające owoce owalnego kształtu. Ich skórka jest żółtozielona ze złotym ordzewieniem. Miąższ białokremowy, soczysty o winnym posmaku. Odporna na mróz i mało podatna na parcha gruszy. Późno rozpoczyna owocowanie i plonuje obficie naprzemiennie. Owoce dojrzewają w połowie września. Sadzona stosunkowo rzadko, jednak jest bardzo dobrym zapylaczem dla wielu odmian, np. dla ‘Bonkrety Williamsa’, ‘Komisówki’, ‘Trumfu Packhama’.

'Bojniczanka' – średnio silnie rosnąca odmiana deserowa, wydająca duże owoce o żółtozielonej błyszczącej skórce. Miąższ tej odmiany jest biało kremowy, soczysty o słodko-kwaśnym smaku. Jest bardzo wytrzymała na niskie temperatury, dlatego może być sadzona w północnej części kraju. Średnio podatna na parcha gruszy. Zaczyna wcześnie owocować, plonuje corocznie i bardzo obficie. Zbiory owoców od drugiej połowy września.

Bonkreta Williamsa – odmiana odporna na parcha, silnie rosnąca w pierwszych latach uprawy. Wydaje jasnożółte owoce z niewielkim rumieńcem i cienką skórką. Miąższ bardzo soczysty. Owoce tej odmiany można krótko przechowywać. Dojrzewają na przełomie sierpnia i września. ‘Bonkreta Williamsa’ jest zapylana przez ‘Komisówkę’, ‘Faworytkę’ oraz ‘Berę Hardy’.
‘Carola’ – szwedzka odmiana deserowa plonująca dużymi i bardzo dużymi owocami o zielonej skórce z czerwonawym, lekko brązowym rumieńcem. Miąższ żółtobiały, słodko-kwaśny. Owocuje corocznie i wcześnie wchodzi w okres owocowania. Bardzo odporna na mróz lecz podatna na zarazę ogniową. Owoce dojrzewają od połowy września

‘Concorde’ – angielska odmiana deserowa będąca krzyżówką ‘Konferencji’ i ‘ Komisówki’, umiarkowanie silnie rosnąca. Owoce o skórce koloru żółtozielonego, gładkiej z pomarańczowym rumieńcem i miąższu żółtawym, soczystym i kruchym. Wcześnie rozpoczyna owocowanie i wydaje obfity, coroczny plon. Jest dobrym zapylaczem dla wielu innych odmian. Drzewo odporna na uszkodzenia mrozowe i średnio odporna na parcha gruszy. Owoce rozpoczynają dojrzewanie pod koniec września nadają się do przechowywania.

 ‘Konferencja – najpopularniejsza odmiana stanowiąca średnio aż połowę rocznej produkcji drzewek gruszy. ‘Konferencja’ jest angielską odmianą deserową produkującą słodkie, soczyste  owoce, delikatne w smaku. Nadają się do długotrwałego przechowywania. Skórka gładka, gruba, matowozielona a po dojrzeniu złotobrązowa z charakterystycznym ordzewieniem. Pełnia zbiorów owoców przypada na przełom września i października. Drzewa rosną średniosilnie, są mało wrażliwe na parcha i średnio wrażliwe na mróz. Owocują corocznie, obficie i bardzo wcześnie wchodzą w okres owocowania. Odmiana zapylana jest przez ‘Bonkretę Williamsa’, ‘Komisówkę’ oraz ‘Faworytkę’.

Lukasówka -  odmiana bardzo wrażliwa na parcha oraz podatna na uszkodzenia mrozowe, jednak popularna ze względu na duże i dobrze się przechowujące owoce. Dojrzewa razem z ‘Konferencją’. Duże owoce maja gładką, jasnozieloną skórkę z wiśniowym rumieńcem. Miąższ ma lekko winny posmak. Odmiana typu deserowego corocznie i obficie owocująca i silnie rosnąca. Odmianę zapylają: ‘Bonkreta Williamsa’, ‘Faworytka’ oraz ‘Komisówka’.

‘Red Bonkreta Williamsa’ - sport ‘Bonkrety Williamsa’, drzewo wolno rosnące, obficie owocujące chociaż nie zawsze corocznie. Owoce intensywnie ciemnoczerwone, dość nieregularne; miąższ soczysty i smaczny. Rozpoczyna dojrzewanie na przełomie sierpnia i września.

Grusze

Grusze

Odmiany zimowe


‘General Leclerc’ – wytwarza bardzo duże owoce z gładka skórką w kolorze zielonożółtym z pomarańczowym, lekkim rumieńcem. Owoce posiadają charakterystyczne, rozległe ordzewienie. Miąższ soczysty. Odmiana do bezpośredniego spożycia jak i na przetwory. Zbiór owoców w pierwszej połowie października. Drzewa o silnym wzroście wcześnie wchodzące w okres owocowania i owocujące corocznie i obficie. Średnio wrażliwe na parcha gruszy. Odmianę zapylają ‘Bonkreta Williamsa’, ‘Komisówka’ i ‘Konferencja

Komisówka – starofrancuska, deserowa odmiana, wytwarza duże owoce o lekko falowanej powierzchni i gładkiej skórce koloru zielonożółtego z niewielkim pomarańczowym rumieńcem. Miąższ bardzo smaczny, drobnoziarnisty, kremowobiały, aromatyczny z winnym, słodkim posmakiem. Owoce dojrzewają na początku października i można je przechowywać do grudnia. Drzewa rośną silnie, są średnio wytrzymałe na uszkodzenia mrozowe i mało wrażliwe na parcha gruszy. Późno rozpoczyna okres owocowania i daje średnio obfite plony, ale regularne. Nie nadaje się do zapylania dla innych odmian, a sama jest zapylana przez ‘Faworytkę’, ‘Konferencję’, ‘Bonkretę Williamsa’ i ‘Berę Hardy’.

‘Paryżanka’ – stara, francuska odmiana wydająca duże owoce o szorstkiej, zielonej skórce. Miąższ owoców masłowy, biały z winnym posmakiem. Dojrzewa w drugiej połowie października, dobra na przetwory. Drzewa tej odmiany wcześnie wchodzą w okres owocowania, dając każdego roku obfite plony. Mało podatne na parcha gruszy i wrażliwe na niskie temperatury. Zapylana głównie przez odmianę ‘Faworytka’.

 ‘Triumf Packhama’ – odmiana o dużych, zielonożółtych owocach o soczystym, drobnoziarnistym miąższu dojrzewających na przełomie września i października. Drzewa corocznie owocujące, wrażliwe na parcha gruszy, dające umiarkowanie obfity plon. Wcześnie wchodzą w okres owocowania. Zapylana przez ‘Berę Hardy’, ‘Paryżankę’, ‘Bonkretę Williamsa’.


Bibliografia:


Atlas roślin sadowniczych, wydawnictwo „działkowiec”
Grusze D. Kruszyńska , wydawnictwo „działkowiec”, seria Owocowy ogród
Kolorowe gruszki G. Hodun [w:] Działkowiec 07/2006
Uprawa i odmiany gruszy G. Łysiak, Hortpress, Warszawa 2006
Tradycyjne sady przydomowe, praca zbiorowa, ZPKCHiN 2008
Encyklopedia działkowca A. Sarwa, Książka i Wiedza, Warszawa 2005
Ogród naturalnie i tradycyjnie Rider’s Digest, Warszawa 2010

Łukasz Skop

Koniecznie zobacz